در آخرین گزارش بررسی چشم‌انداز اقتصادهای بزرگ جهان که توسط موسسه رتبه‌بندی مودیز منتشر شده است، رتبه اعتباری هند و انگلیس که در رتبه‌های پنجم و ششم اقتصادهای بزرگ جهان قرار دارند، کاهش پیدا کرده است.

کشور هند قرنطینه سراسری خود را به علت شیوع کرونا به مدت 21 روز دیگر تمدید کرد. در پی آن موسسه رتبه‌بندی مودیز نیز در کاهش قابل ملاحظه‌ای، پیش‌بینی رشد اقتصادی کشور هند را از 5.3% در سال جاری به 2.5% کاهش داده است. این موسسه در پیش‌بینی خود آورده است که رشد اقتصاد هند به احتمال زیاد سال آینده ۵.۳% خواهد بود.

لازم به ذکر است، اقتصاد هند سال گذشته رشد اقتصادی ۶.۱% را ثبت کرده بود و هم‌اکنون دولت هند رسیدن به رشد 5% را برای امسال برنامه‌ریزی کرده است. از همین رو وزیر دارایی هند از کمک 22.6 میلیارد دلاری دولت به اقشار کم درآمد و آسیب‌پذیر خبر داده است.

موسسه اعتباری مودیز در گزارشی دیگر، به دلیل فشار ناشی از شیوع گسترده کرونا بر روی نهادهای اقتصادی کشور انگلیس، چشم‌انداز اقتصادی این کشور را منفی ارزیابی کرده است و رتبه اعتباری آن را کاهش داده است.

علاوه بر این، موسسه مودیز هشدارهایی مبنی بر خطرهای ناشی از ادامه مجادلات این کشور در روابط با اتحادیه اروپا در نتیجه برگزیت، بر روی اقتصاد انگلیس، منتشر کرده است.

طبق گزارشات موسسه مودیز، پیش‌بینی می‌شود که نسبت بدهی این دولت به کل تولید ناخالص داخلی در سال جاری به ۹۴% و در سال آینده به ۹۸% برسد. قبلتر دولت انگلیس جهت پشتیبانی از رشد اقتصادی این کشور تصمیم به افزایش میزان مخارج خود به بالاترین سطح نسبت به دهه ۱۹۶۰ گرفته بود.

هم اکنون کشور انگلیس در رتبه چهارم کانون اصلی درگیر با کرونا در اروپا قرار دارد.