بانک تجارت از بزرگترین بانک‌های خصوصی کشور است که در آذر ماه سال 1358 از ادغام 11 بانک، در قالب شرکت سهامی خاص با مالکیت دولتی در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید. سهام بانک تجارت از سال 1388 و بر مبنای اصل 44 قانون اساسی، در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده است.

بانک تجارت در طی سالیان طولانی فعالیت خود، با ارائه خدمات متنوع همواره در جهت مشتری مداری و ایفای مسئولیت‌های اجتماعی گام برداشته است.

در این بخش و در مقاله حاضر، در نظر داریم تا به معرفی و ارائه جزئیات انواع تسهیلات پرداختی بانک تجارت بپردازیم.

1- تسهیلات آنی

این طرح یکی از انواع تسهیلات بانک تجارت است که به تمام اشخاص حقیقی و حقوقی تعلق می‌گیرد. در ادامه به معرفی بیشتر و جزئیات دقیق‌تر آن پرداخته خواهد شد.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

تمام اشخاص حقیقی و حقوقی قابلیت استفاده از این طرح را دارند. تنها نکته این است که شخص حقوقی می‌تواند افتتاح سپرده و سپرده‌گذاری نماید ولیکن در زمان دریافت تسهیلات، شخص حقوقی باید یک یا چند شخص حقیقی را جهت دریافت به بانک معرفی نماید. 

به منظور دریافت تسهیلات، سپرده‌گذاری از شروط اصلی است. بانک تجارت در اعطای این تسهیلات از سرعت بالایی برخوردار است و به محض گذشت 24 ساعت از سپرده‌گذاری و تکمیل مدارک، مراحل اعطای وام آغاز می‌شود. سپرده‌ باید به صورت سرمایه‌گذاری بلندمدت یکساله و یا بیشتر باشد.

سپرده بعد از دریافت تسهیلات و تا زمان سررسید اقساط تسهیلات غیرقابل برداشت بوده و سود ترجیحی به آن تعلق می‌گیرد.

حداکثر میزان تسهیلات اعطایی 300 میلیون تومان است. همچنین نرخ بهره این نوع تسهیلات با توجه به مدت زمان سپرده‌گذاری، مدت قرارداد، میزان سپرده‌گذاری و … تعیین می‌شود و از 4 درصد تا 18 درصد متغیر می‌باشد.

همان‌طور که گفته شد، به سپرده مشتریان نیز سود تعلق می‌گیرد و نرخ سود با توجه به به مدت زمان سپرده‌گذاری، مدت قرارداد، میزان سپرده‌گذاری و … ممکن است 5، 10 و یا 15 درصد باشد.

حداکثر مدت زمان بازپرداخت تسهیلات در قالب این طرح، 60 ماه می‌باشد.

لازم به ذکر است اعطای تسهیلات به اشخاص حقیقی و حقوقی، تماماً در قالب عقد مرابحه می‌باشد.

اشخاص حقیقی که دارای سپرده هستند می‌توانند امتیاز سپرده خود را به شخص دیگری نیز واگذار نمایند. در این صورت سپرده‌گذار بایستی به عنوان ضامن و متعهد، قراردادهای تنظیمی بانک را امضا نماید.

2- تسهیلات آنی طلایی

تسهیلات آنی طلایی نیز همچون تسهیلات آنی قابل پرداخت به تمام اشخاص حقیقی و حقوقی می‌باشد که در ادامه جزئیات این طرح بیان می‌گردد.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

تمام اشخاص حقیقی و حقوقی قابلیت استفاده از این طرح را دارند. تنها نکته این است که شخص حقوقی می‌تواند افتتاح سپرده و سپرده‌گذاری نماید ولیکن در زمان دریافت تسهیلات، شخص حقوقی باید یک یا چند شخص حقیقی را جهت دریافت به بانک معرفی نماید. 

به منظور دریافت این تسهیلات، متقاضیان بایستی در بانک سپرده‌گذاری نمایند.

سپرده بعد از دریافت تسهیلات و تا زمان سررسید اقساط تسهیلات غیرقابل برداشت بوده و سود ترجیحی 6 درصدی به آن تعلق می‌گیرد.

حداکثر میزان تسهیلات تعیین شده برای این طرح، 60 میلیون تومان می‌باشد. متقاضیان می‌توانند تا سقف 65 درصد از میزان سپرده خود را به عنوان تسهیلات دریافت نمایند.

نرخ سود تسهیلات 2 درصد می‌باشد. همچنین حداکثر مدت زمان بازپرداخت نیز 36 ماه است.

