طی خبری که در خصوص ادغام بانک‌‌های وابسته به نیروهای مسلح توسط دکتر همتی منتشر شد ایشان اعلام کردند: در این پروژه 6 بانک از جمله بانک‌های مهر اقتصاد، انصار، قوامین، حکمت و موسسه اعتباری کوثر می‌باشد، با موفقیت در بانک سپه ادغام گردیدند. پیش‌تر نهایی شدن این پروژه بزرگ تا آخر آذرماه سال جاری پیش‌بینی و اطلاع‌رسانی شده بود.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: این پروژه عظیم را توانستیم به یاری خدا و نیز پشتکار همکاران، همراهی بانک‌های ادغامی، تلاش مدیران بانک سپه، وزارت امور اقتصاد ودارایی و ستاد کل نیروهای مسلح میسر و در طی 2 سال و نیم به سرانجام برسانیم.

سید بهاءالدین حسینی هاشمی یکی از مدیران صاحب‌نظر بانکداری در اینباره گفت: موفقیت در این ادغام عظیم و پیچیده بسیار ارزشمند بود و متمرکز شدن حساب‌ها و ساماندهی جریان پول و همچنین نظارت دقیق‌تر بر عملیات بانکی که از برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات موثر بانک مرکزی است، بی‌شک از عوامل تاثیرگذار در این موفقیت بوده است.

مزیت ادغام بانک‌ها و موسسات مالی و اعتباری

در ادامه حسینی هاشمی افزود: همانطور که مشخص است درصورتی که نهادهای پولی به‌ویژه بانک‌ها هم‌تراز و یکسان باشند و فعالیتی موازی و هم‌عرض انجام دهند بی‌شک در اقتصاد نابسامانی و ناهنجاری‌هایی رخ خواهد داد. حال با توجه به ادغام این بانک‌های وابسته به نیروی مسلح در بانک سپه شاهد نظم و سامندهی در سیستم بانکداری کشور خواهیم بود. از نتایج مطلوبیت این ادغام می‌توان به هدایت و رهبری بانک مرکزی، افزایش قابلیت وام‌دهی و حذف هزینه‌های مشترک اشاره کرد. همچنین با از بین بردن رقابت‌های غیرمنطقی قادر به جایگزینی سرمایه فیزیکی به سرمایه مالی، اعتباری و وام خواهیم بود که نهایتاً ساماندهی در بازار پول و آثار مثبتی در نظام بانکداری را به دنبال خواهد داشت.

حسینی هاشمی اظهار کرد: بانک سپه قدیمی‌ترین بانک در کشور است و در حال حاضر با ادغام بانک‌های مهراقتصاد، انصار، قوامین و حکمت، موسسه اعتباری کوثر در این بانک فرصتی مناسب پیش آمده تا جایگاه رتبه‌بندی خود را در میان سایر بانک‌ها تقویت کند.

وی ادامه: همانطور که گفته شد با حذف شعب‌ این بانک‌ها، دارایی‌های اضافی و رقابت‌های ناسالم از سیستم پولی و مالی کشور حذف شده و در عوض فعالیت بانک‌های کارآمد و تامین مالی ساماندهی شده در نظام بانکداری شکل می‌گیرد.همچنین بانک‌های خصوصی که قابلیت ادغام با بانکی بزرگ‌تر دارند می‌توانند با بهره‌گیری از این الگوی مناسب به سمت ساماندهی از نظر نیروی انسانی، حسابداری و نرم‌افزاری حرکت کنند.

سامانه مرآت یکی از جامع ترین مراکز ارائه دهنده خدمات رتبه بندی اعتباری در کشور، به همراه اخبار و مقالات جدید و مهم ایران و جهان در حوزه رتبه بندی اعتباری