معرفی اجمالی

سامانه اعتبارسنجی برهان به عنوان اولین نهاد مستقل و دانش محور با تجمیع تخصص، تجربه و حسن شهرت بنیان گذاران خود به منظور راه اندازی و توسعه خدمات رتبه بندی اعتباری و مشاوره تخصصی به عنوان حلقه مفقوده تامین مالی و مدیریت ریسک در بازار سرمایه ایران در تاریخ ۱۹ آذرماه ۱۳۹۶ به شماره ثبت ۵۱۹۷۶۹ و شناسه ملی ۱۴۰۰۷۲۶۱۳۷۶ با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار تاسیس گردید. کسب جایگاه نخست در بین شرکت‌های رتبه‌بندی داخل کشور و قرار گرفتن در بین ۵ شرکت رتبه بندی منطقه خاورمیانه تا سال ۱۴۱۰ از جمله افتخارات سامانه اعتبارسنجی برهان می‌باشد.

نحوه رتبه‌بندی اعتباری سامانه اعتبارسنجی برهان

اظهارنظر مؤسسه رتبه‌بندی راجع به احتمال ایفای به موقع تعهدات را رتبه‌بندی اعتباری گویند. این رتبه‌بندی از طریق بررسی نظام‌مند توانایی‌ها و تمایل متعهد یا متعهدین به ایفای به موقع تعهدات صورت گرفته و منجر به اختصاص رتبۀ اعتباری معین و از پیش تعریف شده می‌گردد.

سامانه اعتبارسنجی برهان از علائم مختلفی برای نشان دادن رتبه‌های اعتباری کوتاه‌مدت و بلندمدت استفاده می‌کند. رتبه‌های اعتباری بلندمدت شامل ۲۰ رتبه هستند که از AAA به عنوان بهترین رتبۀ اعتباری شروع شده و به CCC که پایین‌ترین رتبۀ اعتباری و D که به معنی تعهد نکول شده است، خاتمه می‌یابد.

 

زمینه فعالیت سامانه اعتبارسنجی برهان

اشخاص حقوقی، اوراق بهادار و یا هر تعهد مالی خاص دیگر می‌توانند موضوع رتبه‌بندی اعتباری باشند. شرکت رتبه‌بندی اعتباری برهان آماده است تا موضوعات زیر را از نظر اعتباری، رتبه بندی نماید:

1- بانک‌ ها، موسسات مالی و صندوق‌های قرض‌الحسنه 2- موسسات مالی غیربانکی شامل شرکت‌های واسپاری، تأمین سرمایه، کارگزاری بورس و صرافی 3- شرکت‌های بیمۀ عمومی و بیمۀ زندگی 4- واحدهای تجاری، تولیدی و خدماتی 5- شرکت‌های پیمانکاری 6- شرکت‌های سرمایه‌‌گذاری، هلدینگ‌های تخصصی و مختلط 7- انواع صکوک (اوراق بهادار) 8- رتبه‌بندی حاکمیت شرکتی 9- رتبه‌بندی صندوق‌های سرمایه‌‌گذاری 10- رتبه‌بندی پروژه‌ها 11- رتبه‌بندی عملکرد سبدگردان‌ها

علاوه بر رتبه‌بندی اعتباری، سامانه اعتبارسنجی برهان آماده ارائه خدمات تخصصی دیگری نیز می‌باشد. طیف خدمات سامانه اعتبارسنجی برهان در این زمینه شامل تهیه گزارش‌های تحلیلی و مشاوره می‌گردد. گزارش‌های تحلیلی در زمینه‌های متنوع از جمله تحلیل اقتصاد ایران، تحلیل صنایع مختلف در ایران، پیش‌بینی بازارهای اوراق بهادار، کالاهای پایه‌ای و فلزات گران‌بها قابل تهیه است. مشاوره در زمینۀ مدیریت ریسک نیز یکی از خدمات برهان است.

مسلما در شرایط متلاطم کنونی اقتصاد ایران، شناسایی ریسک‌های فراروی یک بنگاه اقتصادی و چاره‌جویی در زمینۀ مدیریت آن، اهمیت فراوانی یافته است. می‌تواند در موفقیت یا شکست بنگاه اقتصادی تاثیر حیاتی بگذارد. در صورتی که یک شرکت حقوقی قصد داشته باشد که توسط یک موسسۀ رتبه بندی دیگری غیر از برهان رتبه بندی شود، می‌تواند شرکت رتبه‌بندی اعتباری برهان را به عنوان مشاور خود در این زمینه انتخاب نماید. سایر خدمات تخصصی برهان که در فوق بدان‌ها اشاره گردید به شرح زیر است:

ارائه گزارش‌های تحلیلی: در زمینه‌های پیش‌بینی بازارها، پیش‌بینی روند صنایع، پیش‌بینی روندهای اقتصادی، تجزیه و تحلیل قیمت اوراق بهادار

ارائه مشاوره: در زمینه آماده‌‌سازی به منظور دریافت رتبه اعتباری، درجه و یا هرگونه طبقه‌بندی دیگر، شناسایی، اندازه ‌گیری و مدیریت ریسک، طبقه بندی و ارائه اطلاعات اعتباری اشخاص و سایر اطلاعات مجاز