بانک ملت از جمله بانک‌های بزرگ و قدیمی کشور است که از سال 1359 تاکنون در زمینه خدمات بانکی فعالیت می‌نماید. این بانک خدمات متنوعی به مشتریان خود ارائه می‌نماید که از این بین می‌توان به انواع طرح‌های تسهیلاتی اشاره نمود. طرح‌های تسهیلاتی بانک ملت در قالب عقود اسلامی مانند قرض‌الحسنه، جعاله، مشارکت مدنی، فروش اقساطی، مضاربه و … می‌باشد که در بسیاری موارد همچون تسهیلات سایر بانک‌ها است؛ ولیکن بانک ملت طرح‌های جدیدتر و متنوعی دارد که عبارتند از: طرح متخصصین، تسهیلات ویژه مددجویان بدهکار، طرح اعتباری پرنیان و تسهیلات هوشمند فرابانک که در ادامه به معرفی این طرح‌ها پرداخته می‌شود.

1- تسهیلات طرح متخصصین

بانک ملت در قالب این طرح به تمام اشخاص حقیقی که در رشته‌های پزشکی و غیرپزشکی مشغول فعالیت هستند، تسهیلات اعطا می‌نماید.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

اشخاص حقیقی که در رشته‌های پزشکی و غیرپزشکی مشغول فعالیت هستند می‌توانند از تسهیلات بانک ملت بهره‌مند گردند. بانک ملت برای تخصیص تسهیلات به متخصصین سه نوع دسته شغلی درنظر گرفته است که عبارند از: گروه پزشکی، گروه مرتبط پزشکی و گروه غیرپزشکی که در ادامه مختصراً به این مشاغل اشاره می‌شود:

مشاغل پزشکی: این گروه شامل تمام پزشکان عمومی، متخصص و فوق تخصص می‌باشد. دندان‌پزشکان، داروسازان، دام‌پزشکان و روان‌پزشکان در این گروه قرار دارند.

مشاغل مرتبط پزشکی: این گروه گستره وسیع‌تری از مشاغل را در بر می‌گیرد. از عمده مشاغل مرتبط پزشکی می‌توان به تخصص مامایی، روانشناسی، مشاوره، فیزیوتراپی، پرستاری و … اشاره نمود.

مشاغل غیرپزشکی: مشاغل غیرپزشکی نیز شامل آسایشگاه‌های سالمندان، آژانس‌های خدمات مسافرتی و گردشگری، مهندسین، کارشناسان دادگستری و … می‌باشد.

حداکثر میزان تسهیلات پرداختی براساس گروه تخصصی تعیین می‌شود. برای مشاغل پزشکی تسهیلات درنظر گرفته شده 200 میلیون تومان تا 1 میلیارد و 500 میلیون تومان است ولی برای مشاغل غیرپزشکی حداکثر تسهیلات 300 میلیون تومان است.

تمامی اشخاص حقیقی که درخواست دریافت تسهیلات دارند باید مجوزهای لازم و کافی را ارائه نمایند و بدون مدارک تخصصی و شغلی اعطای تسهیلات امکان‌پذیر نخواهد بود.

نرخ سود تسهیلات برای تمام مشاغل 18 درصد است.

مدت زمان بازپرداخت نیز براساس نوع کارکرد تسهیلات تعیین می‌شود. حداکثر مدت زمان بازپرداخت برای تسهیلات خرید تجهیزات و اقلام مصرفی 48 ماه و برای تعمیر مطب و محل کار در قالب جعاله، 60 ماه می‌باشد.
لازم به ذکر است متقاضیان برای برخورداری از این نوع تسهیلات نیاز به داشتن معدل حساب خوب نخواهند داشت.

2- تسهیلات ویژه مددجویان بدهکار

تعداد زیادی از هم‌وطنان هستند که به دلیل عدم توانایی در پرداخت دیه در جرائم غیرعمد، در زندان‌های کشور به سر می‌برند و مسلماً مخاطرات اجتماعی و فرهنگی بسیاری را برای خود، خانواده و جامعه ایجاد می‌کنند. از این رو نظام قضایی کشور سیستم بانکی را ملزم نموده است تا با درنظر گرفتن موازین و شرایط هر فرد، مقدمات آزادی ایشان را فراهم آورند.

بانک ملت از بانک‌های پیشگام در این زمینه بوده است که به اعطای تسهیلات به زندانیان می‌پردازد و در ادامه شرایط تخصیص توضیح داده خواهد شد.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

مشمولین دریافت تسهیلات، مددجویان بدهکاری هستند که جرایمی مانند قتل غیرعمد و سایر جرائم غیرعمدی را بر اثر غفلت مرتکب شده باشند. جرائم مالی نیز در شمول دریافت تسهیلات می‌باشد به شرطی که ناشی از اختلاس و کلاهبرداری نباشد.

شرایط مشمولین دریافت تسهیلات باید از سوی ستاد دیه کشور به خوبی بررسی شود و سپس اسامی واجدین شرایط به بانک ملت ارسال گردد تا بانک پرداخت تسهیلات به مددجویان را در دستور کار خود قرار دهد.

سقف تسهیلات و حداکثر مدت زمان بازپرداخت این طرح دقیقاً مشخص نیست و براساس شرایط و مقررات بانک تعیین می‌گردد.

لازم به ذکر است تسهیلات قرض‌الحسنه بوده و نرخ سود 4 درصد برای آن درنظر گرفته شده است. وثیقه موردنظر نیز سند ملکی و یا سفته‌های معتبر می‌باشد.

