طبق اظهارات فرهاد دژپسند وزیر امور اقتصاد و دارایی پیرامون مسائل و بحث‌های کسری بودجه و برداشت دولت از منابع بانک‌مرکزی؛دولت در نیمه نخست سال جاری طی اقداماتی مهم در جهت جایگزینی تامین مالی شروع به انجام صرفه‌جویی هزینه‌ها، عرضه دارایی‌های دولتی به‌صورت فراگیر، فروش اوراق و نیز وصول مالیات نمود.

این مقام مسئول در ادامه افزود دولت با مشارکت با بازار سرمایه اقدام به رونق اقتصادی خواهد کرد. زیرا ترویج فرهنگ درست تولید و مصرف داخلی یکی از راهکارهای مهم مقابله با فشار تحریم‌ها می‌باشد. چرا که دشمنان و استعمارگران از کانال‌های مختلفی چون بستن مبادی ارز خارجی، صدور کالا و خدمات و محدود کردن عملکرد فعالان تجارت خارجی فشار همه جانبه بر کشور و مردم وارد کنند.

تمامی این عوامل می‌تواند با مقاومت هوشمندانه و صرفه‌جویی مناسب همچون زمان جنگ تحمیلی به زانو درآید.

از سویی دیگر دشمن با حربه‌های پلید تمام مبادلات تجاری کشور از جمله صادرات و واردات کالاهای اساسی را مورد توجه قرار می‌دهد و بی‌صبرانه بدنبال راه نفوذ و ضربه زدن به اقتصاد ملی می‌باشد.

بنابراین ما می‌توانیم با کمک بخش خصوصی و تقویت بخش صادرات غیر نفتی منابع ارزی کشور را گسترش داده و با همدلی و عزم ملی در مقابل کلیه نقشه‌ها و توطئه دشمنان ایستادگی کنیم. چرا که ملت ما ایستادگی مهم‌تر و قوی‌تر از این را در زمان 8 سال دفاع مقدس به تمام دشمنان خود درس داده‌است.