شرکت اعتبارسنجی حافظ سامان ایرانیان

شرکت اعتبارسنجی حافظ سامان ایرانیان به عنوان یکی از شرکت‌های گروه مالی سامان فعالیت خود را در سال 1386 با هدف راه‌اندازی یک مرکز جامع اعتبارسنجی در کشور آغاز نمود و تقریبا کل سهام آن متعلق به بانک سامان است. شرکت اعتبارسنجی حافظ سامان ایرانیان با خرید لیسانس دائمی نرم افزار نظام جامع گزارش‌دهی اعتباری و اعتبارسنجی (ارائه امتیاز ریسک اعتباری) از شرکت اکسپرین، همزمان با انتقال دانش و تکنولوژی با بومی‌سازی آن، از طریق برگزاری کارگاه‌های آموزشی و شرکت در همایش‌ها نسبت به فرهنگ‌‌‌سازی و پایه‌گذاری این مهم در سطح جامعه اقدام نموده‌ است.

این شرکت تا سال 1390 با موفقیت سامانه‌های مختلف اعتبارسنجی شامل اشخاص حقیقی مصرفی، اشخاص حقیقی حرفه‌ای، اشخاص حقوقی و متقاضیان کارت اعتباری را برای بانک سامان طراحی و راه‌اندازی نمود. در سیستم اعتبارسنجی اشخاص حقوقی علاوه بر اطلاعات سوابق تسهیلات شرکت‌ها، اطلاعات مربوط به کسب و کار آن‌ها، اطلاعات مدیران و ذینفعان و همچنین اطلاعات مالی شامل صورت‌های مالی، ترازنامه، صورت سود و زیان، نسبت‌های مالی و گردش نقدینگی مدنظر قرار گرفته و در محاسبه امتیاز اعتبار شرکت‌ها دخالت داده شده‌اند.

در سال 1392 و پس از بازخوردهای به دست آمده از سامانه‌های اعتبارسنجی شرکت در بانک سامان، شرکت اعتبارسنجی حافظ سامان ایرانیان تصمیم گرفت به کسب و کارهایی که محصولات خود را به صورت اعتباری در اختیار مصرف‌کنندگان قرار می‌دهند مشاوره علمی ارائه نماید تا با استفاده از محصولات اعتبارسنجی، حجم فروش خود را گسترش داده و به طور هم زمان از بروز مطالبات معوق پیشگیری نمایند. سرانجام نام شرکت در سال 1393 از اطلاع رسانی اعتباری و اعتبارسنجی ایرانیان تغییر پیدا کرد.

 

مشتریان

با توجه به ارتباط مستقیم شرکت اعتبارسنجی حافظ سامان ایرانیان با بانک سامان اکثر مشتریان شامل؛ اشخاص حقیقی، حقیقی حرفه ای، حقوقی، متقاضیان کارت اعتباری می باشند.

 

اعتبارسنجی مشتریان حقیقی حرفه‌ای

مشتری حقیقی حرفه‌ای فردی است که صاحب کسب و کار بوده و جهت توسعه کسب و کار خود متقاضی دریافت تسهیلات است. در اعتبارسنجی مشتریان حقیقی حرفه‌ای علاوه بر شاخص‌های فردی، متغیرهای مرتبط با کسب و کار و نسبت‌های مالی او در محاسبات وارد می‌شوند.

اعتبارسنجی مشتریان حقوقی

اعتبارسنجی حقوقی ناظر به اعتبارسنجی شرکت‌هاست که دارای هویت حقوقی هستند. در این حالت، متغیرهای مرتبط با نوع شرکت و کسب و کار آن، دارایی‌های ثابت و جاری، نسبت‌های مالی و سوابق مالی شرکت در محاسبات اعتبارسنجی در نظر گرفته می‌‍شود. به علاوه، به دلیل نقش موثر سوابق اعتباری هیات مدیره در عمل به تعهدات، این سوابق نیز در محاسبات اعتبارسنجی حقوقی وارد می‌شوند.

