بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در آذرماه سال 1386 توسط ریاست جمهوری وقت با سرمایه اولیه 15 هزار میلیارد ریالی و توزیع شعبات در سراسر کشور افتتاح شد. بانک قرض الحسنه مهر ایران با دریافت مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در شهریور ماه 1387 و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده مقدمات اعطای تسهیلات قرض الحسنه را برای فعالیت‌هایی از جمله حساب‌های قرض‌الحسنه جاری و نیز بانکداری الکترونیک فراهم کرد. این بانک در ابتدای امر با 2000 واحد بانکی متشکل از 300 شعبه بانکی و نیز با در اختیار داشتن 1700 باجه در شعبات، فعالیت خود را آغاز کرد که با همت و تلاش نیروی انسانی، کیفیت شعبات بانکی توسعه یافته و همین امر سبب افزایش شعبات فعال به بیش از 522 عدد شده است.
بانک مهر ایران همچون سایر موسسات مالی و اعتباری و بانک‌های فعال در کشور به ارائه خدماتی از جمله طرح‌های اعتباری قرض‌الحسنه، سپرده‌ها، طرح‌های مسئولیت اجتماعی و…. می‌پردازد. این بخش با هدف معرفی اجمالی ارائه انواع خدمات و تسهیلات از سوی این بانک پرداخته شده است.

تسهیلات امتیازی مهر ایران:

از آنجایی که گردش حساب اشخاص حقیقی و حقوقی تامین کننده تسهیلات قرض الحسنه‌ای می‌باشد و این منابع در مقایسه با متقاضیان اخذ وام محدود بوده، بانک قرض‌الحسنه مهر ایران اقدام به تنظیم ضرایب امتیازی جهت اولویت‌بندی اعطای تسهیلات نموده است. به این صورت که متقاضیان خواهان تسهیلات با مراجعه به قسمت “محاسبه تسهیلات امتيازي” و تعیین مبلغ وام، نرخ کارمزد، مبلغ و مدت ماه بازپرداخت ماهانه ( کمتر از 6 ماه یا بیشتر از 6 ماه ) می‌توانند از حداقل بهره‌مندی تسهیلات قرض الحسنه مطلع گردند.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

– تمام اشخاص حقیقی بویژه شخاص نیازمند و اقشار آسیب‌پذیر در زمره مشمولان این طرح هستند.
– متقاضیانی که قادر به ایجاد میانگین‌ حساب بالاتری باشند، دریافت وام در زمان کوتاه‌تری برای آنها به طور مثال در 3 الی 6 ماه برحسب انتخاب مشتری امکان‌پذیر است.
– متقاضیانی که قادر به ایجاد میانگین حساب کمتری باشند، دریافت وام در زمان طولانی‌تریبرای آنها به طور مثال 7 الی 12 ماه بر حسب انتخاب مشتری امکان‌پذیر است.
– متقاضیانی که قادر به واریز اقساط بیش از 5 میلیون ریال باشند، از بازه زمانی کوتاه‌تری برحسب انتخاب خود به طور مثال 18 الی 32 ماه در پرداخت اقساط وام برخوردار می‌شوند.
– متقاضیانی که قادر به واریز اقساط کمتر از 5 میلیون ریال باشند، از بازه زمانی بلندتری برحسب انتخاب خود به طور مثال 30 الی 60 ماه در پرداخت اقساط وام برخوردار می‌شوند.

اندوخته بانوان مهر ایران:

اندوخته بانوان مهر ایران با هدف گسترش کسب‌و کار و کار آفرینی و نیز برای بهبود رفاه خانواده‌های بانوان ایجاد گردید. جامعه بانوان با افتتاح حساب و پرداخت مبالغی به صورت ماهانه جهت پس‌انداز علاوه بر بهره‌مندی از خدمات بانک قادر به دریافت تسهیلات قرض‌الحسنه نیز می‌گردد.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

