تاریخچه تأسیس بانک سامان به سال 1378 بازمی‌گردد. در این سال، نخستین موسسه مالی و اعتباری دارای مجوز بانک مرکزی ایران با نام “سامان اقتصاد” فعالیت خود را آغاز کرد. سپس در سال 1381، سامان اقتصاد توانست مجوزهای لازم درخصوص انجام فعالیت‌ها و ارائه خدمات بانکی را از بانک مرکزی دریافت نماید و بدین ترتیب در قالب یک بانک خصوصی آغاز به کار نماید. از جمله مهم‌ترین اهداف و سایست‌های مدیریتی بانک سامان می‌توان به مشتری‌مداری، ارج نهادن به سرمایه‌های انسانی و شفافیت اشاره نمود. در این بخش سعی بر آن است تا به معرفی خدمات بانک سامان در حوزه تسهیلات و انواع وام‌های اعطایی به مشتریان به ویژه وام‌های ضروری و خرید کالاهای بادوام پرداخته شود.

وام خرید خودرو

وام خرید خودرو از خدمات بانک سامان است که به منظور خرید خودروهای داخلی ایجاد شده است. در ادامه جزئیات این وام ذکر شده است.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

– افرادی که 18 سال تمام دارند و مالک اصلی خودرو خواهند بود می‌توانند برای دریافت وام اقدام نمایند. متقاضیان می‌توانند با استفاده از پشتوانه سپرده، گواهی سپرده، اوراق مشارکت دولتی و اوراق مشارکت بانک مرکزی از این تسهیلات استفاده نمایند. 

– وام خرید خودرو حداکثر تا 80 درصد هزینه خرید را پوشش می‌دهد.

– سقف تسهیلات خرید 100 میلیون تومان می‌باشد.

– حداکثر مدت زمان بازپرداخت تسهیلات 36 ماهه و به صورت اقساطی و ماهانه خواهد بود.

– پیش از دریافت وام، افراد اعتبارسنجی شده و توان بازپرداخت آنها مشخص می‌شود. در صورتی که فرد دارای رفتار اعتباری مناسب و فاقد هرگونه چک برگشتی و یا جرایم مالی دیگر باشد، می‌تواند تسهیلات دریافت کند.

وام خرید خودرو بانک سامان

وام خرید کالای بادوام

در این تسهیلات منظور از خرید کالای بادوام، عمدتاً خرید لوازم خانگی می‌باشد که در ادامه جزئیات آن دقیق‌تر بیان می‌شود.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

– افرادی که 18 سال تمام دارند می‌توانند برای دریافت وام اقدام کنند. متقاضیان می‌توانند با استفاده از پشتوانه سپرده، گواهی سپرده، اوراق مشارکت دولتی و اوراق مشارکت بانک مرکزی از این تسهیلات استفاده نمایند. 

– حداکثر میزان وام درنظر گرفته شده 8 میلیون تومان است.

– حداکثر مدت بازپرداخت 3 سال بوده که به صورت ماهانه می‌باشد. نرخ بهره مطابق دستورالعمل بانک مرکزی تعیین می‌شود.

– برای اخذ این وام، متقاضیان باید 20 درصد از مبلغ وام خود را در سپرده قرض‌الحسنه به عنوان وثیقه نزد بانک قرار دهند.

– پیش از دریافت وام، افراد اعتبارسنجی شده و توان بازپرداخت آنها مشخص می‌شود. در صورتی که فرد دارای رفتار اعتباری مناسب و فاقد هرگونه چک برگشتی و یا جرایم مالی دیگر باشد، می‌تواند تسهیلات دریافت کند.

وام خرید کالای بادوام بانک سامان

وام رفع احتیاجات ضروری

این نوع وام برای زمانی در نظر گرفته شده است که مشکل و یا نیازی پیش‌بینی نشده برای مشتریان رخ می‌دهد. در این صورت افراد می‌توانند از بانک سامان درخواست وام ضروری نمایند.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

– افراد حقیقی که دارای حساب سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت و بلندمدت هستند می‌توانند در زمان ضرورت بدون استفاده از سپرده خود، از بانک سامان وام دریافت کنند.

– افراد می‌توانند معادل 80 درصد سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت و یا کوتاه‌مدت خود را به صورت وام دریافت نمایند.

– بازپرداخت به صورت یکجا و ماهانه امکان‌پذیر است. در صورت بازپرداخت یکجا، حداکثر مدت زمان بازپرداخت 6 ماه خواهد بود و در صورت بازپرداخت ماهانه، حداکثر مدت زمان بازپرداخت 60 ماه است.

– برای دریافت این وام نیازی به معرفی ضامن وجود ندارد بلکه همان سپرده مشتری نزد بانک، حکم ضامن را دارد.

– نرخ بازپرداخت تسهیلات بین 6 الی 8 درصد است.

– شرایط ویژه‌تری نیز وجود دارد که در آن مشتریان در صورت داشتن سپرده قرض‌الحسنه و سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت می‌توانند از بانک وام ضروری دریافت کنند. متقاضیان می‌توانند معادل 80 درصد سپرده قرض‌الحسنه و یا 40 درصد سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت خود را دریافت و در مدت 12 ماه به صورت اقساطی با نرخ سود 6 الی 8 درصد بازپرداخت نمایند.

وام رفع احتیاجات ضروری بانک سامان

وام ویژه کرونا

با توجه به شیوع ویروس کرونا و مختل شدن بسیاری از مشاغل و کسب و کارها، بانک سامان تسهیلاتی را برای مشتریان و سپرده‌گذاران خود درنظر گرفته است که در ادامه به آن اشاره می‌شود.

شرایط و مقررات  دریافت تسهیلات:

– تنها اشخاص حقیقی و حقوقی که دارای سپرده‌های بلندمدت در بانک سامان هستند می‌توانند از این نوع تسهیلات بهره‌مند گردند.

– حداقل مبلغ لازم جهت سپرده‌گذاری 5 میلیون تومان و حداکثر مبلغ 1 میلیارد تومان است.

– حداکثر مبلغ قابل پرداخت به مشتریان در قالب تسهیلات، معادل 80 درصد مبلغ سپرده خواهد بود و تا سقف 200 میلیون تومان قابل پرداخت است. در واقع سقف تسهیلات 200 میلیون تومان است.

– برای دریافت این تسهیلات نیازی به معرفی ضامن نیست بلکه سپرده مشتری نزد بانک حکم وثیقه و ضمانت را دارد. لازم به ذکر است در همین زمان یعنی در مدت زمان بازپرداخت، به سپرده مشتری سود تعلق می‌گیرد.

– نرخ تسهیلات موردنظر طبق مصوبات بانک مرکزی می‌باشد و حداکثر مدت زمان بازپرداخت 36 ماه است که سه ماه از آن دوره تنفس است و تسهیلات‌گیرندگان باید تسهیلات را در 33 ماه باقی‌مانده بازپرداخت نمایند.

وام ویژه کرونا بانک سامان