مدیر عامل در امور استان‌های بانک تجارت گفت: صندوق نوآوری و شکوفایی به منظور کمک به رونق تولید و توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، تجاری‌سازی ایده‌های نو و تحقق دستاوردهای پژوهشی و اختراعات از طریق ارائه کمک‌ها و خدمات مالی و پشتیبانی از شرکت‌ها و موسسات دانش‌بنیان تشکیل شده است. علیرضا مهرجو ادامه داد: ترکیب اصلی این صندوق متشکل از یک هیات امنا به ریاست دکتر حسن روحانی رئیس‌جمهور و دیگر اعضاء همچون ستاری معاون علمی و فناوری، نوبخت معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی و وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، بهداشت، اقتصادی و دارایی، رئیس کل بانک مرکزی و رئیس بنیاد ملی نخبگان است. وی خاطرنشان کرد سرمایه اولیه صندوق نوآوری و شکوفایی که مبلغی معادل ۳۰هزار میلیارد ریال است، از سر فصل بودجه کل کشور و از طریق حساب ذخیره ارزی یا صندوق توسعه ملی تامین و پرداخت می‌شود.

به موجب اساسنامه، این صندوق می‌تواند برای تحقق اهداف و پروژه‌های خود از کمک و سرمایه‌گذاری اشخاص حقیقی و حقوقی، شرکت‌های دولتی وابسته، نهادهای عمومی غیردولتی، حمایت بانک‌ها و موسسات مالی و درآمدهای حاصل از سرمایه‌گذاری در طرح‌ها استفاده کند. معاون مدیر عامل بانک تجارت تصریح کرد: حمایت‌های مالی این صندوق از مجموعه‌های دانش‌بنیان شامل انواع کمک بلاعوض، یارانه، ارائه تسهیلات، انواع خدمات ضمانت‌نامه‌ای، سرمایه‌گذاری در طرح‌های نوآوری و فناوری با استفاده از سپرده‌گذاری، سرمایه‌گذاری و هدایت منابع خود در بانک‌ها برای تحقق برنامه‌های صندوق است.

مهرجو تاکید کرد: با توجه به حمایت دولت از شرکت‌های دانش‌بنیان این مهم در استراتژی‌های بانک تجارت قرار گرفت که براساس هزینه و فایده مشتریان با آنان وارد همکاری شویم و با توجه به تاکید مدیر عامل بانک تجارت مبنی بر توسعه تعامل و ارائه خدمات مالی و بانکی به شرکت‌های دانش‌بنیان و رونق تولید، در سال‌های گذشته نشست‌هایی با مسئولان صندوق نوآوری و شکوفایی با حضور مدیر عامل بانک برگزار شد که سرانجام بعد از توافقات صورت‌گرفته تفاهم‌نامه همکاری بین بانک و این صندوق منعقد شد.

وی افزود: بعد از افتتاح دفتر بانک تجارت در محل صندوق نوآوری، از محل بودجه مصوب دولت برای این صندوق، مقرر شد تا بانک تجارت بعد از معرفی شرکت‌ها از سوی صندوق نسبت به اعتبارسنجی و ظرفیت‌سنجی آنها اقدام و بعد از تایید صلاحیت، در قالب عقود اسلامی تسهیلاتی با نرخ سود ۴ تا ۱۸ درصد پرداخت کند.