3- تسهیلات پایانه‌های فروشگاهی

در این طرح به متقاضیان حقیقی و حقوقی که دارای پایانه‌های فروشگاهی و درگاه‌های پرداخت اینترنتی متصل به حساب‌های بانک تجارت هستند، تسهیلات اعطا خواهد شد. در ادامه نکات مربوط به این طرح ارائه می‌گردد:

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

اشخاص حقیقی و حقوقی متقاضی حتماً باید دارای پایانه‌های فروشگاهی و درگاه‌های پرداخت اینترنتی متصل به حساب‌های بانک تجارت باشند.

متقاضیان با استفاده از هر نوع حسابی مانند جاری با دسته چک، جاری بدون دسته چک، کوتاه‌مدت و قرض‌الحسنه می‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند گردند.

برای برخورداری از تسهیلات، بانک حداقل‌هایی برای متقاضیان درنظر گرفته است که مهم‌ترین آنها حداقل تعداد تراکنش‌ها در ماه و مدت زمان استفاده از حساب است.

حداکثر مبلغ تسهیلات تعیین شده برای اشخاص حقیقی و حقوقی دارای جواز کسب 1 میلیارد تومان و برای سایرین 200 میلیون تومان می‌باشد.

نرخ سود تسهیلات 18 درصد بوده و حداکثر مدت زمان بازپرداخت نیز 36 ماه می‌باشد.

4- تسهیلات متخصصین

بانک تجارت در راستای حمایت از صاحبان مشاغل تخصصی و قشرهای تحصیل‌کرده کشور تسهیلات ویژه‌ای را در نظر گرفته است که در ذیل به آن پرداخته می‌شود:

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

مشمولین این طرح اشخاص حقیقی دارای مشاغل تخصصی هستند که از آن جمله می‌توان به پزشکان متخصص، دندان‌پزشکان، داروسازان، وکلا، مهندسان و اعضای هیئت علمی اشاره نمود.

برای برخورداری از این تسهیلات، متقاضیان باید ابتدا در بانک تجارت افتتاح حساب و سپرده‌گذاری نمایند. مدت زمان سپرده‌گذاری از 1 الی 4 ماه امکان‌پذیر می‌باشد.

در این طرح ارائه سفته و همچنین تضمین دو نفر از هم‌صنفان الزامی است.

سقف تسهیلات برای تخصص‌های مختلف، متفاوت است. مثلاً برای پزشکان متخصص، دندان‌پزشکان و داروسازانی که دارای مجوز معتبر از سازمان نظام پزشکی ایران هستند، سقف تسهیلات به مبلغ 500 میلیون تومان تعیین شده است. این سقف برای پزشکان عمومی، مهندسین عضو سازمان نظام مهندسی کشور، اعضای هیئت علمی، وکیلان و سردفتران، 300 میلیون تومان می‌باشد. همچنین برای مهندسان شاغل در شرکت‌های پتروشیمی نیز سقف تسهیلات 150 میلیون تومانی درنظر گرفته شده است.

حداکثر نرخ سود تسهیلات 18 درصد بوده و حداکثر مدت زمان بازپرداخت نیز 24 ماه می‌باشد.

 

 

5- طرح کریمان

این طرح از سوی بانک تجارت با هدف کمک به خیرین و نیکوکاران به منظور سهولت در رفع نیازهای اقشار نیازمند طراحی شده است. در ادامه جزئیات این طرح ذکر می‌گردد.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

خیرین و نیکوکاران حقیقی و حقوقی می‌توانند وجوه سپرده خود را به واسطه بانک، در قالب تسهیلات قرض‌الحسنه در اختیار نیازمندان قرار دهند. این خیرین و نیکوکاران می‌توانند اشخاص نیازمند و یا موسسات خیریه را جهت دریافت تسهیلات به بانک تجارت معرفی نمایند و یکی از مسئولیت‌های بانک در این طرح وصول اقساط تسهیلات و اخذ وثیقه‌های معتبر است.

تسهیلات این طرح به بیماران، سالمندان، زنان سرپرست خانوار، کودکان بی‌سرپرست و دانشجویان اختصاص داده می‌شود. همچنین دانشجویان و زوجین نیز می‌توانند برای پوشش هزینه‌های تحصیل و ازدواج خود از این تسهیلات استفاده نمایند.

حداقل مبلغ موردنیاز برای افتتاح حساب از سوی خیرین 3 میلیون تومان می‌باشد.

حداکثر تسهیلات پرداختی 150 میلیون تومان می‌باشد. برای این نوع تسهیلات به جای نرخ سود، نرخ کارمزد اخذ می‌شود که 2 درصد است. حداکثر مدت زمان بازپرداخت تسهیلات در این طرح 60 ماه می‌باشد.

معرفی انواع تسهیلات بانک ها در سیستم بانکی کشور، مرات مگ ارائه دهنده جدیدترین اطلاعیه ها و تحولات مربوط به قوانین اخذ تسهیلات بانکی