معرفی اجمالی:

لندو همان شرکت ایران رنتر است که در سال 1394 تأسیس شده بود. ایران رنتر جزو نخستین شرکت‌های خرید اقساطی در کشور است که در ابتدا خود اقدام به خرید کالاهای مورد نیاز مشتریان می‌نمود و در قبال انجام اعتبارسنجی، دریافت فیش حقوقی، گواهی اشتغال و چک تضمینی، کالای مورنظر را به صورت اقساطی و با عقد اجاره به شرط تملیک در اختیار مشتریان قرار می‌داد.

با توجه به استقبال گسترده از خرید اقساطی وسایل و درخواست خرید اقساطی از دیگر حوزه‌ها مانند بلیط قطار، هواپیما، خدمات و … در پاییز ۹۷ ایده «کارت اعتباری خرید» به منظور بالا بردن کیفیت خدمات ایجاد شد.

حال پس از 5 سال، ایران رنتر مدل کسب و کار و فعالیت خود را تغییر داده است و بیشتر به ارائه کارت اعتباری روی آورده است. همچنین این شرکت در سایه نام لندو، نحوه تأمین کالای خود را نیز تغییر داده است. لندو دیگر همانند ایران رنتر خود مستقلاً کالای موردنظر را خریداری نمی‌کند بلکه کارت اعتباری خود را در اختیار مشتریان قرار می‌دهد تا آنها بتوانند فقط از فروشگاه‌های آنلاین کالاهای موردنیاز خود را خریداری نمایند. از این رو، کلیه مراحل تهیه و تحویل کالا بر عهده متقاضی و شرکت‌های فروشنده می‌باشد. در ادامه به ارائه توضیحاتی درخصوص نحوه فعالیت شرکت لندو پرداخته می‌شود.

سقف اعتبار کارت اعتباری:

سقف اعتبار دریافتی از لندو برای اولین خرید و برای کاربرانی که از سفته برای ضمانت استفاده می‌کنند، مبلغ 6 میلیون تومان است.

همچنین سقف اعتبار دریافتی برای کاربرانی که چک ضمانت ارائه می‌کنند، مبلغ 7.5 میلیون تومان در نظر گرفته شده است. در خریدهای بعدی، در صورت افزایش نمره اعتبار، سقف خرید می‌تواند تا 15 میلیون تومان نیز افزایش پیدا کند.

اعتبارسنجی:

به منظور خرید اقساطی از لندو، متقاضی باید تصویر مدارک مورد نیاز را در پروفایل کاربری خود بارگذاری کند. این مدارک فقط برای ثبت اولین درخواست اعتبار در لندو است.

نمره اعتبار:

در لندو بر خلاف تمام موسسات مالی و اعتباری، بابت تاخیر در پرداخت اقساط جریمه دیرکرد اخذ نمی‌گردد. در صورت تاخیر در پرداخت اقساط، صرفا نمره اعتبار متقاضی کاهش پیدا می‌کند که در خریدهای بعدی از لندو تاثیرگذار خواهد بود.

نمره اعتبار یکی از نوآوری‌های لندو است که از آن به عنوان معیاری برای سنجیدن خوش‌قولی و مسئولیت‌پذیری متقاضی استفاده می‌شود. هرچه نمره اعتبار در لندو بیشتر باشد، سقف اعتبار دریافتی در خریدهای بعدی بالاتر می‌رود.

عوامل بسیاری بر نمره اعتباری اثرگذار هستند که از این بین می‌توان به پرداخت به موقع یا زودتر از موعد اقساط، سابقه خرید از لندو، تکمیل اطلاعات پروفایل کاربری، ارائه چک برای ضمانت، گزارش اعتباری در سیستم بانکی اشاره نمود.

شیوه استفاده از اعتبار:

اعتبار لندو شامل یک کد تخفیف 100 درصدی است که برای خرید اقساطی از فروشگاه‌های آنلاین مورد استفاده قرار می‌گیرد. برای استفاده از اعتبار لندو کافیست مراحل زیر طی شود:

1- مراجعه به سایت فروشگاه: متقاضی به سایت فروشگاه مقصد (فروشگاهی که برای خرید از آن، اعتبار تهیه کرده است) رفته و کالا یا خدمات مورد نظر خود را به سبد خرید اضافه می‌کند.

2- وارد کردن کد: پس از ثبت درخواست و تایید در اعتبارسنجی، لندو کد اعتباری را به پروفایل کاربری متقاضی ارسـال می‌کند. در مرحله پرداخت در سایت فروشگاه مقصد، با وارد کردن این کد در بخش کد تخفیف یا هدیه، خرید نهایی شده و فروشگاه مقصد کالای خریداری‌شده را برای فرد ارسال خواهد کرد. لندو صرفا به فرد اعتبار ارائه می‌کند و مسئولیت فروش کالا، قیمت، ارسال و دیگر مسائل مربوط به کالا بر عهده فروشگاه مقصد است.

لندو با کدام شرکت‌ها فعالیت می‌نماید؟

لندو با شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات در حوزه دیجیتال، مد و استایل، بلیت، هتل، تور، لوازم خانگی و اداری، بیمه و خدمات و سایر مشاغل تخصصی فعالیت می‌نماید.

شیوه پرداخت اقساط:

برای خرید اقساطی، لندو از مشتری پیش‌پرداخت دریافت نمی‌کند. اگر فردی تمایل دارد مبلغی به عنوان پیش‌پرداخت بپردازد، می‌تواند آن را به سایت مقصد پرداخت کند. برای مثال، برای خرید یک کالای 5 میلیون تومانی می‌تواند از لندو اعتبار 3 میلیون تومانی تهیه کرده و 2 میلیون تومان باقی‌مانده را به سایت مقصد پرداخت کند.

پرداخت اقساط فقط به صورت آنلاین و از طریق پروفایل کاربری انجام می‌شود اما روش پرداخت قسط اول به دو صورت آنلاین و پرداخت در محل است. متقاضی می‌تواند در مراحل ثبت درخواست یکی از این دو روش را انتخاب کند.

بازه پرداخت اقساط در لندو در صورت ضمانت با سفته از 3 تا 12 ماه در نظر گرفته شده و متقاضی می‌تواند مدت زمان پرداخت اقساط خود را هنگام ثبت درخواست مشخص کند. اما بازه پرداخت اقساط در صورت ضمانت با چک 12 ماه است.

در صورت دیرکرد بیشتر از یک ماه، مراتب به واحد حقوقی لندو اطلاع داده شده و از طریق قرارداد و سفته دریافتی از مشتری، پیگیری‌های لازم انجام می‌شود.