به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی وزارت امور اقتصادی و دارایی، اخیرا در شبکه‌های اجتماعی اخباری از آمار سرمایه‌گذاری خارجی تحت عناوینی همچون سقوط سرمایه‌گذاری خارجی در دولت روحانی، روحانی رکوردار کاهش سرمایه‌گذاری خارجی در بیست سال گذشته، عدم تاثیر برجام بر جذب سرمایه‌گذاری خارجی و …. منتشر شده است، به‌طوری که نمودار ستونی منتشر شده که جذب سرمایه‌گذاری خارجی به‌تفکیک سال از در بازه زمانی سالهای 1381 تا 1398 را نشان می‌دهد، به مخاطب این‌گونه القا می‌کند که کمترین میزان جذب سرمایه‌گذاری خارجی در دولت‌های یازدهم و دوازدهم و خصوصا پس از امضا و اجرایی شدن برجام رقم خورده است.

اصولا در مطالب و مقالاتی که عدد، رقم و آمار محتوای اصلی آن را تشکیل می‌دهد، اصول حرفه ای ایجاب می‌کند که آمار مستند به مرجع رسمی اعلام شود. این در حالی است که آمار سرمایه گذاری منتشره در شبکه‌های مجازی، فاقد مرجع شناخته شده در کشور و مراجع بین‌المللی می باشد.

در ایران، مرجع رسمی سرمایه‌گذاری خارجی و اعلان آمار سرمایه‌گذاری خارجی در کشور، سازمان سرمایه‌گذاری و کمک‌های اقتصادی و فنی ایران است. نمودار ذیل، آمار رسمی سرمایه‌گذاری خارجی کشور که توسط سازمان مذکور منتشر می‌شود را نشان می دهد:

همان‌گونه که آمار فوق نشان می دهد، با امضا و اجرای برجام از دی‌ماه سال 1394، آمار سرمایه‌گذاری خارجی از سال 1395 روند افزایشی به خود گرفته است، به‌طوریکه به رقم 3.2 میلیارد دلار در آن سال و رقم 5 میلیارد دلار در سال 1396 رسیده است. با خروج آمریکا از برجام در اردیبهشت ماه سال 1397 و ترس شرکت‌های بین المللی از حضور در بازار ایران، آمار سرمایه‌گذاری خارجی با کاهش قابل ملاحظه ای مواجه شده و به رقم 2.7 میلیارد دلار رسیده است و در سال 1398 نیز روند نزولی حفظ شده ‌است.

منبع خبر: فارس

رشد ۵۶.۶ درصدی قرض‌الحسنه پس‌انداز/ سپرده‌های بلندمدت منفی شد
بخوانید