طبق آخرین گزارش وضعیت شرکت شبکه الکترونیکی پرداخت کارت (شاپرک) در آذر ماه، بیش از دو میلیارد و ۲۵۹ میلیون تراکنش به ارزش دو هزار و ۷۹۰ میلیارد ریال انجام شده است که میزان و مبلغ تراکنش‌ها نسبت به آبان ماه افزایش داشته است. لازم به ذکر است سهم دستگاه‌های کارتخوان که رایج‌ترین ابزار شبکه پرداخت الکترونیک هستند، حدود 88 درصد از تعداد تراکنش‌ها بوده و بیانگر میزان بالای استفاده این ابزار از سوی شهروندان می‌باشد. گزارش شاپرک درخصوص سهم بازاری هر یک از بانک‌های پذیرنده در آذر ماه، نشان می‌دهد بانک ملت در میان سایر بانک‌ها، پذیرنده 24 درصد از تراکنش‌ها بوده است و در ادامه بانک‌های ملی و صادرات ایران سهمی ۲۲/ ۱۲درصدی و ۱۳/ ۷ درصدی را به خود اختصاص داده‌اند؛ سهم تراکنش‌های بانک ملت و بانک ملی ایران نسبت به آبان ماه به ترتیب بیش از ۹۴/ ۰ و ۲۷/ ۰ درصد رشد داشته‌اند.

 

جایگاه بانک‌های پذیرنده از نظر تعداد و نوع تراکنش‌ها:

از نظر سهم تعداد تراکنش‌های ابزار کارتخوان فروشگاهی، بانک‌های ملت، ملی، صادرات و سپه بیشترین سهم را داشته‌اند. از نظر فزونی تعداد تراکنش‌های ابزار پذیرش اینترنتی، بانک‌های ملت، پارسیان، ملی و کشاورزی در صدر قرار دارند.

از منظر تراکنش‌های ابزار پذیرش موبایلی، بیشترین تعداد تراکنش‌ها متعلق به بانک‌های ملت، آینده، ملی و پارسیان است.  

جایگاه بانک‌های پذیرنده از نظر میزان مبلغ تراکنش:

بر اساس گزارش شاپرک، سهم بازار بانک‌های پذیرنده از مبلغ تراکنش‌های شبکه پرداخت در آذر ۹۸ نشان می‌دهد بانک ملت با ۷۵/ ۲۳ درصد، بانک صادرات با ۵۵/ ۱۱ درصد و بانک ملی ایران با ۳۸/ ۱۱ درصد به ترتیب در جایگاه اول تا سوم قرار دارند؛ همچنین بانک کشاورزی نیز با سهم ۰۹/ ۶ درصدی در جایگاه چهارم قرار گرفته است.

بیشترین سهم مبلغی مربوط به تراکنش‌های ابزار کارتخوان فروشگاهی از سوی شاپرک، برای بانک‌های ملت، صادرات ایران، ملی ایران و کشاورزی می‌باشد و همچنین بالاترین سهم مبلغی از تراکنش‌های ابزار پذیرش اینترنتی به بانک‌های ملت، پارسیان، سامان و شهر مربوط بوده است. لازم به ذکر است طبق آمار ارائه شده از سوی شاپرک، بانک‌های ملت، آینده، سامان و ملی بیشترین سهم مبلغی از تراکنش‌های ابزار پذیرش موبایلی را داشته‌اند.

با بررسی وضعیت بانک‌های پذیرنده در شبکه پرداخت، محتمل است که بانک‌های ملت، ملی، صادرات، کشاورزی، سپه، سامان و پارسیان با توجه به حجم بالای تعداد و مبلغ تراکنش‌های شاپرکی به‌صورت ماهانه، تراکنش‌های بیشتری مبتنی بر رمز دوم (تراکنش‌های بدون حضور کارت) را به خود اختصاص ‌دهند. لذا لازم است این بانک‌ها با اطلاع‌رسانی گسترده در مدت باقی مانده نسبت به حرکت مشتریان برای فعالسازی رمز دوم یکبار مصرف اقدام کنند.