– این طرح با تشویق بانوان برای پس‌انداز مبالغ کم سبب برنامه‌ریزی، اشتغالزایی و کارآفرینی توسط این افراد می‌شود و نیز به سلامت روانی خانواده نیز کمک می‌کند.
– این طرح در مجموع 41 میلیون تومان در طی 4 مرحله زنجیروار جهت تامین نیازها به اعطای تسهیلات می‌پردازد.
– طبق شرایط و ضوابط بانوان شخصا یا به واسطه پدر و یا همسر قادر به افتتاح حساب و واریز مبالغ به صورت ماهانه خواهند بود.
– بانوان در صورت واریزی ماهانه مبلغ 200 هزار تومان می‌توانند پس از 4 ماه از تسهیلات مرحله اول به مبلغ 3 میلیون تومان با بازپرداخت 24 ماه و پس از 4 ماهه اول با واریز مستمر 100 هزار تومان قادر خواهند بود در پایان 24 ماه بازپرداخت مرحله اول از تسهیلات مرحله دوم به مبلغ 6 میلیون تومان با بازپرداخت 24 ماه بهره گیرند.
– به همین ترتیب در مرحله سو م و چهارم مبالغ 12 میلیون تومان و 20 میلیون تومان با بازپرداخت‌های 36 ماهه قابل دریافت بوده لازم به ذکر است که در این زمان 800 هزار تومان و کلیه واریزی های 100 هزار تومانی تا پایان تسویه در هر مرحله مسدود خواهد بود.

اندوخته خانواده مهر ایران:

اندوخته خانواده مهر ایران، صندوقی با هدف تشویق عموم مردم به مشارکت‌های جمعی و حمایت از صندوق‌های خانوادگی می‌باشد. در این صندوق اعضا با واریز مبالغ خرد به صورت ماهانه و مستمر علاوه بر پس‌انداز می‌توانند با حمایت بانک از تسهیلات قرض الحسنه‌ای برخوردار شوند. بانک به‌واسطه هم‌افزایی مالی، تا 2 برابر واریزی های اعضا را افزایش می‌دهد. در ذیل به بررسی دو طرح اندوخته خانواده مهر ایران پرداخته شده است.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات طرح اول اندوخته مهر ایران:

– اعضا اعم از افراد درجه یک و … می‌توانند در یکی از 4 گروه 5نفره، 10نفره، 15نفره و 20نفره شرکت نمایند.
– پس از 10 ماه واریز مستمر و ماهانه سپرده فرد واجدالشرایط برای شرکت در این طرح می‌شود.
– مبلغ سهم اندوخته در ابتدای دوره توسط اعضا تعیین شده و در طی دوره ثابت خواهد بود.
– پرداخت تسهیلات پس از واریز سهم اندوخته در ماه سوم به صورت 10 فقره در 10 ماه متوالی به عضو و یا اعضای صندوق پرداخت می‎‌شود و مبلغ تسهیلات پرداختی از طریق فرمول ذیل محاسبه می‌شود.
۲ × مبلغ سهم اندوخته ماهیانه× تعداد اعضا = مبلغ تسهیلات پرداختی در هر ماه
– بازپرداخت تسهیلات 22 ماه که 20 ماه مربوط به پرداخت اقساط وام و 2 ماه برای پرداخت کارمزد می‌باشد.
– امکان اعطای مجدد تسهیلات به اعضای صندوق با شرایط قبل بوده هرچند درصورتی که عضو و یا اعضا تمایلی به ادامه همکاری نداشته‌ باشند پس از پرداخت سهم اندوخته در طی 10 ماه و تسویه تسهیلات، قادر به دریافت کامل سهم اندوخته خود می‌باشد و حتی با تمایل یک نفر از اعضا، استمرار همکاری به صورت فردی امکان‌پذیر است.
– کارمزد این تسهیلات، 2 درصد از محل سهم اندوخته و 4 رصد از محل منابع حمایتی بانک می‌باشد.
– هر عضو از محل منابع حمایتی بانک و محل اندوخته، حداکثر دو نوبت وام دریافت می‌کند.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات طرح دوم اندوخته مهر ایران:

