بانک مرکزی در خبری اعلام کرد هزینه خدمات بانکی در سال جاری تغییر خواهد کرد که باتوجه به قوانین پولی کشور هر ساله به علت تورم باید تعدیلی در نرخ کارمزد بانکی صورت گیرد اما در چندسال اخیر نرخ کارمزد بانکی تغییری نکرده است. حال با توجه به این مورد که همه خدمات، تحت تأثیر شرایط تورمی کشور هستند، لذا هزینه خدمات بانکی نیز باید افزوده شود. مصوبه افزایش تعرفه خدمات بانکی از تاریخ 3 مهرماه سال جاری در دست اجرا قرار گرفت و به زودی در کل کشور اجرا خواهد شد. کارمزد بانکی عملیات کارت به کارت به ازای هر یک میلیون تومان از 500 به 600 تومان افزایش خواهد یافت و درصورت کارت به کارت مبالغ بالاتر، برای هر یک میلیون تومان بیشتر مبلغی معادل 240 تومان به کارمزد اضافه می‌شود.

هزینه خدمات بانکی

براساس قوانین پولی کشور هرساله نرخ کارمزد بانکی متناسب با تورم باید تغییر کند. ایران در چندسال اخیر شاهد ثبات نرخ کارمزد بانکی بوده که به همین منظور خدمات الکترونیک بانکی کاهش یافته است و این درحالی که کشورهای خارجی نرخ کارمزد در بین بانک‌ها نیز تفاوت دارد. برخی از بانک‌ها برای مشتریان پرکار با عنوان تشویق، تخفیف‌هایی را در کارمزد در نظر می‌گیرند که این سیاست تشویقی از سوی بانک‌ها سبب جذب سپرده‌گذاری و رقابت بین مشتریان می‌شود.

به روزرسانی نرخ کارمزدها

طبق بخشنامه بانک مرکزی، از آذر ماه کارمزد صورت‌حساب 10 گردش آخر و اعلام مانده کارت معادل 240 تومان و نیز کارمزدی معادل 120 تومان برای اعلام مانده کارت از طریق خورپردازها در نظر گرفته می‌شود. همچنین این بخشنامه نشان می‌دهد که صدور انواع کارت مغناطیسی، اعلام ده گردش آخر کارت شناسایی، دریافت غیرحضوری و حضوری قبوض کارمزدهایی به ترتیب 6000، 150، 120 و 2400 خواهند داشت.

کارمزد صدور دسته چک

در ادامه این بخشنامه، از آذر ماه به ازای صدور هر برگ دسته چک کارمزدی معادل 200 تومان در نظر گرفته شده که هزینه تمبر هم در آن محاسبه شده است. همچنین مشتریان به منظور دریافت صورت‌حساب بانکی ملزم هستند برای هرصفحه 600 تومان و برای سال‌های گذشته به تریتب 600 و 720 تومان پرداخت کنند. از سوی دیگر مشتریان مبلغ 1000 تومان برای صدور رمز جدید کارت بانکی نیز باید در شعبات هزینه کنند. شایان ذکر است که تا قبل از آذرماه، بانک مرکزی برای خدماتی الکترونیکی مانند پایا و ساتنا کارمزدی دریافت نمی‌کرد ولی از آذر ماه امسال برای خدمات پایا یک صدم مبلغ تراکنش از 200 تومان تا 2 هزار و 500 تومان و برای خدمات ساتنا نیز 2 صدم مبلغ تراکنش تا سقف 2 هزار و 500 تومان کارمزد دریافت خواهد شد.

کارمزد سرویس پیامکی

قوانین بانکی کشور این امکان را برای مشتریان خود درنظر می‌گیرند که حواله‌هایی از طریق سامانه اینترنتی بانک و شعب بانک از مبلغ 15 میلیون تومان به بالا در هر بانکی به هر حسابی انتقال دهند. تنها خدمات بانکی بدون کارمزد و هزینه را می‌توان افتتاح حساب دانست. همچنین در صورت موافقت مشتریان، هزینه ارسال پیامکی معادل 30 تومان بعلاوه حق اشتراک سالانه و هزینه پیامک محاسبه خواهد شد.

معرفی انواع تسهیلات بانک ها در سیستم بانکی کشور، مرات مگ ارائه دهنده جدیدترین اطلاعیه ها و تحولات مربوط به قوانین اخذ تسهیلات بانکی