بانک ملی در تاریخ 20 شهریور ماه 1307 مطابق با قوانین بانکداری مورد تصویب کمیسیون مالیه مجلس، به طور رسمی آغاز به فعالیت کرد. اکنون بیش از 91 سال از تأسیس این بانک می‌گذرد و به عنوان پرافتخارترین بانک کشور شناخته می‌شود. بانک ملی ایران در حال حاضر 3054 شعبه فعال در داخل کشور و 15 شعبه فعال در خارج از ایران دارد. در این بانک هر دو نوع شیوه‌های بانکداری یعنی بانکداری اسلامی و بانکداری متعارف وجود دارد و خدمات متنوعی به مشتریان ارائه می‌شود. در مقاله حاضر سعی بر آن است تا تسهیلات اعطایی بانک ملی و شرایط و مقررات اعطای آن پوشش داده شود.

طرح ویژه مسکن بانک ملی

به منظور برخورداری از تسهیلات ویژه مسکن، نیاز به افتتاح حساب در قالب سپرده‌ سرمایه‌گذاری خاص گواهی مسکن خواهد بود. در ادامه به ارائه توضیحات بیشتر پرداخته خواهد شد.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

این طرح قابل استفاده برای تمام اشخاص حقیقی خواهد بود. تسهیلات مسکن در سه طرح قابلیت ارائه دارد که در ذیل به این طرح‌ها اشاره می‌گردد:

جزئیات طرح 1: با توجه به لزوم افتتاح سپرده سرمایه‌گذاری، حداقل مبلغ سرمایه‌گذاری 16 میلیون تومان به مدت حداقل یک ماه می‌باشد. در این مدت به سپرده سودی با نرخ 10 درصد تعلق خواهد گرفت و به ازای هر 182 میلیون ریال، یک سهم اوراق به مشتری به صورت ماهیانه اختصاص داده خواهد شد.

جزئیات طرح 2: در طرح 2 نیز حداقل مبلغ لازم جهت افتتاح حساب 16 میلیون ریال خواهد بود ولیکن حداقل مدت سپرده‌گذاری 3 ماه است. همچنین در این مدت به سپرده سودی با نرخ 12 درصد اعطا خواهد شد و به ازای هر 223 میلیون ریال، یک سهم اوراق به مشتری به صورت ماهیانه داده می‌شود.

جزئیات طرح 3: این طرح انعطاف بیشتری در مقایسه با دو طرح 1 و 2 دارد. حداقل مبلغ سپرده‌گذاری 50 هزار ریال و حداقل و حداکثر مدت زمان سپرده‌گذاری 6 و 36 ماه می‌باشد. بانک در این طرح تعهدی برای اعطای سهم اوراق به مشتریان ندارد و فقط متعهد به پرداخت سود سپرده با نرخ 10 درصد است.

براساس اوراق خریداری شده و نیز با توجه به شهر محل سکونت، حداکثر تسهیلات اعطایی به هر فرد متفاوت است. حداکثر تسهیلات اعطایی در این طرح 60 میلیون تومان است که مستلزم خرید 120 اوراق می‌باشد.

متقاضیان شهر تهران به صورت انفرادی می‌توانند از 60 میلیون تسهیلات مسکن ملی برخوردار گردند. زوجین در تهران می‌توانند 100 میلیون تومان دریافت نمایند (هر زوج 50 میلیون تومان).

در مراکز استان‌ها و شهرهای بیش از 200 هزار نفر جمعیت، سقف تسهیلات انفرادی و زوجین به ترتیب 50 و 80 میلیون تومان می‌باشد. در سایر مناطق شهری نیز سقف تسهیلات انفرادی 40 میلیون تومان و تسهیلات زوجین 60 میلیون تومان است.

علاوه بر تسهیلات مسکن، در این طرح متقاضیان می‌توانند از 10 میلیون وام جعاله نیز برخوردار شوند.

لازم به ذکر است نرخ سود تسهیلات مسکن 17.5 درصد و حداکثر مدت زمان بازپرداخت 12 سال می‌باشد. بازپرداخت وام جعاله نیز با نرخ 17.5 درصد و در مدت 3 سال امکان‌پذیر است.

نوع عقد فی‌مابین بانک و مشتری از نوع فروش اقساطی است.

تسهیلات خرید خودرو

تمام اشخاص حقیقی که در بانک ملی دارای حساب هستند می‌توانند از تسهیلات خرید خودرو استفاده نمایند. در ادامه جزئیات بیشتر طرح ذکر می‌گردد:

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

تمامی افرادی که دارای حساب پس‌انداز قرض‌الحسنه در بانک ملی هستند می‌توانند از تسهیلات خودرو بهره‌مند گردند. افرادی که تاریخ افتتاح حساب آنها بیش از یک سال باشد در اولویت قرار می‌گیرند.

متقاضی حتما باید 18 سال تمام داشته باشد.

