معاون بانک و بیمه وزیر اقتصاد از واگذاری ۶۰ هزار میلیارد تومان از املاک و اموال بانک‌ها در سال جاری خبر داد. عباس معمارنژاد با اشاره به طرح جدید وزارت اقتصاد برای اصلاح نظام بانکی افزود: این طرح برای رئیس‌جمهور فرستاده شده تا بررسی شود که چالش‌ها را در سه حوزه مالی ساختاری و قوانین و مقررات برطرف خواهد کرد.

معاون بانک و بیمه وزیر اقتصاد افزود: برخی بانک‌ها از نظر مالی ناترازی‌هایی دارند که یکی از راه‌های اصلاح آن، فروش اموال و املاک و واگذاری شرکت‌های آنها است که در همین راستا گروه سرمایه‌گذاری امید که ارزش آن به حدود ۲۲ هزار میلیارد تومان می‌رسد؛ ۲۲ مهر در بورس عرضه می‌شود. این مقام مسوول در وزارت اقتصاد همچنین به عرضه نیروگاه جهرم اشاره کرد و گفت: گروه توسعه ملی و کشت و صنعت کارون و شرکت سیمرغ نیز در بورس عرضه خواهد شد.

معمارنژاد افزود: از سال 1396 حدود ۱۴ هزار میلیارد تومان اموال و املاک مازاد بانک‌ها فروخته شده است. معمارنژاد یکی دیگر از راه‌های بهبود تراز مالی بانک‌ها را کم کردن شعب بانک‌ها عنوان کرد و افزود: حدود ۱۰ هزار شعب مازاد در کشور وجود دارد که باید واگذار شود و می‌تواند ۸۰ هزار میلیارد تومان دارایی بانک‌ها را آزاد کند. وی ادامه داد: مطابق با برنامه‌ریزی‌های انجام شده انتظار می‌رود تا پایان سال جاری 1000 شعبه بانکی ادغام شود. معمارنژاد تصریح کرد: همچنین پیشنهاد شده به منظور تعیین تکلیف بدهی دولت به بانک‌ها، این بدهی در قالب اوراق تسویه شود.

معاون وزیر اقتصاد گفت: میزان بدهی دولت به بانک‌ها حدود ۱۷۰ هزار میلیارد تومان برآورد می‌شود. معمارنژاد همچنین عدم استقرار حاکمیت شرکتی، غیر متمرکز بودن بانک‌ها، اعتبارسنجی نامناسب و بانکداری بنگاه‌ها را از چالش‌های ساختاری بانک‌ها برشمرد که باید اصلاح شود. وی با بیان اینکه ۷۴ شرکت مادر تخصصی زیرمجموعه دولت هستند، گفت: در دو سال گذشته با شفاف‌سازی که انجام شده شرکت‌های زیان‌ده مشخص گردیده و در فهرست واگذاری قرار دارند که تعداد آنها به بیش از ۶۰۰ شرکت می‌رسد که بین 1% تا بیش از 50% دولت در آنها سهام دارد.

معمارنژاد با اشاره به اعطای تسهیلات نظام بانکی افزود: در ۴ ماه اول امسال، تسهیلات پرداخت شده نسبت به مدت مشابه سال گذشته 25% رشد داشته که سهم سرمایه در گردش نیز به 61% افزایش یافته است. وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی بانک‌ها در اعطای وام ازدواج در ابتدا سود آن را کسر می‌کنند، گفت: این موضوع تخلف است و موارد تخلف را می‌توانید گزارش کنید. معمارنژاد همچنین در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه برخی اصناف برای فرار از مالیات به جای نصب دستگاه کارت‌خوان دستگاه خودپرداز نصب کرده‌اند، گفت: اگر خودپرداز کار کارتخوان را انجام دهد و در معرض عموم مردم نباشد، تخلف است.