حمیدرضا زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت گفت: ثبت سفارش برای کارت‌های بازرگانی صادر شده طی سال‌های 1397 و 1398 واحدهای تولیدی آزاد بوده و به دنبال آزادسازی آن برای تجار نیز می‌باشیم. وی از طرحی برای رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی خبر داد و تصریح کرد: با همکاری اتاق بازرگانی ایران و مرکز رتبه‌بندی آن، در حال رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی می‌باشیم و بعد از رتبه‌بندی می‌توانیم موارد استثنا شده را راحت‌تر اعمال نمائیم.

زادبوم در ادامه پیرامون وجود برخی مشکلات در نرخ‌گذاری‌های گمرک، یادآور شد: سازمان توسعه تجارت عضو مؤثر کمیته نرخ‌گذاری است و می‌توانیم مسائل شما را پیگیری کنیم. رییس سازمان توسعه تجارت، مذاکرات تعرفه ترجیحی با کشورهای مختلف را سخت توصیف کرد و افزود: درباره اتحادیه اوراسیا از پنجم آبانماه، تعرفه ٨٦٢ قلم را برداشته و تا ٦ ماه آینده نمی‌توانیم آنرا تغییر دهیم.

رییس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: بعد از یک سال، مذاکرات برای تجارت آزاد با این ٥ کشور که مهمترین آنها روسیه می‌باشد، آغاز خواهد شد و 80% تا 85% کالاها بدون تعرفه خواهند شد. وی گفت: باید از نظرات فعالان بخش خصوصی استفاده نمائیم؛ زیرا تنها می توانیم برای 15% تا 20% کالاها تعرفه اعمال نمائیم.