بانک شهر از جمله بانک‌های خصوصی کشور است که از سال 1387 با کسب مجوز بانک مرکزی، در ابتدا تحت عنوان موسسه مالی و اعتباری شهر فعالیت خود را آغاز کرده و از سال 1388 با افزایش سرمایه چشمگیر، فعالیت خود را در قالب یک بانک خصوصی رسمی ادامه داده است. این بانک همچون سایر بانک‌های دولتی و خصوصی کشور، خدمات متنوعی همچون افتتاح سپرده‌ها، ارائه تسهیلات ارزی و ریالی، صدور اعتبارات اسنادی و … به متقاضیان ارائه می‌نماید که در این مقاله سعی بر آن است تا به معرفی تسهیلات اعطایی این بانک پرداخته شود.

تسهیلات شکوه شهر

تسهیلات شکوه شهر به تمام اشخاص حقیقی و حقوقی واجد شرایط و در قالب سپرده‌گذاری، تخصیص داده می‌شود که در ادامه تویحات بیشتری در این خصوص ارائه می‌گردد.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی قابلیت استفاده از این طرح را دارند. شخصیت حقوقی می‌تواند براساس میانگین سپرده خود برای دریافت تسهیلات پرسنل زیرمجموعه خود نیز اقدام نماید. در واقع می‌تواند از امتیاز سپرده خود به نفع کارکنان و پرسنل مجموعه استفاده نماید.

این تسهیلات به منظور رفع نیازهای بخش‌های مختلف اقتصادی و تأمین احتیاجات خانوارها پرداخت می‌گردد.

حداکثر سقف تسهیلات درنظر گرفته شده در این طرح، 50 میلیون تومان می‌باشد که برای برخورداری از این تسهیلات، متقاضیان حتما باید نسبت به افتتاح حساب و سپرده‌گذاری در بانک حداقل به مدت 4 ماه، اقدام نمایند.

نرخ سود تسهیلات نیز متغیر و در بازه 10 الی 14 درصد تعیین گردیده است و براساس عوامل متعددی همچون مبلغ تسهیلات و امتیاز حساب معین و قطعی می‌گردد.

حداکثر مدت زمان بازپرداخت تسهیلات نیز براساس تصمیم هر شعبه و هر استان متغیر می‌باشد. لازم به ذکر است بازپرداخت به صورت اقساطی و ماهانه می‌باشد.

تسهیلات نشان شهر

تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی قابلیت استفاده از این طرح را دارند. شخصیت حقوقی می‌تواند براساس میانگین سپرده خود برای دریافت تسهیلات پرسنل زیرمجموعه خود نیز اقدام نماید. در واقع می‌تواند از امتیاز سپرده خود به نفع کارکنان و پرسنل مجموعه استفاده نماید.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

در طرح نشان شهر، حداکثر سقف تسهیلات یکصد میلیون تومان می‌باشد. متقاضیان برای دریافت تسهیلات باید نسبت به افتتاح حساب و سپرده‌گذاری در بانک حداقل به میزان 3 ماه اقدام نمایند. حداقل میزان سپرده‌گذاری 2 میلیون تومان می‌باشد. متقاضی براساس میانگین مانده حساب خود و در واقع با استفاده از امتیاز حساب سپرده خود می‌تواند درخواست دریافت تسهیلات ارائه نماید. هر فرد می‌تواند به اندازه 50 درصد و یا دو برابر میانگین سپرده خود تسهیلات دریافت نماید.

نرخ بازپرداخت تسهیلات براساس مدت سپرده‌گذاری و میانگین موجودی سپرده متغیر بوده و از 4 درصد تا 12 درصد متفاوت است. همچنین حداکثر مدت زمان بازپرداخت نیز با توجه به مبلغ تسهیلات و مدت سپرده‌گذاری، از یک سال تا پنج سال متغیر است.

