مجمع جهانی اقتصاد سالانه در گزارشی به رتبه‌بندی کشورهای مختلف جهان در زمینه رقابت پذیری اقتصادی می‌پردازد؛ در گزارش سال جاری این نهاد بین‌المللی، سنگاپور در رتبه اول جهان قرار گرفته است. آمریکا که در گزارش سال گذشته، رتبه اول را به خود اختصاص داده بود؛ حالا با تنزل رتبه در جایگاه دوم این رتبه‌بندی قرار گرفته است. هنگ‌کنگ، هلند و سوئیس نیز به ترتیب در جایگاه سوم تا پنجم این رتبه‌بندی قرار دارند.

ایران در رتبه بندی امسال در میان 141 کشور جهان، رتبه 99 را بعد از کشور گواتمالا به خود اختصاص داده است. جایگاه ایران در این رتبه‌بندی نشان از آن دارد که این کشور نسبت به سال گذشته 10 پله تنزل داشته است. لازم به یادآوری است؛ از مجموع 12 شاخص ارزیابی شده در این حوزه، بهترین رتبه ایران در این رتبه‌بندی مربوط به شاخص اندازه بازار بوده که ایران در این زمینه رتبه 21 را در میان 141 کشور جهان دارا می‌باشد.

در میان ده رتبه اول جهان در این رتبه‌بندی، به غیر از آمریکا، رتبه کشورهایی نظیر سوئیس، ژاپن، آلمان و بریتانیا در مقایسه با سال گذشته نیز تنزل یافته است. رقابت‌پذیری اقتصادی براساس تعریف این سازمان به مجموعه قوانین، سیاست‌ها و شاخص هایی اطلاق می‌شود که میزان تولید در یک کشور را تعیین می‌کنند. در گزارش امسال 141 کشور مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند که تولید ناخالص ملی این کشورها، حدود 98% تولید ناخالص ملی کل جهان را شامل می‌شود.

در پایان لازم به ذکر است رتبه آخر در این رتبه‌بندی مربوط به کشورچاد بوده و افغانستان در این رتبه‌بندی جایگاهی ندارد.