طبق گزارش‌های منتشر شده، از بتدای آذرماه قیمت اوراق تسهیلات مسکن سیر نزولی در پیش گرفته و نسبت به تاریخ 28 آبان که قیمت اوراق تقریبا 80 هزار و660 تومان بود مبلغ 500 تومان ارزانتر شده است. با اینکه این کاهش چشم‌گیر نمی‌باشد اما بی‌تأثیر در هزینه وام مسکن نخواهد بود.

اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن

اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن، به اوراقی می‌گویند که مالک آنها در صورت مراجعه به شعبات بانک می‌تواند به ازای هربرگ آن، از امتیاز 500 هزار تومان تسهیلات ساخت یا خرید مسکن بهره‌مند شود. در حال حاضر از این اوراق برای دریافت دو تسهیلات هم زمان، یکی در قالب تسهیلات جعاله و دیگری در قالب خرید مسکن استفاده می‌کنند. حداکثر تسهیلات برای متاهلین تهران 240 میلیون تومان و برای افراد مجرد 140 میلیون تومان خواهد بود.

از آنجایی که هر ورق معادل 500 هزار تومان تسهیلات مسکن اعتبار دارد بنابراین طبق تسهیلات پرداختی به متاهلین و مجردها هریک به تریتیب باید 480 و 280 ورق خریداری کنند.

کاهش هزینه اوراق تسهیلات مسکن

نرخ سود این تسهیلات، پس از کسر هزینه تهیه اوراق از مبلغ وام مسکن، برای متاهلین 22.14 درصد و مجردها از 17.5 درصد به 22.26 درصد محاسبه شده است. با اینکه از اول آذرماه قیمت اوراق کاهش داشته اما همچنان نرخ سود از مرز 22 درصد پایین‌تر نیامده است.

طبق بررسی‌ها ملاحضه می‌شود که از اول آذر ماه با کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن، هزینه تسهیلات مسکن برای متاهلین 238 هزار تومان و برای مجردها 138 هزار تومان نسبت به روز قبل کاهش داشته است. در صورتی که روند کاهش قیمت اوراق کماکان با سرعت و نرخ بیشتری اتفاق بافتد، در آینده می‌توان شاهد کاهش شدید هزینه وام مسکن بود.

معرفی انواع تسهیلات بانک ها در سیستم بانکی کشور، مرات مگ ارائه دهنده جدیدترین اطلاعیه ها و تحولات مربوط به قوانین اخذ تسهیلات بانکی