بانک تجارت از بزرگترین بانک‌های خصوصی کشور است که در آذر ماه سال 1358 از ادغام 11 بانک، در قالب شرکت سهامی خاص با مالکیت دولتی در اداره ثبت شرکت‌ها به ثبت رسید. سهام بانک تجارت از سال 1388 و بر مبنای اصل 44 قانون اساسی، در بورس اوراق بهادار پذیرفته شده است.

بانک تجارت در طی سالیان طولانی فعالیت خود، با ارائه خدمات متنوع همواره در جهت مشتری مداری و ایفای مسئولیت‌های اجتماعی گام برداشته است.

در این بخش و در مقاله حاضر، در نظر داریم تا به بخش دوم از معرفی و ارائه جزئیات انواع تسهیلات پرداختی بانک تجارت بپردازیم. پیشتر و در بخش اول مجموعه طرح‌های تسهیلاتی بانک تجارت، سایر طرح‌های تسهیلاتی معرفی شده‌اند که مطالعه آن می‌تواند مفید باشد.

تسهیلات آنی پزشکان

تسهیلات آنی پزشکان به منظور استفاده قشر پزشکی و درمانی کشور، از سوی بانک تجارت درنظر گرفته شده است که در ادامه به ارائه جزئیات آن پرداخته می‌شود.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

مشمولان دریافت این تسهیلات تنها پزشکان، دندان‌پزشکان و پزشکان داروساز می‌باشند.

به منظور دریافت تسهیلات، ارائه پروانه دائم پزشکی و همچنین سایر مدارک مبتنی بر اشتغال پزشک، دندان‌پزشک و دکتر داروساز از شروط اساسی است.

مشمولانی که مایل به دریافت تسهیلات آنی پزشکان هستند باید نسبت به افتتاح حساب و سپرده‌گذاری در بانک تجارت اقدام نمایند. به سپرده متقاضیان سود تعلق می‌گیرد و نرخ آن 5 درصد می‌باشد.

سقف تسهیلات موردنظر 500 میلیون تومان است که براساس میزان سپرده و مدت سپرده به متقاضیان اعطا می‌شود. واجدین شرایط می‌توانند از 75 درصد تا 85 درصد سپرده خود را در قالب تسهیلات دریافت نمایند.

نرخ بازپرداخت تسهیلات 4 درصد بوده و حداکثر مدت زمان بازپرداخت تسهیلات نیز 60 ماه است.

تسهیلات فرصت

تسهیلات فرصت قابل اعطا به تمام اشخاص حقیقی می‌باشد که در ذیل جزئیات این طرح ذکر می‌گردد.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

بازنشستگان لشگری و کشوری، افراد شاغل در سازمان‌های دولتی، شاغلین در سازمان‌ها و شرکت‌های معتبر بورسی و غیربورسی و … می‌توانند از تسهیلات فرصت بهره‌مند شوند.

مشمولانی که تقاضای دریافت تسهیلات فرصت را دارند باید نسبت به افتتاح سپرده جاری و سپرده‌گذاری مناسب در بانک تجارت اقدام نمایند. سپرده آنان در طی مدت سپرده‌گذاری قابل برداشت بوده و امکان واریز مجدد را نیز دارد و فقط تنها بخشی که مهم است داشتن امتیاز حساب بر مبنای گردش حساب خوب می‌باشد.

مدت زمان سپرده‌گذاری بسیار اندک است و 2 الی 3 ماهه می‌باشد ولی در این مدت سودی به سپرده متقاضیان تعلق نمی‌گیرد. در صورت 2 ماه سپرده‌گذاری، متقاضیان می‌توانند معادل 1 و یا 1.2 سپرده خود را تسهیلات دریافت نمایند و در صورت 3 ماه سپرده‌گذاری، میزان تحصیلات تا 1.4 مبلغ سپرده افزایش می‌یابد.

در هر دو مدت سپرده‌گذاری (2 ماهه و 3ماهه) و سپس دریافت تسهیلات، 15 درصد از سپرده متقاضیان تا پایان سررسید اقساط نزد بانک باقی خواهد ماند.

