بانک کارآفرین از جمله بانک‌های خصوصی کشور است که از سال 1380 فعالیت خود را تحت عنوان “بانک” آغاز نموده است. در ابتدا به صورت “شرکت اعتباری غیربانکی کارآفرینان” در سال 1378 فعالیت خود را با حمایت‌ها و مشارکت‌های انجمن‌های مدیران صنایع، شرکت‌های ساختمانی، تاسیساتی و تجهیزاتی، جامعه مهندسان مشاور ایران، جامعه مهندسان مشاور معمار و شهرساز و گروهی از کارشناسان بانکی و مالی، آغاز نمود. اما پس از تصویب قانون تأسیس بانک‌های غیردولتی از سوی بانک مرکزی، شرکت اعتباری غیربانکی کارآفرینان، با کسب مجوز از بانک مرکزی به عنوان بانک کارآفرین ثبت گردید.

بانک کارآفرین در حال حاضر همچون سایر بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری دیگر، خدمات مالی و بانکی به مشتریان خود ارائه می‌نماید که از این بین می‌توان به خدمات دستگاه‌های خودپرداز، تسهیلات ریالی و ارزی، انواع سپرده‌ها، اعتبارات اسنادی و … اشاره نمود.

در این قسمت سعی بر آن است تا به معرفی انواع تسهیلات و خدمات ریالی ارائه شده از سوی بانک کارآفرین در حوزه سلامت، کارگزاری‌ها و بیمه پرداخته شود.

تسهیلات ارزش سلامت

وام ارزش سلامت از سوی بانک کارآفرین به منظور تأمین نیازهای کادر پزشکی و سایر رشته‌های مرتبط با پزشکی تعیین شده است که جزئیات آن به شرح ذیل است.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

– تمام اشخاص حقیقی که به صورت مستقیم در رشته‌های پزشکی عمومی و تخصصی فعالیت دارند و یا به صورت غیر مستقیم در رشته های مرتبط با پزشکی کار می‌کنند، می‌توانند از این نوع تسهیلات استفاده نمایند.

– متقاضیان می‌توانند از این تسهیلات برای ساخت مطب، خرید تجهیزات و لوازم کار، خرید مواد اولیه و … استفاده نمایند.

– گروه‌های پزشکی عمومی و تخصصی عبارتند از: پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، روانپزشکی و دامپزشکی

– گروه‌های مرتبط به رشته پزشکی نیز عبارتند از: روانشناسی و مشاوره، مامایی، هوشبری و اتاق عمل، علوم آزمایشگاهی و …

– سقف تسهیلات ارزش سلامت با توجه به نوع فعالیت متفاوت است. برای خرید مطب و یا دفتر کار، سقف وام 2 میلیارد تومان است. همچنین برای خرید تجهیزات و لوازم کار و نیز تعمیر و بازسازی محل فعالیت نیز  1.5 میلیارد تومان اختصاص داده شده است.

– در این وام، نرخ بازپرداخت تسهیلات براساس ضوابط و مقررات بانک مرکزی تعیین می‌شود.

– حداکثر مدت بازپرداخت نیز براساس زمینه مصرف وام تعیین می‌شود. مدت بازپرداخت تسهیلات جهت خرید مطب یا محل فعالیت، خرید تجهیزات سرمایه ثابت، تعمیر و بازسازی محل فعالیت/ مطب برابر با 60 ماه بوده و برای خرید مواد و لوازم مصرفی 12 ماه می‌باشد.

تسهیلات طرح کارگزاری

بانک کارآفرین در اقدامی جالب توجه و تحسین برانگیز اقدام به اعطای تسهیلات به شرکت‌های کارگزاری نیز نموده است که جزئیات آن در ذیل ذکر می‌شود.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

– هدف از ارائه تسهیلات به کارگزاری‌ها، جذب کارگزاری‌های معتبر، افزایش سهم بازار، افزایش تخصیص مصارف و جذب منابع ارزان‌قیمت است.

– طرح حمایت از کارگزاری‌ها از سوی بانک کارآفرین، شامل دو طرح کلی است که عبارتند از: 1- بسته تأمین مالی کارگزاری‌ها به صورت سرمایه در گردش 30 روزه 2- ضمانت‌نامه تعهد پرداخت.

– تمامی کارگزاری‌ها نمی‌توانند از تسهیلات این طرح استفاده کنند بلکه فقط کارگزاری‌هایی مجاز هستند که دارای شرایط زیر باشند:

* بتوانند به صورت ماهانه بیشترین حجم معاملات را در سامانه بورس اوراق بهادار انجام دهند.

* دارای رتبه “الف” و یا “ب” در میان تمام شرکت‌های کارگزاری باشند.

* دارای رتبه کمینه پایش 3 الی 5 باشند.

* از نظر اعتبارسنجی، مورد تأیید اداره اعتبارات بانک باشند.

– در صورت اعطای تسهیلات در قالب بسته تأمین مالی، نوع قرارداد به فی‌مابین بانک و کارگزاری از نوع جعاله خواهد بود. در این حالت نرخ سود 18 درصد بوده و مدت زمان بازپرداخت نیز یک ماه (30 روز) خواهد بود.

– بانک کارآفرین برای شرکت‌های کارگزاری ضمانت‌نامه تعهد پرداخت نیز صادر می‌کند که در صورت استفاده از سقف تعهدنامه، مدت ضمانت‌نامه یک ساله و در غیر این صورت متغیر می‌باشد.

تسهیلات نمایندگان بیمه

بانک کارآفرین با هدف ترویج استفاده از خدمات بیمه و افزایش تعامل با شرکای تجاری بیشتر، اقدام به ارائه تسهیلات به نمایندگان بیمه نموده است که جزئیات آن در ادامه ذکر می‌شود.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

– در حال حاضر تنها نمایندگان بیمه کارآفرین می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند و تصمیم بر این است تا در آینده به تعداد بیشتری از نمایندگان بیمه تسهیلات اعطا شود.

– بانک کارآفرین در راستای خرید محل فعالیت، دفتر کار و یا تعمیر و بازسازی محل فعالیت به نمایندگان وام تخصیص می‌دهد.

– تسهیلات موردنظر در قالب دو قرارداد مرابحه و اجاره به شرط تملیک به متقاضیان اعطا می‌شود.

– حداکثر میزان تسهیلات برابر است با سی برابر میانگین یک‌ساله کارمزد نماینده.

– حداکثر مدت بازپرداخت تسهیلات 2 ماه و یا 60 روز بدون دوره تنفس و به صورت ماهانه است. همچنین نرخ سود مقرر شده 18 درصد می‌باشد.