بانک کارآفرین از جمله بانک‌های خصوصی کشور است که از سال 1380 فعالیت خود را تحت عنوان “بانک” آغاز نموده است. در ابتدا به صورت “شرکت اعتباری غیربانکی کارآفرینان” در سال 1378 فعالیت خود را با حمایت‌ها و مشارکت‌های انجمن‌های مدیران صنایع، شرکت‌های ساختمانی، تاسیساتی و تجهیزاتی، جامعه مهندسان مشاور ایران، جامعه مهندسان مشاور معمار و شهرساز و گروهی از کارشناسان بانکی و مالی، آغاز نمود. اما پس از تصویب قانون تأسیس بانک‌های غیردولتی از سوی بانک مرکزی، شرکت اعتباری غیربانکی کارآفرینان، با کسب مجوز از بانک مرکزی به عنوان بانک کارآفرین ثبت گردید.
بانک کارآفرین در حال حاضر همچون سایر بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری دیگر، خدمات مالی و بانکی به مشتریان خود ارائه می‌نماید که از این بین می‌توان به خدمات دستگاه‌های خودپرداز، تسهیلات ریالی و ارزی، انواع سپرده‌ها، اعتبارات اسنادی و … اشاره نمود.
در این قسمت سعی بر آن است تا به معرفی انواع تسهیلات و خدمات ریالی ارائه شده از سوی بانک کارآفرین پرداخته شود.

تسهیلات طرح صبا:

تسهیلات طرح صبا به منظور اموری همچون تأمین هزینه تعمیر و بازسازی منزل و نیز خرید کالاها و خدمات مصرفی بادوام از سوی بانک کارآفرین درنظر گرفته شده است که در ادامه به بیان جزئیات آن پرداخته می‌شود.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

– تمام اشخاص حقیقی می‌توانند برای دریافت تسهیلات صبا اقدام نمایند. افراد هم به صورت تکی و هم گروهی می‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند. در تسهیلات گروهی، سازمان‌ها، ارگان‌ها و شرکت‌ها می‌توانند با بانک کارآفرین قرارداد منعقد کرده و پرسنل خود را جهت دریافت وام به بانک معرفی نمایند.

– این تسهیلات در قالب عقد مرابحه به متقاضیان اعطا می‌شود.

– حداقل و حداکثر تسهیلات اعطایی در این طرح برای هر شخص حقیقی، به ترتیب معادل 15 میلیون تومان و 200 میلیون تومان می‌باشد.

– نرخ سود تسهیلات مطابق با دستورالعمل بانک مرکزی 18 درصد بوده و حداکثر مدت زمان بازپرداخت نیز 60 ماه است.

– روش بازپرداخت تنها به صورت اقساط ماهیانه امکان‌پذیر خواهد بود.

تسهیلات طرح تندیس:

در طرح تندیس افراد و به ویژه شخصیت‌های حقوقی می‌توانند منابع مالی موردنیاز خود را در قالب تسهیلات از بانک کارآفرین دریافت نمایند. جزئیات این طرح به شرح ذیل می‌باشد:

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

– تمام اشخاص حقیقی و حقوقی که در بخش‌های مختلف اقتصادی همچون تولیدی، خدماتی و بازرگانی مشغول به فعالیت هستند می‌توانند از این تسهیلات بهره‌مند شوند.

– متقاضیان برای دریافت تسهیلات حتما بایستی اقدام به افتتاح حساب سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در بانک کارآفرین نمایند.

– اخذ تسهیلات بلافاصله پس از افتتاح حساب امکان‌پذیر نخواهد بود و باید حداقل یک ماه یا 30 روز کاری از مدت افتتاح حساب گذشته باشد.

– سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت متقاضیان باید حداقل یک ماه در بانک به صورت مستمر و بدون تغییر باقی بماند.

– تسهیلات طرح تندیس در قالب قرارداد مرابحه به متقاضیان اعطا می‌شود.

– متقاضیان می‌توانند تنها درصدی از سپرده کوتاه‌مدت خود را به صورت تسهیلات تندیس دریافت نمایند. حداقل و حداکثرمیزان تسهیلات معین شده برای این طرح به ترتیب معادل 10 میلیون تومان و 400 میلیون تومان می‌باشد.

– نرخ سود تسهیلات تندیس سالانه 5 درصد بوده و حداکثر مدت زمان بازپرداخت نیز 3 سال و یا 36 ماه می‌باشد.

تسهیلات خرید دین:

یکی از مهم‌ترین ابزارهای مالی که جهت تأمین نقدینگی و سرمایه در گردش موردنیاز بنگاه‌های اقتصادی مورد استفاده قرار می‌گیرد، تسهیلات خرید دین است که بانک کارآفرین اقدام به ارائه چنین تسهیلاتی نموده است. در ادامه جزئیات این طرح ذکر می‌شود:

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

– تسهیلات خرید دین در قالب عقود مبادله‌ای می‌باشد.

– خرید دین به این صورت است که بانک دین مدت‌دار بدهکار را با مبلغی کمتر از ارزش اسمی آن به صورت نقدی از مشتری خریداری می‌نماید. با خرید دین اشخاص حقیقی و حقوقی می‌توانند نقدینگی موردنیاز خود را زودتر از موعد سررسید اسناد تجاری خود تأمین نمایند.

– تمام اشخاص حقیقی و حقوقی و بنگاه‌ها و نهادهایی که در بخش‌های مختلف اقتصادی فعالیت داشته و محصولات خود را به صورت نسیه و در قبال چک‌های مدت‌دار به فروش می‌رسانند، می‌توانند از خرید دین بانک کارآفرین بهره‌مند شوند.

– مشتریانی می‌توانند از این تسهیلات استفاده کنند که به مدت بیش از سه ماه در بانک حساب فعال داشته باشند.

معرفی انواع تسهیلات بانک ها در سیستم بانکی کشور، مرات مگ ارائه دهنده جدیدترین اطلاعیه ها و تحولات مربوط به قوانین اخذ تسهیلات بانکی