شایان ذکر است وجه تسهیلات به طور مستقیم در اختیار فرد بدهکار قرار نمی‌گیرد بلکه بانک چکی را در وجه “دایره اجرای احکام دادگستری استان” صادر می‌نماید.

3- تسهیلات اعتباری پرنیان

این نوع تسهیلات در قالب کارت اعتباری بوده و مخصوص بانوان ایرانی می‌باشد که در ادامه به جزئیات آن پرداخته خواهد شد.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

تسهیلات اعتباری پرنیان به صورت کارت اعتباری بوده و فقط مختص بانوان است.

اشخاص حقیقی می‌توانند با استفاده از سپرده‌گذاری بلندمدت و کوتاه‌مدت، از تسهیلات کارت اعتباری پرنیان بهره‌مند گردند.

سقف تسهیلات کارت اعتباری پرنیان 50 میلیون تومان است.

نرخ سود تسهیلات بلندمدت 18 درصد بوده و در صورتی که متقاضی تسهیلات، سپرده بلندمدت در بانک داشته باشد می‌تواند از 12 ماه تا 36 ماه بازپرداخت انجام دهد.

نرخ سود تسهیلات کوتاه‌مدت 15 درصد می‌باشد و حداکثر مدت زمان بازپرداخت نیز 36 ماه است.

لازم به ذکر است متقاضیان کارت اعتباری پرنیان می‌توانند تا 80 درصد سپرده خود را تسهیلات دریافت نمایند.

4- تسهیلات هوشمند فرابانک ملت

طرح هوشمند فرابانک ملت دارای فرآیند اینترنتی است که با هدف کاهش مراجعه حضوری مردم به بانک‌ ایجاد شده است و انواع مختلفی دارد که در ادامه به اختصار به آنها اشاره می‌گردد.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

به منظور دریافت تسهیلات در قالب طرح فرابانک، ابتدا متقاضیان بایستی نسبت به ثبت نام در سامانه اعتبارسنجی ملت اقدام نمایند تا با بررسی رفتارهای اعتباری آنان، رتبه اعتباری مشخصی به ایشان اختصاص داده شود.

تسهیلات هوشمند فرابانک در قالب دو نوع مختلف با وثیقه و بدون وثیقه تعبیه شده است که در ذیل به آنها پرداخته می‌شود:

تسهیلات بدون ضامن و بدون وثیقه: در این طرح افرادی که رتبه اعتباری عالی یعنی A را دریافت کرده باشند می‌توانند بدون معرفی ضامن و وثیقه، از تسهیلات بهان تا سقف 30 میلیون تومان بهره‌مند گردند. همچنین متقاضیان می‌توانند از کارت اعتباری بهان نیز استفاده نمایند که در این صورت سقف تسهیلات20 میلیون تومان می‌باشد.

نرخ سود تسهیلات ریالی و کارت اعتباری بهان 18 درصد می‌باشد. همچنین حداکثر مدت زمان بازپرداخت در تسهیلات ریالی بهان 60 ماه و در کارت اعتباری بهان 36 ماه است.

تسهیلات بدون ضامن و با وثیقه سپرده بلندمدت: در این طرح افراد می‌توانند پس از اعتبارسنجی و کسب رتبه اعتباری قابل قبول، تسهیلات ریالی تابش و یا کارت اعتباری تابش دریافت نمایند. در این طرح، وثیقه تسهیلات و یا کارت اعتباری، سپرده‌ای است که افراد در بانک ملت دارند و دیگر نیازی به معرفی ضامن نمی‌باشد. حداکثر میزان تسهیلات در تسهیلات ریالی تابش 100 میلیون تومان و در کارت اعتباری تابش 50 میلیون تومان می‌باشد.

نرخ سود تسهیلات ریالی و کارت اعتباری تابش 18 درصد می‌باشد. همچنین حداکثر مدت زمان بازپرداخت در تسهیلات ریالی تابش 60 ماه و در کارت اعتباری تابش 36 ماه است.

شایان ذکر است افرادی می‌توانند از تسهیلات هوشمند فرابانک ملت استفاده نمایند که سابقه و رفتار اعتباری قابل قبولی در سیستم بانک داشته باشند یعنی دارای چک برگشتی و یا معوقات بازپرداخت تسهیلات نبوده باشند.

فرآیند اعتبارسنجی هوشمند فرابانک از طریق سامانه شرکت مشاوره رتبه‌بندی اعتباری ایران انجام می‌شود.

5- تسهیلات با سند ملکی

متقاضیان و مشتریان بانک ملت می‌توانند با استفاده از سند ملکی خود از این بانک تسهیلات دریافت کنند که در ذیل جزئیات آن شرح داده می‌شود.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

افراد حقیقی می‌توانند در صورت افتتاح حساب سپرده قرض‌الحسنه در بانک، از تسهیلات مبتنی بر ضمانت سند ملکی استفاده نمایند. سقف تسهیلات موردنظر 50 میلیون تومان می‌باشد و با استفاده از یک سند، سه نفر می‌توانند به صورت مجزا و تا سقف 50 میلیون تومان وام دریافت نمایند.

نرخ سود تسهیلات موردنظر 18 درصد بوده و حداکثر مدت زمان بازپرداخت نیز 36 ماه است.

لازم به ذکر است افرادی می‌توانند از تسهیلات استفاده نمایند که فاقد هرگونه چک برگشتی و یا تسهیلات معوق در سیستم بانکی باشند.

معرفی انواع تسهیلات بانک ها در سیستم بانکی کشور، مرات مگ ارائه دهنده جدیدترین اطلاعیه ها و تحولات مربوط به قوانین اخذ تسهیلات بانکی