اخیراً از سوی بانک مسکن طرحی ارائه شده است که با استفاده از آن تسهیلات گیرندگان مسکن در صورتی که تصمیم به فروش واحد مسکونی خود را داشته باشند، می‌توانند از طریق سپرده‌گذاری به میزان 110 درصد اصل مبلغ تسهیلات در بانک مسکن، سند خود را از رهن بانک خارج نمایند. این طرح با نام “رها” شناخته می‌شود.

طرح “رها” در تمام نقاط کشور قابلیت اجرایی داشته و رویه آن بدین صورت است که اگر اصل تسهیلات دریافتی یکصد میلیون تومان باشد، متقاضی باید ۱۱۰ میلیون تومان سپرده‌گذاری کند و تا پرداخت آخرین قسط به عنوان ضمانت بازپرداخت اقساط تسهیلات در بانک بلوکه می‌شود. البته به چنین سپرده‌ای 15 درصد سود بانکی تعلق می‌گیرد. با بهره‌گیری از این طرح امکان ثبت سند به نام خریدار حتی پیش از اتمام بازپرداخت تسهیلات وجود خواهد داشت.

طبق گزارش عملکرد بانک در زمینه پرداخت انواع تسهیلات مسکن از ابتدای امسال، بیشترین تسهیلاتی که در این بخش در مدت مورد گزارش به متقاضیان پرداخت شد تسهیلات جعاله بوده است و طی 9 ماه اول سال به بالاترین حد خود رسیده است. تا پایان آذر ماه سال 98 تعداد ۱۱۵ هزار فقره تسهیلات جعاله توسط شعب بانک مسکن در شهرهای مختلف به متقاضیان این تسهیلات پرداخت شد که به لحاظ تعداد، رتبه اول بیشترین تسهیلات پرداختی به بخش مسکن در این مدت را به خود اختصاص داده است.