بانک مسکن یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های تخصصی کشور است که در زمینه ارائه تسهیلات به منظور تأمین مسکن موردنیاز هم‌وطنان فعالیت می‌نماید. این بانک با ارائه انواع تسهیلات که در میزان سقف مبلغ تعیین شده و سایر شرایط موردنیاز متقاضیان متنوع هستند، در راستای هدف خود که همان رفع یکی از مهم‌ترین و بنیادی‌ترین احتیاجات اقشار مختلف جامعه است، تلاش می‌نماید. در مقاله حاضر سعی بر آن است تا با معرفی انواع تسهیلات بانک مسکن و ذکر جزئیات هر کدام از طرح‌های تسهیلاتی از جمله شرایط و مقررات، نحوه دریافت تسهیلات، چالش‌های هر طرح و …، گامی هر چند کوچک در راستای اطلاع‌رسانی و کمک به متقاضیان دریافت تسهیلات از بانک مسکن برداشته شود.

تسهیلات جعاله از محل اوراق ممتاز

این نوع تسهیلات به منظور تعمیر و تکمیل واحد مسکونی در اختیار متقاضیان قرار داده می‌شود که در ذیل شرایط و مقررات دریافت آن ذکر می‌گردد.

* شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

تسهیلات جعاله از طریق خرید اوراق ممتاز قابل دریافت می‌باشد. لذا متقاضیان باید پس از ثبت نام در سامانه سجام، نسبت به خرید اوراق اقدام نمایند.

سقف تسهیلات موردنظر 40 میلیون تومان می‌باشد. نرخ بازپرداخت 17.5 درصد است و بازپرداخت به دو روش ساده و پلکانی سالیانه امکان‌پذیر خواهد بود. همچنین حداکثر مدت زمان بازپرداخت نیز 5 سال درنظر گرفته شده است که اولین بازپرداخت یک ماه پس از تاریخ انعقاد قرارداد خواهد بود.

تسهیلات تعمیر برای اقداماتی همچون حفر یا ترمیم چاه، سرویس حمام و آشپزخانه و دستشویی، کاشی‌کاری، تعویض درب و پنجره‌ها، لوله‌کشی و سیستم گرمایش و سرمایش و … به متقاضیان داده می‌شود. همچنین این تسهیلات به منظور تکمیل و تغییرات داخلی ساختمان نیز به مشتریان اعطا می‌شود.

متقاضیان به منظور برخورداری از تسهیلات می‌توانند از انواع وثایق مانند سفته، ترهین اموال غیرمنقول به صورت ششدانگ، حساب پس‌انداز، سپرده بلندمدت و کوتاه‌مدت و … استفاده نمایند. همچنین لازم به ذکر است امکان درخواست دوباره تسهیلات جعاله در صورت تسویه وام جعاله قبلی برای متقاضیان وجود خواهد داشت.

تسهیلات جعاله از محل سپرده‌گذاری

این نوع تسهیلات با استفاده از حساب پس‌انداز مسکن یکم، حساب پس‌انداز مسکن جوانان و همچنین صندوق پس‌انداز ساخت مسکن و با هدف تعمیر و تکمیل واحد مسکونی قابل اعطا به متقاضیان خواهد بود. در ادامه به توضیحات بیشتری در این خصوص پرداخته خواهد شد.

* شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

سقف تسهیلات 5 میلیون تومان است. نرخ سود تسهیلات 11 درصد بوده و حداکثر مدت زمان بازپرداخت نیز 5 سال درنظر گرفته شده است. لازم به ذکر است بازپرداخت به دو روش ساده و پلکانی سالیانه امکان‌پذیر می‌باشد.
روش سپرده‌گذاری و امتیاز حساب بدین صورت است که با گذشت هر 6 ماه، یک برابر میانگین موجودی متقاضی به عنوان امتیاز حساب وی منظور می‌گردد. لذا حداقل دوره انتظار برای برخورداری از تسهیلات 6 ماه می‌باشد.
تسهیلات تعمیر برای اقداماتی همچون حفر یا ترمیم چاه، سرویس حمام و آشپزخانه و دستشویی، کاشی‌کاری، تعویض درب و پنجره‌ها، لوله‌کشی و سیستم گرمایش و سرمایش و … به متقاضیان داده می‌شود. همچنین این تسهیلات به منظور تکمیل و تغییرات داخلی ساختمان نیز به مشتریان اعطا می‌شود.

یکی از الزامات برخورداری از این نوع تسهیلات، اخذ استعلام داخلی مبنی بر عدم داشتن چک برگشتی و بدهی تسهیلاتی است.

