بانک گردشگری براساس قانون اجازه تاسیس بانک‌های غیر دولتی، قانون برنامه سوم توسعه اقتصادی ومقررات مرتبط دیگر در سال 07/10/1398 با دریافت مجوز تاسیس بانک به ثبت رسید. همچنین با دریافت مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در تاریخ 30/10/1398 اقدام به پذیره‌نویسی سهام در تاریخ 02/09/1389 نمود.
بانک گردشگری با سرمایه اولیه 2000 میلیارد ریالی آغاز به فعالیت کرد که در تاریخ 22/12/1398 با تصویب افزایش سرمایه توسط مجمع عمومی فوق‌العاده، سرمایه بانک به 4000 میلیارد ریال و پس از آن با توجه به پیشنهاد هیات مدیره بانک در تاریخ 14/05/1392 سرمایه بانک به 6000 میلیارد ریال افزایش یافت.
این بانک در جهت خدمت‌رسانی به بخش خصوصی به ویژه در حوزه‌های گردشگری، ایجاد فرصت برای سرمایه‌گذاری‌های عمده و ابتکارت فعالیت خواهد کرد. دو شاخص کیفیت و ویژگی‌های خدمات و محصولات و نیز منابع انسانی از توان رقابتی این بانک می‌باشد.
همچنین بانک گردشگری علاوه بر رعایت قوانین بانکداری اسلامی کشور، در جهت رعایت استانداردهای بین‌المللی نیز خود را متعهد دانسته و در حوزه‌های مدیریت، فناوری و تامین سرمایه به دنبال همکاری با موسسات مالی خارجی می‌باشد.

تسهیلات قرض‌الحسنه رفع احتیاجات ضروری:

بانک گردشگری با هدف اعطای وام قرض‌الحسنه با کمترین میزان کارمزد سعی بر پوشش نیازهای ضروری مشتریان خود را دارد. مشتریان این تسهیلات اشخاص حقیقی بوده که به منظور رفع نیازهای ضروری از جمله کمک هزینه تحصیلی، هزینه درمان، تامین هزینه‌های تعمیر مسکن واجدالشرایط دریافت این تسهیلات می‌باشند. این درحالی که کارکنان شاغل در بانک و فعالیت‌های بازرگانی مشمول دریافت این وام نیستند اما کاکنان بازنشسته بانک از این قاعده مستثنی می‌باشند.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

– متقاضیان این تسهیلات اشخاص حقیقی با سن 18 سال تمام می‌باشند.
– این تسهیلات دارای کارمزد سالیانه بوده و به آن سود تعلق نمی‌گیرد.
– تسهیلات به صورت نقدا به متقاضیان اعطا می‌شود.
– متقاضیانی که دارای چک برگشتی و اقساط معوق باشند در صورت تسویه حساب از این وام بهره‌مند می‌شوند.
– کارمز این تسهیلات 4 درصد مانده بدهی بوده و هر ساله به جای قسط اول دریافت می‌شود.
– حداکثر مدت بازپرداخت این تسهیلات 36 ماه می‌باشد.

تسهیلات سرمایه در گردش:

این تسهیلات با هدف تامین نیازهای مالی در کوتاه مدت به مشتریان اعطا می‌شود که این تسهیلات درکل به دفاتر خدمات مسافرتی، هتل‌ها و مراکز اقامتی، پزشکان و مراکز درمانی و داروئی، صادر کنندگان کالا و خدمات، صرافی‌ها وکارگزاری‌ها و به ویژه بیشتر در بخش‌های تامین سرمایه در گردش واحدها خدماتی و تولیدی در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

– متقاضیان این وام اشخاص حقیقی و حقوقی با سن 18 سال تمام می‌باشند.
– این تسهیلات از طریق اقساط و یا سررسید یکجا اعطا می‌شود.
– متقاضیانی که دارای چک برگشتی و اقساط معوق باشند در صورت تسویه حساب از این وام بهره‌مند می‌شوند.
– متقاضیان این وام در صورت مورد تایید بودن نتیجه ارزیابی اعتباری و اعتبارسنجی نزد بانک مشمول این تسهیلات می‌شوند.
– نرخ سود تسهیلات براساس مصوبه بانک مرکزی برای عقود مبادله‌ای می‌باشد.
– حداکثر مدت بازپرداخت این تسهیلات 12 ماه است.

طرح شش در چهار (اعطای تسهیلات به سپرده گذاران بانک گردشگری):

بانک گردشگری براساس طح شش در چهار امکان دریافت وام را برای مشتریان ایجاد کرد به نحوی که متقاضیان با افتتاح سپرده بلندمدت یک ساله با نرخ 6 درصد قادر به دریافت وامی با بهره 4 درصد با توجه شرایط و ضوابط در سال خواهند بود.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

– تسهیلات این طرح در قالب عقد جعاله جهت تامین هزینه‌های تعمیر مسکن و نیز در قالب عقد مرابحه جهت تامین نیازهای مالی مشتری پرداخت می‍گردد.
– بازپرداخت وام به صورت اقساطی 12 الی 60 ماهه می‌باشد.
– حداکثر مبلغ تسهیلات اعطائی 5 میلیارد ریال است.
– حداکثر وام اعطایی در بازپرداخت‌های 12، 48 و 60 ماهه،، 80 درصد وجه سپرده‌ متقاضی بوده و در بازپرداخت‌های 24 و 36 ماهه، 85 درصد مبلغ سپرده‌گذاری خواهد بود.
– تا زمان تسویه کامل تسهیلات، وجه سپرده متقاضی نزد بانک باقی‌می‌ماند.