ارائه گواهی اشتغال به کار و یا فیش حقوقی متقاضی اصلی اجباری است. در کنار مدارک شغلی، پیش‌فاکتور نمایندگی فروش خودروی داخلی، اصل و کپی سند مالکیت خودرو، کارت و بیمه نامه خودرو الزامی می‌باشد.

لازم به ذکر است این تسهیلات فقط برای خرید خودروهای داخلی اعطا می‌شود.

ارائه ضامن رسمی و مدارک شغلی معتبر وی به بانک ضروری است.

نوع عقد فی‌ما‌بین بانک و متقاضی از نوع فروش اقساطی است.

حداکثر میزان تسهیلات 15 میلیون تومان بوده که متقاضی موظف است در طی حداکثر 60 ماه آن را بازپرداخت نماید.

در این تسهیلات، نرخ سود مطابق با اصول عقود مبادله‌ای می‌باشد.

تسهیلات خرید لوازم منزل (کالای اساسی)

افراد حقیقی دارای حساب قرض‌الحسنه می‌توانند از تسهیلات خرید لوزام اساسی منزل استفاده نمایند. در ادامه جزئیات این طرح عنوان می‌شود:

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

افرادی حقیقی که دارای حساب پس‌انداز قرض‌الحسنه در بانک ملی هستند می‌توانند از تسهیلات خرید لوازم اساسی منزل بهره‌مند گردند. افرادی که تاریخ افتتاح حساب آنها بیش از یک سال باشد در اولویت قرار می‌گیرند.

متقاضی حتما باید 18 سال تمام داشته باشد.

ارائه گواهی اشتغال به کار و یا فیش حقوقی متقاضی اصلی اجباری است. در کنار مدارک شغلی، پیش‌فاکتور نمایندگی فروش لوازم منزل نیز الزامی می‌باشد. لازم به ذکر است کالای موردنظر حتما باید تولید داخلی باشد.

ارائه ضامن رسمی و مدارک شغلی معتبر وی به بانک ضروری است.

حداکثر مبلغ تسهیلات 8 میلیون تومان است که در قالب عقد فروش اقساطی به متقاضیان پرداخت می‌شود.

نرخ سود این تسهیلات مطابق با عقود مبادله‌ای بوده و حداکثر مدت زمان بازپرداخت 36 ماه یا 3 سال می‌باشد.

تسهیلات تعمیر مسکن

افرادی که دارای حساب پس‌انداز قرض‌الحسنه در بانک ملی هستند، می‌توانند برای تعمیر منازل مسکونی خود از تسهیلات بانک ملی بهره‌مند گردند. در ادامه شرایط و ضوابط این تسهیلات عنوان می‌شود:

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

افرادی که دارای 18 سال تمام بوده و دارای منزل مسکونی با سند شش دانگ هستند می‌توانند برای برخورداری از این نوع تسهیلات درخواست ثبت نمایند. کسانی که بیش از یک سال از افتتاح حسابشان می‌گذرد در اولویت قرار می‌گیرند.

یکی از شروط اساسی اعطای تسهیلات این است که متقاضی باید فاقد هرگونه تسهیلات سررسید گذشته، معوق و مشکوک‌الوصول و یا چک برگشتی باشد.

ارائه گواهی اشتغال به کار و یا فیش حقوقی متقاضی اصلی اجباری است. همچنین ارائه ضامن رسمی و مدارک شغلی معتبر وی به بانک ضروری است.

حداکثر مبلغ تسهیلات 10 میلیون تومان است که در قالب عقد جعاله به متقاضیان پرداخت می‌شود.

نرخ سود این تسهیلات مطابق با عقود مبادله‌ای بوده و حداکثر مدت زمان بازپرداخت 36 ماه یا 3 سال می‌باشد.

تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج

طبق مصوبات بانک مرکزی مبنی بر اعطای وام قرض‌الحسنه ازدواج به زوجین ، بانک ملی نیز در زمره بانک‌هایی است که اقدام به اعطای این نوع تسهیلات می‌نماید. در ادامه شرایط دریافت وام ذکر می‌شود:

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

تمام متقاضیانی که دارای حساب پس‌انداز قرض‌الحسنه در بانک ملی هستند و 18 سال تمام دارند و به تازگی ازدواج کرده‌اند، می‌توانند نسبت به دریافت تسهیلات ازدواج اقدام نمایند. افرادی که مدت زمان افتتاح حساب آنها بیش از یک سال باشد در اولویت قرار می‌گیرند.

حداکثر مبلغ تسهیلات به ازای هر یک از زوجین 50 میلیون تومان می‌باشد.

نرخ بهره بازپرداخت اقساط 4 درصد بوده و حداکثر مدت زمان بازپرداخت نیز 5 سال و یا 60 ماه می‌باشد.

متقاضی باید فاقد هرگونه تسهیلات سررسید گذشته، معوق و مشکوک‌الوصول و یا چک برگشتی باشد.