معاون وزیر اقتصاد در نشست خبری امروز خود، از ارائه تسهیلات بانک‌ها با دریافت وثیقه سهام عدالت خبر داد. از آن‌جا که در اقتصاد ایران، بانک‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کنند، با درنظر گرفتن شرایط اقتصادی جامعه و نیازهای کسب و کارها به تأمین سرمایه، وارد عمل شده و این شرایط و نیازها را پوشش می‌دهند.

عباس معمارنژاد در ادامه بیان کرد که شرکت سرمایه‌گذاری استان خراسان جنوبی به عنوان اولین شرکت سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت وارد بورس شده است و به تدریج مابقی شرکت‌ها به این بازار وارد خواهند شد.

معاون امور بانکی، بیمه و شرکت‌های دولتی وزارت اقتصاد افزود ارزش سهام عدالت در طی این مدت دو برابر شده است. با تدابیر رهبری و ریاست جمهوری و برای مردمی کردن سهام عدالت، امکان آزادسازی این سهام ایجاد شد و زمان آزادسازی سهام عدالت، ارزش نهایی آن 8 میلیون تومان بود که در جدیدترین بررسی‌ها ارزش این سهام به 19 میلیون و 200 هزار تومان رسیده است. این امر نشان‌دهنده دو برابر شدن ارزش سهام عدالت است و از آنجایی که روند صعودی را در پیش گرفته است در صورتی که با نرخ سود 18 درصد تسهیلاتی ارائه شود این تسهیلات به یقین برای مردم به صرفه خواهد بود.

 

کارت اعتباری مرابحه:

معمارنژاد عنوان کرد بانک‌های تجاری از جمله سپه، تجارت، ملی، ملت و صادرات با دریافت وثیقه سهام عدالت آمادگی دارند تا به متقاضیانی که در مدت کوتاهی نیاز مالی پیدا می‌کنند تسهیلات ارائه دهند و از این طریق نیاز مالی متقاضیان رفع می‌گردد و دیگر لزومی برای فروش سهام عدالت نیست.

همچنین وی ادامه داد که مطابق با دستورالعمل بانک مرکزی و سیاست شورای پول و اعتبار، سازوکار وثیقه‌گیری سهام عدالت در بانک‌ها به صورت کارت اعتباری مرابحه می‌باشد.

معاون امور بانکی به این موضوع نیز اشاره کرد که بانک‌ها با وثیقه‌گیری حداقل 50 درصد سهام عدالت، تسهیلاتی با بازپرداخت 3ساله و نرخ بهره 18 درصد ارائه می‌دهند. در برخی بانک‌ها فرآیند تسهیلات‌دهی به شیوه الکترونیکی است و مراجعه حضوری لازم نیست. در سامانه بانک ملی تمامی مراحل از جمله احراز هویت، ثبت درخواست و پرداخت به صورت الکترونیکی انجام می‌شود و بانک ملت نیز چنین سامانه‌ای را طراحی و به زودی جزئیات آن را اطلاع‌رسانی ‌خواهد کرد. مابقی بانک‌ها از جمله سپه، تجارت و صادرات هم در حال آماده‌سازی این سامانه هستند تا مردم نیازی به مراجعه حضوری برای دریافت این تسهیلات نداشته باشند.

 

تسویه یک ماهه :

مدیرعامل بانک ملی، محمدرضا حسین‌زاده در این نشست اظهار داشت: متقاضی با دریافت کارت اعتباری، از اولین تراکنش تنها یک ماه فرصت دارد تا تسویه کند که در این صورت حتی یک ریال هم به بانک به عنوان بهره پرداخت نخواهد کرد و بلافاصله از ماه بعد این کار را می‌تواند مجدداً انجام دهد. اما اگر در این یک ماه تسوه نکند این مبلغ تبدیل به تسهیلات با نرخ بهره 18 درصد میشود. حسین‌زاده در ادامه گفت که متقاضیان دارنده سهام عدالت جهت دریافت این تسهیلات باید به بانکی که در آن حساب دارند مراجعه کنند و به معرفی شماره شبای خود بپردازند.

   

معرفی انواع تسهیلات بانک ها در سیستم بانکی کشور، مرات مگ ارائه دهنده جدیدترین اطلاعیه ها و تحولات مربوط به قوانین اخذ تسهیلات بانکی