حداکثر میزان تسهیلات پرداختی براساس میانگین موجودی و امتیاز حساب فرد متقاضی و همچنین طبق وثایق و تضامین نزد بانک تعیین می‌شود. اگر متقاضیان به همراه ارائه سفته تنها یک ضامن به بانک معرفی نمایند تا سقف 20 میلیون تومان می‌توانند تسهیلات دریافت کنند و اگر به همراه سفته، دو ضامن معتبر به بانک معرفی نمایند سقف تسهیلات 50 میلیون تومان خواهد بود.

لازم به ذکر است نرخ بازپرداخت تسهیلات 18 درصد بوده و حداکثر مدت زمان بازپرداخت نیز 36 ماه می‌باشد.

تسهیلات فردا

­­­تسهیلات طرح فردا به منظور استفاده اشخاص حقیقی طراحی شده است که در ذیل شرایط دریافت آن ذکر می‌شود.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

مشمولان این طرح عبارتند از: سازندگان و فروشندگان فلزات گران‌بها (طلا، نقره و سکه)، پزشکان متخصص، دندانپزشکان، داروسازان، پزشکان عمومی، وکیلان، سردفتران اسناد رسمی، صاحبان اصنافی که مشتری فعلی بانک هستند، مدیران شرکت‌های زیرمجموعه بانک و …

تمامی مشمولان باید مجوزهای لازم را از سازمان‌های مربوطه کسب کرده باشند و در حال حاضر در رشته خود فعالیت داشته باشند.  

متقاضیان می‌توانند به منظور دریافت تسهیلات فردا، نسبت به افتتاح سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت یک‌ساله در بانک تجارت اقدام نمایند. نرخ سود این سپرده 5 درصد خواهد بود.

در صورت سپرده‌گذاری، متقاضیان می‌توانند تا 2 برابر تسهیلات خود را به صورت تسهیلات دریافت نمایند.

برای هریک از اصناف و تخصص‌ها سقف تسهیلات درنظر گرفته شده است که عبارتند از:

– سازندگان و فروشندگان فلزات گران‌بها (طلا، نقره و سکه)، پزشکان متخصص، دندانپزشکان، داروسازان: یک میلیارد تومان

– پزشکان عمومی، وکیلان، سردفتران اسناد رسمی: 500 میلیون تومان

–  صاحبان اصنافی که مشتری فعلی بانک هستند: 300 میلیون تومان

– مدیران شرکت‌ها و سازمان‌های ارزنده بانک: 100 میلیون تومان

سپرده متقاضیان به عنوان وثیقه نزد بانک خواهد ماند. همچنین متقاضیان باید طبق قوانین سفته به بانک تحویل دهند و همچنین دو نفر ضامن معتبر هم صنف و دارای جواز کسب به بانک معرفی نمایند.

نرخ بهره بازپرداخت اقساط 15 درصد خواهد بود و حداکثر مدت زمان بازپرداخت نیز 36 ماه می‌باشد.

تسهیلات کارآمد

این نوع تسهیلات برای بهره‌مندی فروشگاه‌هایی که پایانه متصل به بانک تجارت دارند و یا درگاه پرداخت الکترونیکی آنها متصل به بانک تجارت است در نظر گرفته شده است.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

مشمولان این طرح دارندگان حقیقی و حقوقی پایانه‌های فروشگاهی متصل به بانک تجارت و یا درگاه‌های پرداخت اینترنتی متصل به تجارت هستند.

متقاضیان می‌توانند برای برخورداری از این تسهیلات انواع حساب‌های جاری، کوتاه‌مدت و قرض‌الحسنه داشته باشند و نوع حساب تفاوتی ایجاد نمی‌کند. آنچه حائز اهمیت است امتیاز حساب و میانگین موجودی حساب در طی 3 ماه و 6 ماه است.

بانک تجارت در اجرای این طرح، با توجه به نوع فعالیت متقاضی اقدام به عقد قرارداد می‌نماید؛ بنابراین نوع قراردادها متفاوت می‌باشد و ممکن است به صورت مرابحه یا مشارکت مدنی باشد.

سقف تسهیلات اعطایی براساس نوع شخصیت حقیقی و یا حقوقی تعیین می‌شود. اشخاص حقیقی تا سقف 400 میلیون تومان و اشخاص حقوقی تا سقف یک میلیارد تومان می‌توانند تسهیلات دریافت نمایند.

حداکثر نرخ سود بازپرداخت 18 درصد و حداکثر مدت بازپرداخت نیز 18 ماه می‌باشد.