– در این طرح، تمامی صندوق‌های خانوادگی با هر تعداد از افراد می‌توانند در این اندوخته مهر ایران شرکت کنند.
– در اول هر ماه مبلغ حق عضویت تعیین شده اما نباید بیشتر از سقف اولین حق عضویت باشد همچنین مدیر صندوق در اول هر ماه مبلغ حق عضویت را تعیین کرده و اعضا در ده روز اول هر ماه باید واریزی داشته باشند.
– اعضا با واریز حق عضویت در هر ماه، می‌توانند تسهیلات دریافت کنند که تسهیلات پرداختی دو برابر سهم اندوخته مجموع اعضا می‌باشد.
– بازپرداخت وام 36 ماه که 33 ماه مربوط به پرداخت اقساط وام و 3 ماه برای کارمزد می‌باشد.
– کارمزد این تسهیلات، 2 درصد از محل سهم اندوخته و 4 رصد از محل منابع حمایتی بانک می‌باشد.
– پس از سررسید بازپرداخت تسهیلات، اعضا می‌توانند سهم اندوخته خود را برداشت کنند.
– درصورتی بازپرداخت 75 درصد از تسهیلات اعضا می‌توانند تسویه زودتر از سررسید داشته باشند و پس از تسویه، اندوخته خود را از سپرده بانک برداشت نمایند.
– حداقل مبلغ واریزی در هرماه توسط اعضا یک میلیون ریال می‌باشد.
– حداکثر تسهیلات پرداختی به اعضا 400 میلیون ریال می‌باشد که از محل منابع حمایتی بانک مهر ایران و اندوخته اعضا هرکدام 200 میلیون ریال خواهد بود.
– این تسهیلات در قبال معرفی یک ضامن معتبر قابل پرداخت می‌باشد.
– دارا بودن ضوابط و مقررات بانک از الزامات برای هر یک از اعضا می2باشد.

اندوخته اجتماعی:

اندوخته اجتماعی، مختص کلیه مشتریان حقیقی با هدف تامین احتیاجات ضروری بوده که افراد با پس‌انداز مبالغ خرد به صورت مستمر و ماهانه علاوه بر بهره‌مندی از خدمات بانک می‌توانند از تسهیلات قرض‌الحسنه نیز استفاده کنند. همچنین این طرح قابل ارائه به مشتریان حقوقی ازجمله شرکت‌ها، ارگان‌ها، سازمان‌ها و ادارات بوده که کارکنان ماهانه با واریز مبالغی به سپرده خود قادر به دریافت تسهیلات به صورت دوره‌ای خواهند بود این درحالی که با انعقاد قرارداد بین سازمان‌ها و بانک، با واریزی ماهانه و مستمر توسط سازمان‌ها بانک علاوه بر اعطای خدمات بانکی، تسهیلات قرض‌الحسنه را هم مشمول حال اعضای سازمان‌ها می‌نماید.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

– درصورت واریزی حداقل 4 ماه حق عضویت و نیز حداقل 4 ماه واریزی ماهانه اعطای تسهیلات امکان‌پذیر خواهد شد.
– اعطای تسهیلات 2.5 تا 5 برابر مبالغ واریزی ماهانه توسط متقاضی
– متقاضیان فردی و سازمانی به منظور شرکت در این طرح با افتتاح حساب قرض‌الحسنه به ویژه در طرح اندوخته اجتماعی باید اقدام نمایند.
– پس از 4 ماه واریز مستمر و ماهانه سپرده فرد واجدالشرایط برای شرکت در این طرح می‌شود.
– 12 الی 36 ماه مدت بازپرداخت اقساط تسهیلات می‌باشد.
– افراد با توجه به سقف مجاز اعلامی بانک مرکزی تسهیلات دریافت می‌کنند.
– نرخ کارمزد در شرایط خاص امکان کمتر شدن را دارد.
– مبلغ حق عضویت از 200 هزار ریال تا 10 میلیون ریال باید باشد.
– مبلغ واریزی جهت عضویت حداکثر باید 60 ماه باشد.