موضوع ساماندهی و رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی از سوی مقامات دولتی طی چند سال اخیر بار‌ها مورد تاکید قرار گرفته است؛ اما همچنان این موضوع به سرانجام نهایی نرسیده است. این موضوع سبب شده تا سوءاستفاده از کارت‌های بازرگانی همچنان وجود داشته باشد؛ هر چند در بخش واردات این موضوع بنا به شرایط کمرنگ شده، اما در بخش صادرات این وضعیت همچنان ادامه دارد. قربانی این کارت‌های بازرگانی نیز غالبا افراد کم سواد و روستایی هستند که در قبال دریافت مبالغی کم، کارت‌های بازرگانی را در اختیار افراد دیگر قرار داده و سوداگران با سوءاستفاده از این کارت‌ها، علاوه بر ایجاد مشکلات عدیده‌ای برای این افراد، اقدام به فرار مالیاتی نیز می‌نمایند.

در این راستا، سید حمید حسینی دبیر اتاق بازرگانی ایران و عراق اظهار کرد: بسیاری از صادرکنندگان همچنان به نام خودشان صادرات نمی‌کنند و استفاده از کارت‌های اجاره‌ای و یک بار مصرف در مرز‌های ایران و عراق امری رایج است. به گفته وی؛ تعدادی از مرزنشینان و حاشیه نشینان شهرها، به ازای دریافت مبلغی، کالا به نامشان صادر می‌شود.

محمد لاهوتی رئیس کنفدراسیون صادرات، پیشتر در این باره اظهار کرد: حدود دو دهه درگیر کارت‌های یکبار مصرف در حوزه واردات برای فرار از مالیات بوده‌ایم تا سرانجام وزارت صنعت و معدن و اتاق بازرگانی، شرایط ویژه و سقف برای واردات قرار داده و 4% به صورت علی الحساب، از کارت‌های حقیقی یا شرکت‌های که تولیدی در گمرک نبودند اخذ کردند. این موضوع سبب شد تقریبا بخش عمده‌ای از مشکلات در این زمینه برطرف شود.

به گفته رئیس کنفدراسیون صادرات، در واردات سابقه واردکننده، ملاک اصلی واردات بوده و با توجه به ثبت سفارش قابل کنترل بوده است؛ اما در صادرات با چنین موضوعی روبرو نبوده‌ایم و هر کارتی به هر میزان صادرات که انجام می‌داد، آزاد بود؛ آن هم در شرایطی که تعهد ارزی احیا شد. بنابراین، کارت‌های یکبار مصرف به جای واردات در صادرات خودنمایی کردند و کارت‌های جدیدالورودی دریافت شد که از طریق آن‌ها صادرات صورت گرفت؛ اما نمی‌توان عنوان کرد از تمامی این کارت‌ها سوءاستفاده شد.

حمیدرضا زادبوم رئیس سازمان توسعه تجارت که متولی تجارت خارجی کشور می‌باشد؛ درباره اینکه همچنان استفاده از کارت‌های اجاره‌ای در بخش صادرات وجود دارد یا خیر؟ و در صورت وجود، چگونه این معضل را برطرف خواهید کرد، تصریح کرد: دولت به عنوان نهاد ناظر در حال عمل کردن بوده و اتاق بازرگانی، مسئولیت کارت‌های بازرگانی را بر عهده دارد. وی درباره رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی اظهار کرد: رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی توسط یک شرکت در اتاق بازرگانی در حال انجام است.

رئیس سازمان توسعه تجارت ادامه داد: به دنبال آنیم که رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی به صورت بین دستگاهی و یکپارچه انجام شود و تاکنون در این رابطه چهار جلسه با اتاق بازرگانی ایران برگزار شده است؛ اما زمان به نتیجه رسیدن این موضوع همچنان مشخص نیست. نکته قابل ذکر آن است که در حالی رئیس سازمان توسعه تجارت از رتبه‌بندی کارت‌های بازرگانی خبر داده است؛ که وی در نشست صبحانه کاری با حضور وزیر صنعت و معدن، تاکید کرد: با همکاری اتاق بازرگانی و مرکز توسعه تجارت الکترونیک، کارت‌های بازرگانی رتبه‌بندی می‌شوند.