برای برخورداری از تسهیلات کارآمد با توجه به نوع حساب، مدت احتساب میانگین موجودی و نوع قرارداد حالت‌های مختلفی پیش می‌آید که در ذیل ذکر می‌گردد:

الف) در صورت دارا بودن میانگین موجودی 6 ماهه حساب جاری (عقد مرابحه):

– اگر متقاضی بتواند از 50 درصد تسهیلات بهره‌مند گردد و مدت بازپرداخت 12 ماهه باشد، نرخ سود 2 درصد خواهد بود ولی اگر مدت بازپرداخت 18 ماهه باشد، نرخ سود اقساط 5 درصد خواهد بود.

– اگر متقاضی بتواند از 100 درصد تسهیلات بهره‌مند گردد و مدت بازپرداخت 12 ماهه باشد، نرخ سود 10 درصد خواهد بود ولی اگر مدت بازپرداخت 18 ماهه باشد، نرخ سود اقساط 13 درصد خواهد بود.

ب) در صورت دارا بودن میانگین موجودی 6 ماهه حساب جاری (عقد مشارکت مدنی بازرگانی):

– در عقد مشارکت مدنی و شرایط حساب فوق‌الذکر، مدت زمان بازپرداخت تسهیلات 6 ماه است. اگر متقاضی بتواند از 50 درصد تسهیلات استفاده نماید نرخ سود بازپرداخت 2 درصد خواهد بود و در صورتی که از 100 درصد تسهیلات بهره‌مند گردد، نرخ سود تسهیلات 10 درصد است.

پ) در صورت دارا بودن میانگین موجودی 3 ماهه حساب جاری (عقد مرابحه): 

– اگر متقاضی بتواند از 50 درصد تسهیلات بهره‌مند گردد و مدت بازپرداخت 12 ماهه باشد، نرخ سود 10 درصد خواهد بود ولی اگر مدت بازپرداخت 18 ماهه باشد، نرخ سود اقساط 13 درصد خواهد بود.

– اگر متقاضی بتواند از 100 درصد تسهیلات بهره‌مند گردد و مدت بازپرداخت 12 ماهه باشد، نرخ سود 15.5 درصد خواهد بود ولی اگر مدت بازپرداخت 18 ماهه باشد، نرخ سود اقساط 17 درصد خواهد بود.

ت) در صورت دارا بودن میانگین موجودی 3 ماهه حساب جاری (عقد مشارکت مدنی بازرگانی):

– در عقد مشارکت مدنی و شرایط حساب فوق‌الذکر، مدت زمان بازپرداخت تسهیلات 6 ماه است. اگر متقاضی بتواند از 50 درصد تسهیلات استفاده نماید نرخ سود بازپرداخت 10 درصد خواهد بود و در صورتی که از 100 درصد تسهیلات بهره‌مند گردد، نرخ سود تسهیلات 15.5 درصد است.

ث) در صورت دارا بودن میانگین موجودی 6 ماهه حساب پس‌انداز کوتاه‌مدت (عقد مرابحه):

– اگر متقاضی بتواند از 50 درصد تسهیلات بهره‌مند گردد و مدت بازپرداخت 12 ماهه باشد، نرخ سود 12 درصد خواهد بود ولی اگر مدت بازپرداخت 18 ماهه باشد، نرخ سود اقساط 15 درصد خواهد بود.

– اگر متقاضی بتواند از 100 درصد تسهیلات بهره‌مند گردد و مدت بازپرداخت 12 ماهه باشد، نرخ سود 17 درصد خواهد بود. امکان اخذ تسهیلات با بازپرداخت 18 ماهه وجود ندارد.

ج) در صورت دارا بودن میانگین موجودی 6 ماهه حساب قرض‌الحسنه (عقد مرابحه):

– اگر متقاضی بتواند از 50 درصد تسهیلات بهره‌مند گردد و مدت بازپرداخت 12 ماهه باشد، نرخ سود 14 درصد خواهد بود ولی اگر مدت بازپرداخت 18 ماهه باشد، نرخ سود اقساط 16 درصد خواهد بود.

– اگر متقاضی بتواند از 100 درصد تسهیلات بهره‌مند گردد و مدت بازپرداخت 12 ماهه باشد، نرخ سود 18 درصد خواهد بود. امکان اخذ تسهیلات با بازپرداخت 18 ماهه وجود ندارد.