 

اعتبارسنجی مشتریان حقیقی مصرفی

در اعتبارسنجی مشتریان حقیقی مصرفی، اطلاعات فردی در فرآیند اعتبارسنجی استفاده می‌شود. کسب و کارهایی که به صورت اعتباری و به وسیله چک محصولات و خدمات خود را می فروشند، جهت اعتبارسنجی صاحبان چک از این روش استفاده می‌کنند. همچنین در بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری از این روش جهت اعتبارسنجی متقاضیان تسهیلات خرد جهت خرید اقلام مصرفی بهره برده می‌شود.

 

گزارش اعتباری بین‌المللی شرکت‌ها (IBR)

گزارشIBR ، گزارش ارزشمندی است که مواردی از جمله تاریخچه، حوزه فعالیت، اعضای هیئت‌مدیره، تامین‌کنندگان و مشتریان، دارایی‌ها، ترازنامه، سود و زیان شرکت مورد جستجو را در بیش از 190 کشور در برمی‌گیرد. طبیعی است که گستردگی محتویات گزارش IBR وابسته به میزان دسترسی به داده‌ها در آن کشور است. در نتیجه مدت زمان مورد‌نیاز جهت تهیه گزارش برای هر کشور متفاوت خواهد بود، اما به‌طور میانگین دوازده روز کاری از ثبت درخواست، زمان لازم است تا داده‌ها تجمیع شده و گزارش نهایی به زبان انگلیسی در اختیار قرار گیرد.

بازار هدف

هدف ما در شرکت اعتبارسنجی حافظ سامان ایرانیان، کمک به کسب و کارهایی است که فروش اعتباری دارند، تا با اجتناب از تصمیم‌گیری‌های سنتی که عمدتا بر پایه پیش‌داوری و قضاوت‌های شخصی انجام می‌شود به سمت استفاده از روش‌های علمی حرکت کنند، که در کشورهای توسعه یافته سابقه‌ای بیش از 60 سال دارد. به این ترتیب، با استفاده از اعتبار سنجی، از ارائه اعتبار به مشتریان بد حساب پرهیز نموده و با ارائه خدمات بهتر به مشتریان خوش‌حساب جامعه مشتریان خود را گسترش دهند.

 

ماموریت سازمان

ماموریت ما مشاوره به کسب‌ و کارهای بزرگی است که محصولات و خدمات خود را به صورت اعتباری و با دریافت چک به متقاضیان ارائه می‌دهند. از جمله این کسب و کارها می‌توان به شرکت‌های خودروساز و واردکننده خودرو، شرکت‌های تولید کننده لوازم خانگی، شرکت‌های بیمه، شرکت‌های کارگزاری، شرکت‌های لیزینگ و … اشاره کرد.

لذا برای انجام این ماموریت، با استفاده از تیمی توانمند با دانش کافی و انگیزه بالا و با کمک داده‌های جمع‌آوری شده و از طریق به اشتراک‌گذاری داده‌ها و با بهره‌گیری از تکنولوژی برتر جهانی و بومی‌سازی آن و ساختن مدل‌هایی بر پایه داده‌کاوی و تحلیل‌های آماری، به افزایش دانش اعتباردهندگان و اعتبارگیرندگان و نظام نظارتی و کنترلی کشور در این حوزه مبادرت نموده و آن‌ها را از مزایای صنعت اعتبارسنجی و محصولات و خدمات مرتبط با آن آگاه می‌سازیم.

در این کار با رعایت اصول مشتری مداری و اخلاق حرفه‌ای بر جلب اعتماد و اطمینان استفاده‌کنندگان و همچنین حفظ محرمانگی اطلاعات جهت ارائه خدمات و کسب رضایت مشتریان تلاش می‌نماییم.

شرکت اعتباری حافظ سامان ایرانیان
شرکت اعتباری حافظ سامان ایرانیان