لازم به ذکر است در صورتی که فردی در بانک سپرده‌گذاری نماید و امتیاز حساب کافی کسب نماید ولی به هر دلیلی از دریافت تسهیلات امتناع نماید، بانک با توجه به مدت و مبلغ سپرده به وی سودی با نرخ 10 درصد اعطا می‌کند.

تسهیلات شهریار

طرح شهریار تسهیلاتی است که بانک شهر به منظور حمایت از قشر خاصی که در بخش‌های اقتصادی فعال هستند، تعبیه نموده است. در ادامه بیشتر راجع به این طرح توضیح داده خواهد شد.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

تمام اشخاص حقیقی که در زمینه‌های پزشکی و غیرپزشکی به نوعی در بخش‌های مختلف اقتصادی فعال هستند، می‌توانند به منظور تأمین تجهیزات، ابزار کار، مواد اولیه و مصرفی و … از تسهیلات شهریار استفاده نمایند. حتی اشخاص حقیقی که به نوعی در تعامل با مراکز پزشکی مانند داروخانه‌ها، کلینیک‌ها، بیمارستان‌ها و … هستند و با این مراکز قرارداد فعالیت متقابل عقد نموده‌اند، می‌توانند از تسهیلات شهریار بانک شهر برخوردار گردند.

تأکید می‌گردد که تسهیلات شهریار تنها برای اشخاص حقیقی قابل استفاده می‌باشد.

حداکثر میزان تسهیلات برای فعالان حوزه پزشکی دو میلیارد تومان و برای فعالان حوزه غیرپزشکی یک میلیارد تومان می‌باشد. حتی فعالان حوزه پزشکی می‌توانند از تسهیلات مرابحه به منظور تعمیر و یا بازسازی مطب و محل کار خود نیز استفاده نمایند که بازپرداختی 5 ساله دارد و حداکثر به میزان 150 میلیون تومان می‌باشد.

تعیین نرخ سود بازپرداخت و همچنین حداکثر مدت زمان بازپرداخت نیز بر عهده شعبه و شهر موردنظر است.

تسهیلات اساتید شهر

تسهیلات اساتید همان‌طور که از نام آن مشخص است، به اقشار فرهنگی کشور اختصاص می‌یابد که در ادامه جزئیات آن ارائه خواهد شد.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

تنها اشخاص حقیقی شاغل در دانشگاه و در سمت جامعه دانشگاهی، اعضای هیئت علمی، استادان رسمی و همچنین پیمانی شاغل در دانشگاه‌های دولتی و آزاد و سایر موسسات آموزش عالی، موسسات پژوهشی و تحقیقاتی که دارای مجوز رسمی فعالیت از سازمان آموزش و پرورش کشور هستند، می‌توانند از تسهیلات در قالب طرح اساتید بهره‌مند گردند.

تسهیلات اساتید در قالب عقد مرابحه به واجدین شرایط اعطا می‌شود و حتما بایستی هدف از اخذ وام برای بانک روشن و محرز باشد زیرا این تسهیلات تنها به صورت کارت اعتباری و برای تعمیر و نوسازی مسکن و یا تأمین ودیعه مسکن می‌باشد.

سقف تسهیلات موردنظر 200 میلیون تومان می‌باشد.

نرخ بازپرداخت برای این نوع تسهیلات 18 درصد درنظر گرفته شده است و حداکثر مدت بازپرداخت نیز 60 ماه می‌باشد.

طرح کارای شهر

این طرح از جمله طرح‌های تسهیلاتی است که به منظور تعمیر و نوسازی مسکن به واجدین شرایط اعطا می‌شود که جزئیات آن مطابق ذیل می‌باشد.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

تمام اشخاص حقیقی قابلیت استفاده از این طرح را دارند ولی از آن‌جایی که این نوع تسهیلات برای تعمیر و نوسازی واحد مسکونی درنظر گرفته شده است، از این رو شخص حقیقی موردنظر باید مالک کامل و شش دانگ ملک باشد. در غیر این صورت امکان اعطای وام وجود نخواهد داشت. همچنین تمامی اشخاص حقوقی نیز قابلیت استفاده از این طرح را خواهند داشت. شخصیت حقوقی می‌تواند براساس میانگین سپرده خود برای دریافت تسهیلات پرسنل زیرمجموعه خود نیز اقدام نماید. در واقع می‌تواند از امتیاز سپرده خود به نفع کارکنان و پرسنل مجموعه استفاده نماید.

