در همایش ترویج و تثبیت فرهنگ حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در نظام بانکی، که با حضور رئیس دفتر ریاست جمهوری و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار گردید، از تلاش‌های بانک تجارت در راستای کمک به شرکت‌های دانش‌بنیان تقدیر به عمل آمد.

به گفته آقای دولت‌آبادی، مدیریت عامل بانک تجارت، این بانک از اوایل سال 1398 تفاهم‌نامه‌ای را با صندوق نوآوری به ثبت رسانده است و از این طریق عهده‌دار ارائه خدمات بانکی متنوعی از جمله صدور ضمانت‌نامه، اعتبار اسنادی داخلی، خرید محل کار، خرید دین، ارائه تسهیلات و … به شرکت‌های دانش‌بنیان گردیده است.

اقدامات بانک تجارت در راستای حمایت از دانش‌بنیان‌ها

طبق سخنان مدیریت عامل بانک تجارت، تاکنون این بانک توانسته است تا 57 پرونده تسهیلات به ارزش شش هزار میلیارد ریال را در 11 استان کشور به شرکت‌های دانش‌بنیان پرداخت نماید. همچنین تعداد ضمانت‌نامه‌هایی که از سوی بانک تجارت به منظور استفاده شرکت‌های دانش‌بنیان صادر شده است نیز بسیار چشمگیر بوده و تعداد آن به 445 فقره می‌رسد. لازم به ذکر است ضمانت‌نامه‌ها در 8 استان کشور به شرکت‌های دانش‌بنیان تعلق یافته است و ارزشی بالغ بر سیزده هزار میلیارد ریال دارد.

بانک تجارت همگام با کمک رساندن به شرکت‌های دانش‌بنیان، دستاوردهای دیگری نیز برای کشور به همراه داشته است که از آن جمله می‌توان به ایجاد اشتغال برای حدود 130 نفر، تثبیت شغل برای بیش از 6500 نفر، ذخیره‌سازی ارزی به میزان 503 میلیون دلار و همچنین افزایش فروش محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان اشاره نمود. همچنین صدور اعتبار اسنادی داخلی از دیگر تمهیداتی است که به شرکت‌های دانش‌بنیان در خرید مواد اولیه موردنیاز خود کمک می‌کند و نیز سایر متقاضیان محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان نیز می‌توانند از این قابلیت استفاده نمایند.

به گفته آقای دولت‌آبادی، اعطای اعتبار به شرکت‌های دانش‌بنیان به دلیل شرایط نامناسب اقتصادی و زیان‌های ناشی از پاندمی ویروس کرونا، در ابتدا بسیار پرریسک به نظر می‌آمد ولیکن برخلاف آنچه تصور می‌شد، عملکرد این شرکت‌ها ریسک بسیار ضعیفی برای بانک به همراه داشته تا جایی که حتی مانده مطالبات بانک صفر شده است. این آمار نشان از آن دارد که باید به شرکت‌های جوان و نیروی کار متخصص و جویای نام فرصت بیشتری داده شود و به آنان اعتماد نمود تا جامعه در مسیر هموار شکوفایی و نوآوری قرار گیرد.

معرفی انواع تسهیلات بانک ها در سیستم بانکی کشور، مرات مگ ارائه دهنده جدیدترین اطلاعیه ها و تحولات مربوط به قوانین اخذ تسهیلات بانکی