اگر فردی بخواهد از طریق امتیاز حساب تسهیلات دریافت نماید و یک سال و یا بیشتر از زمان افتتاح حساب در بانک مسکن گذشته باشد، آن‌گاه از نرخ سود تسهیلات یک درصد کسر خواهد شد و به 10 درصد خواهد رسید.
متقاضیان به منظور برخورداری از تسهیلات می‌توانند از انواع وثایق مانند سفته، ترهین اموال غیرمنقول به صورت ششدانگ، حساب پس‌انداز، سپرده بلندمدت و کوتاه‌مدت و … استفاده نمایند. همچنین لازم به ذکر است امکان درخواست مجدد تسهیلات از محل امتیاز حساب و یا سپرده‌گذاری در صورت تسویه تسهیلات قبلی وجود خواهد داشت.

تسهیلات خوداشتغالی و مشاغل خانگی

تسهیلات خوداشتغالی و مشاغل خانگی از جمله تسهیلاتی است که بانک مسکن موظف است در قالب ابلاغیه‌ها و براساس دستورالعمل بانک مرکزی به اشخاص حقیقی و حقوقی واجد شرایط تخصیص دهد. توضیحات بیشتر درخصوص این نوع تسهیلات در ادامه ذکر گردیده است.

* شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

سقف این نوع تسهیلات برای اشخاص حقیقی و حقوقی متفاوت است و برای اشخاص حقیقی 50 میلیون تومان و برای اشخاص حقوقی و یا کارفرمایانی که ظرفیت نیروی کار آنها 40 نفر باشد، 2 میلیارد تومان درنظر گرفته شده است.

نرخ بازپرداخت مودنظر برای کلیه تسهیلات حقیقی و حقوقی یکسان و برابر با 4 درصد است و تنها مدا زمان بازپرداخت آنها با یکدیگر متفاوت می‌باشد. مدت زمان بازپرداخت برای افراد حقیقی و یا تسهیلات انفرادی حداکثر 7 سال و برای افراد حقوقی و یا کارفرمایان برابر با 5 سال است. لازم به ذکر است در صورتی که تسهیلات‌گیرندگان بازپرداخت اقساط خود را به تعویق بیاندازند، نرخ بازپرداخت برایشان از 4 درصد به 12 درصد افزایش خواهد یافت.

از آن‌جا که این نوع تسهیلات فقط برای قشر خاص و محدودی از مردم در نظر گرفته شده است، لذا متقاضیان باید مدارک مرتبط به شغل و یا سازمان‌های حمایت‌کننده خود را در اختیار بانک مسکن قرار دهند. از این رو ارائه مدارک از سوی سازمان‌هایی همچون کمیته امداد، بهزیستی، بنیاد شهید و امور ایثارگران، وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی مدنظر است.

تسهیلات خانواده شهدا و ایثارگران

بانک مسکن در راستای تکریم خانواده شهدا و ایثارگران کشور تسهیلاتی را به منظور خرید و ساخت منزل مسکونی در اختیار ایشان قرار می‌دهد که در ادامه شرح مختصری از این نوع تسهیلات ذکر می‌گردد.

* شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

سقف تسهیلات خانواده شهدا و ایثارگران براساس شهر محل سکونت متفاوت می‌باشد. سقف تسهیلات برای شهرهایی همچون تهران، اصفهان، شیراز، مشهد، تبریز و … که بیش از یک میلیون نفر جمعیت دارند، یکصد و سی میلیون تومان درنظر گرفته شده است. همچنین برای مراکز استان‌ها، سایر شهرها و روستاها نیز به ترتیب 100، 85 و 30 میلیون تومان می‌باشد.

متقاضیان برای دریافت تسهیلات علاوه بر سایر مدارک هویتی و حقوقی، باید معرفی‌نامه معتبر از بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز ارائه نمایند.

از آن‌جا که این تسهیلات هم به متقاضیان خرید مسکن و هم به متقاضیان ساخت مسکن اختصاص می‌یابد، لذا عقد موردنظر فی‌مابین بانک و مشتری از نوع فروش اقساطی و مشارکت مدنی است.

نرخ سود تسهیلات در هر دو مورد فروش اقساطی و مشارکت مدنی 4 درصد است. حداکثر مدت زمان بازپرداخت تسهیلات ساخت 2 سال برای مشارکت مدنی و 18 سال برای فروش اقساطی تعیین شده است. همچنین حداکثر مدت زمان بازپرداخت تسهیلات خرید نیز 20 سال می‌باشد. لازم به ذکر است روش بازپرداخت اقساط نسبت به سایر طرح‌ها محدودتر بوده و تنها به روش ساده امکان‌پذیر می‌باشد.

این نوع تسهیلات قابلیت انتقال به افراد دیگر را ندارد و در صورت تصمیم به فروش واحد مسکونی، تمامی اقساط باید به بانک مسکن پرداخت و تسویه کامل صورت گیرد.