معرفی اجمالی

برند اعتبار یکپارچه سپهر با نام اختصاری آیس (Ice) متعلق به شرکت هوش و دانش سپهر، به عنوان ارائه‌دهنده خدمات اعتبارسنجی، رتبه اعتباری و گزارش اعتباری؛ مطابق قرارداد با شرکت مشاوره رتبه بندی اعتباری ایران، وابسته به بانک مرکزی فعالیت می‌نماید.

اعتبار یکپارچه سپهر با ایجاد زیرساختی مناسب برای دریافت رتبه‌های اعتباری، بستری همگانی برای استفاده از این خدمات را برای اشخاص فراهم کرده‌ است. آیس، با بهره‌مندی از دامنه گسترده‌ای از داده‌های بانکی و اعتباری، مشاوری امین برای شرکت‌ها، نهادها و سازمان‌هایی است که به اتخاذ تصمیم‌های علمی برای کاهش ریسک عملیاتی اعتقاد دارند.

رتبه اعتباری، امتیازی است که سامانه اعتبارسنجی به هر شخص ارائه‌می‌دهد. این امتیاز نشاندهنده ریسک عدم بازپرداخت وام هر فرد است هرچه امتیاز اعتباری بیشتر باشد ریسک حاصله کمتر است با توجه به اطلاعات گذشته بانکی هر فرد ، امتیاز اعتباری را میتوان بدست آورد.

خدمات ما

آیس، رتبه اعتباری اشخاص حقوقی و حقیقی را طبق قراداد منعقد شده با شرکت مشاوره‌ رتبه بندی ایران به این شرکت ارائه می‌دهد. برای این منظور کافی است با ورود اطلاعات درخواست شده، گزارش اعتباری خود را بر مبنای رفتار اعتباری 8 سال گذشته که در سیستم بانکی ثبت‌شده، دریافت نمایید.

اطلاعات در گزارش اعتباری

– اطلاعات سابقه منفی ورشکستگی و مالیات‌ها، این اطلاعات از پایگاه داده‌های عمومی ارسال می‌شود.

– اطلاعات خاص در مورد هر یک از تسهیلات اعتباری، دریافتی مانند تاریخ افتتاح حساب، مبلغ وام، نحوه پرداخت اقساط وام در طول یک سال گذشته در گزارش‌های اعتباری موجود است. این اطلاعات از طریق بانک‌هایی که از آن‌ها تسهیلات دریافت نموده‌اید به این سامانه ارسال شده و بصورت ماهیانه به‌روزرسانی می‌شود.

_ آمار استعلام‌های صورت‌‌گرفته از شما از سامانه اعتبارسنجی در طول یکسال گذشته

– نام و نام‌خانوادگی و آخرین آدرس، شماره تماس، کدملی، تاریخ تولد، جنسیت، این اطلاعات از درخواست‌های شما برای دریافت تسهیلات استخراج می‌شود، بنابراین صحت این اطلاعات به دقت و کامل‌بودن درخواستی که به هنگام تقاضا برای تسهیلات پر می‌کنید ارتباط دارد.

– اطلاعات منفی شامل اطلاعاتی از قبیل وضعیت منفی بازپرداخت صورت‌حساب‌های شخص از جمله قبوض آب و برق و تلفن و گاز، سابقه چک برگشتی، سابقه منفی بدهی مالیاتی، موارد اثبات‌شده از جعل و تقلب و احکام دادگاهی، اعلام ورشکستگی و تخلفات مالیاتی و بیمه‌ای، تاخیر در بازپرداخت بدهی‌ها و … می‌باشد.

گزارش اعتباری من

هر متقاضی دارای فعالیت بانکی، به کمک شماره تلفن‌همراه و کدملی خود و از طریق سامانه آیس می تواند رتبه اعتباری خود و یا شرکت خود را درخواست و دریافت نماید. این داده می تواند برای استفاده خود متقاضی و یا برای ارائه به نهاد درخواست کننده کاربرد داشته باشد.