متقاضیان برای برخورداری از این تسهیلات نیاز به افتتاح حساب و سپرده‌گذاری در بانک می‌باشند. حداقل مدت سپرده‌گذاری 3 ماه و حداقل مبلغ سپرده نیز 10 میلیون تومان می‌باشد.

حداکثر مبلغ تسهیلات طرح کارا 100 میلیون تومان می‌باشد که به هر فرد حقیقی واجد شرایط براساس میانگین موجودی حساب و نیز مدت زمان سپرده‌گذاری اعطا می‌گردد.

نرخ بازپرداخت تسهیلات طرح کارا متغیر بوده و 12 تا 18 درصد می‌باشد که براساس معیارهای معینی از جمله میانگین موجودی حساب و مدت سپرده‌گذاری، تعیین می‌شود. مدت زمان بازپرداخت نیز 36 ماه الی 120 ماه می‌باشد.

لازم به ذکر است اگر فردی افتتاح حساب و سپرده‌گذاری نماید و امتیازات لازم برای دریافت تسهیلات را اخذ نماید اما به هردلیلی از دریافت تسهیلات امتناع ورزد، بانک موظف است براساس میانگین موجودی حساب و نیز مدت سپرده، سودی با نرخ 10 درصد را به سپرده فرد پرداخت نماید.

تسهیلات قرض‌الحسنه شهر

بانک شهر در قالب سه طرح قرض‌الحسنه ویژه، قرض‌الحسنه ازدواج و قرض‌الحسنه وجوه اداره شده، اقدام به اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه به اشخاص حقیقی و حقوقی می‌نماید که در ذیل به جزئیات آن پرداخته خواهد شد.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

مواردی که بانک شهر در آن‌ها اقدام به اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه می‌نماید عبارتند از: مرتفع نمودن احتیاجات ضروری اشخاص حقیقی، هزینه‌های ازدواج، هزینه تأمین جهیزیه، هزینه‌های درمانی، هزینه‌های تعمیر و تأمین مسکن و هزینه تحصیل.

در قرض‌الحسنه ویژه، اشخاص حقیقی و همچنین اشخاص حقوقی می‌توانند با افتتاح حساب از این تسهیلات استفاده نمایند. ارگان‌ها و سازمان‌ها که جزء اشخاص حقوقی هستند می‌توانند با افتتاح حساب در بانک شهر و معرفی پرسنل و کادر خود به این بانک، برای کارمندان خود تسهیلات قرض‌الحسنه دریافت نمایند. لازم به ذکر است حداقل مبلغ افتتاح حساب و سپرده‌گذاری یک میلیون تومان می‌باشد. همچنین حداکثر تسهیلات قرض‌الحسنه ویژه نیز برابر 150 میلیون تومان با بازپرداخت 5 ساله است.

در قرض‌الحسنه ازدواج، بانک شهر به منظور کمک به زوجین، حداکثر مبلغ 3 میلیون تومان برای هر زوج تعیین نموده است که در قالب ضوابط به افراد پرداخت می‌گردد.

در قرض‌الحسنه وجوه اداره شده، اگر فردی یا سازمانی سپرده‌گذاری نماید و قصد اعطای آن به فرد دیگری را داشته باشد، بانک شهر نسبت به اعطای تسهیلات در قالب تسهیلات قرض‌الحسنه یا عقود مشخص شده در قرارداد عاملیت به افراد معرفی شده با مشخصات تعیین شده توسط تودیع کننده وجوه اقدام می‌نماید.