دو فوریت طرح الزام بانک‌ها و موسسات اعتباری غیربانکی به حذف سود و جریمه مضاعف از بدهی گیرندگان تسهیلات در جلسه علنی صبح سه‌شنبه 25 تیرماه 1398 مجلس شورای اسلامی مورد بررسی قرار گرفت که نمایندگان با ۱۸۵ رای موافق از مجموع ۲۳۷ نماینده حاضر با آن موافقت کردند.

حجت‌الاسلام بحرینی نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی که به عنوان طراح این طرح سخن می‌گفت در این باره افزود: این طرح در گذشته هم با همین کیفیت تصویب شد و رای 94% نمایندگان را در اختیار داشت، اما پس از ارسال آن به شورای نگهبان به دلایلی به تصویب نهایی نرسید.

حجت‌الاسلام بحرینی تصریح کرد: مشکل اقتصاد ما این است که بانک‌ها که باید پشتوانه تولید و تولیدکننده باشند و در مسیر رونق تولید حرکت کنند اما برخی عملکردشان به گونه‌ای است که تولیدکنندگان را مستاصل نموده و بدهی بدهکار بانکی به دلیل نوع محاسبه سود و جرائم و قراردادهای متوالی که بسته می‌شود آنقدر زیاد می‌شود که امکان پرداخت آنرا ندارد. در نتیجه از یک سو مردم و تولیدکنندگان به استیصال کشیده شدند و از سوی دیگر امکان پرداخت تسهیلات از سوی بانک‌ها وجود ندارد و بانک به صورت روزشمار سود و جریمه در نظر می‌گیرد.

نماینده مردم مشهد در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با قفل شدن منابع بانکی امکان تزریق پول به واحدهای تولیدی وجود ندارد و مردم هم در تنگنا قرار گرفته‌اند. انباشت بدهی نیز نتیجه نحوه محاسبه و قراردادهای متوالی است که روی آن انبار شده و باید برای آن تدبیر لازم اندیشیده شود که البته شورای فقهی بانک مرکزی برای آینده تدبیر نموده که این اتفاق نیفتد.

حجت‌الاسلام بحرینی با بیان این‌که ۹۰ درصد این طرح با بانک‌ها و بانک مرکزی مورد تفاهم است، ابزار امیدواری کرد که با تصویب این طرح گره‌ای از مشکلات اقتصادی کشور باز شود. پس از تصویب دو فوریت این طرح، قاضی‌زاده هاشمی عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی از ارجاع آن به کمیسیون برنامه و بودجه خبر داد و از این کمیسیون خواست آن را مورد بررسی قرار دهد.