رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی از آغاز به کار سامانه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری خبر داد و گفت: این تحول جدی در روش تصمیم‌گیری کشور می‌باشد و می‌تواند به فعالان اقتصادی نویددهنده آن باشد که فرصت آن‌ها برای بهره‌برداری از تسهیلات آینده، بیشتر از فعالان اقتصادی ناسالم است. علی رهبری یادآور شد: تبادل اطلاعات میان سه سامانه مهم ملی «سامانه جامع تجارت»، «سامانه جامع جمع‌آوری اطلاعات مالی یا سامانه جام» و «سامانه اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری» از یکدیگر تفکیک شوند.

رهبری ادامه داد: سامانه جام، سامانه مرجع صورت‌های مالی حسابرسی‌شده شرکت‌ها بوده و موجب می‌شود جلوی ارائه صورت‌های مالی چندگانه به دستگاه‌های مختلف گرفته شود و به سلامت فرآیندهای مالی کشور افزوده شود. وی ادامه داد: سامانه جامع تجارت به‌عنوان درگاه واحد تعامل تجار با دستگاه‌های لایه حاکمیت، فرآیندهای کاری را تسهیل نموده و جلوی موازی‌کاری را می‌گیرد.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی خاطرنشان کرد: سامانه اعتبارسنجی نیز به ما این امکان را می‌دهد که اطلاعات صورت‌های مالی رتبه‌ای را برای فعالان بازرگانی در نظر بگیریم و فعالان اقتصادی معتبر با سوابق و عملکرد خوب را از فعالان اقتصادی با سوابق بد تعهداتی و بدهی بانکی و بیمه‌ای جدا و تفکیک نمائیم و ارز 4200 تومانی و تسهیلات بانکی و بقیه امتیازات حاکمیتی را به بازرگانان معتبر و با عملکرد خوب بپردازیم.

رئیس مرکز توسعه تجارت الکترونیکی ادامه داد: از لحاظ اعتبارسنجی و رتبه‌بندی اعتباری، تمام شرکت‌های تجاری داخلی و خارجی، مشمول آن بوده اما از نظر صورت‌های مالی، شرکت‌هایی مشمول می‌شوند که مشمول قانون حسابرسی باشند. رهبری گفت: شرکت‌های صوری در این سامانه به ‌علت اینکه عملکرد مناسبی ندارند از برخورداری تسهیلات آتی کشور محروم می‌شوند و عملکرد آن‌ها کم و از فضای تجاری خارج می‌شوند.

رهبری با بیان اینکه اصناف در جامعه هدف سامانه اعتبارسنجی نیز هستند، افزود: اکنون تخصیص ارز در کالاهای گروه 2 را بر اساس اطلاعات سامانه اعتبارسنجی انجام می‌دهیم و امیدواریم گام به گام، بقیه فعالان اقتصادی نیز تحت پوشش آن قرار گیرند.