در پنل اعتبارسنجی ویژه کسب و کارهای آِیس که متقاضی می تواند یک شخص حقیقی و یا حقوقی باشد و از طریق شرکت اعتبار سنجی آیس و با تمایل فرد حقیقی و یا شرکت حقوقی دیگر، نسبت به دریافت رتبه اعتباری دیگران اقدام نماید. در این سامانه اعتبارسنجی نیز تایید ارسال رتبه اعتباری هر فرد و یا شرکت از طریق ارسال کد مخصوص اخذ تائید به صاحب رتبه اعتباری انجام پذیرفته و بدون رضایت او این عملیات میسر نخواهد بود.

همچنین سامانه اعتبارسنجی آیس با ایجاد پنل ویژه کسب و کارو مشاغل، برای متقاضیان با میزان درخواست مکرر و ارائه شناسه و رمز اختصاصی، این امکان را برای آن‌ها ایجاد‌کرده که به صورت مستقیم رتبه اعتباری فرد و یا شرکت اعتبارسنجی شده را پس از دریافت تائیدیه فرد مورد نظر دریافت نمایند.

رتبه اعتباری

رتبه اعتباری در سامانه اعتبارسنجی آیس براساس رفتار هر شخص در شبکه‌های بانکی عددی بین 0 تا 900 است و هرچه این عدد بیشتر باشد نشانگر این است که شخص توان اعتباری بالاتری نسبت به بازپرداخت بدهی‌ها و اقساط خود دارد.

آیس  

رتبه اعتباری وضعیت ریسک اعتباری
640-900 ریسک خیلی پایین
580-639 ریسک پایین
520-579 ریسک متوسط
460-519 ریسک بالا
0-459 ریسک خیلی بالا

 

رتبه اعتباری برای چه سازمان‌هایی حائز اهمیت است ؟

 • بانک‌ها
 • صندوق های قرض الحسنه
 • صاحبان مشاغل
 • شرکت های بیمه و کارگزاری
 • شرکت های سرمایه گزاری
 • شرکت های ارائه خدمات اجتماعی
 • شرکت های فروش قسطی-اعتباری محصولات

اطلاعاتی که در رتبه اعتباری هر فرد است شامل

 • اطلاعات کامل هویتی مشتری از شبکه بانکی، براساس تاریخ آخرین به روزرسانی اطلاعات هر بانک
 • تشریح کامل روند بازپرداخت کلیه تسهیلات دریافتی توسط مشتری در کل نظام بانکی کشور به تفکیک هر قرارداد
 • ترسیم وضعیت تعهدات آتی مشتری
 • اخذ گزارش کامل وضعیت ضامن بودن مشتری در قراردادهای مختلف
 • ارائه گزارش تعداد استعلام رتبه اعتباری مشتری توسط تمامی بانک‌ها
 • ارائه گزارش وام‌ها و تسهیلاتی که از شبکه بانکی و موسسات اعتباری دریافت شده‌است
 • بدهی‌های مالیاتی
 • بدهی‌ها به اداره گمرکات
 • صندوق دانشجویی
 • قوه قضائیه

چشم‌انداز آیس

در جوامع پیشرفته و توسعه یافته، رتبه اعتباری هر فرد، سند واضحی از سبک زندگی شخص از آن جامعه است. در دهه‌ای که گذشته است با آینده‌نگری و تلاش برخی از نهادهای مسئول، حجم قابل اعتمادی داده صحیح در خصوص رفتارهای اعتباری هموطنان جمع آوری شده که استفاده از این اطلاعات می‌تواند علاوه بر رفتارشناسی‌های مورد نیاز برای مقاصد کلان اجتماعی و اقتصادی، به اشکال مختلفی یاری‌رسان سازمان‌های مختلف باشد.

آیس در نظردارد با بهره‌مندی از این مجموعه اطلاعات و با توجه به نیاز فعالان خصوصی و دولتی، با ایجاد بستری مفید و جامع، سهمی در ایجاد جامعه نظام‌مند در آینده ایفا نماید. آیس بر این باوراست که این خدمات در کوتاه‌مدت موجب اعتلاء بهره‌وری ملی و در آینده مبنای موفقیت ملت شریف ایران در قالب جمهوری اسلامی سرافراز ایران خواهدشد.

https://www.icescoring.com/#