بانک رفاه کارگران یکی از بزرگ‌ترین و خوشنام‌ترین بانک‌های کشور است که با فعالیت‌های گسترده‌ و خدمات متنوع خود در شبکه بانکی سعی بر ارائه خدمات هرچه بهتر و بیشتر به مردم را دارد. این بانک در راستای اهداف خود که همان رفع احتیاجات اقشار مختلف جامعه است، طرح‌های تسهیلاتی متفاوتی ارائه می‌نماید که از آن جمله می‌توان به طرح سودمند، امید رفاه، کارا کارت، پیوند رفاه و … اشاره نمود. در نوشته حاضر سعی بر آن است تا با معرفی انواع تسهیلات بانک رفاه و ذکر جزئیات هر کدام از طرح‌های تسهیلاتی از جمله شرایط و مقررات، نحوه دریافت تسهیلات، چالش‌های هر طرح و …، گامی هر چند کوچک در راستای اطلاع‌رسانی و کمک به متقاضیان دریافت تسهیلات از بانک رفاه کارگران برداشته شود.

 

طرح سودمند:

از جمله تسهیلاتی است که در قبال سپرده‌گذاری، به متقاضیان اعطا می‌شود. این تسهیلات مشمول تمام اشخاص حقیقی و حقوقی است که با نام طرح سودمند اقدام به سرمایه‌گذاری بلندمدت (یک ساله) در بانک رفاه نموده‌اند.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات طرح سودمند:

از آن‌جا که این تسهیلات براساس سپرده‌گذاری به اشخاص حقیقی و حقوقی تعلق می‌گیرد، لذا محدودیتی درخصوص تعیین حداقل میزان سپرده‌گذاری وجود دارد. در طرح سودمند حداقل میزان سپرده برای اشخاص حقیقی 5 میلیون تومان و برای اشخاص حقوقی 10 میلیون تومان تعیین گردیده است.

نوع قرارداد سپرده‌گذاری و اخذ تسهیلات بین بانک و شخص حقیقی و یا حقوقی، عقد مرابحه می‌باشد.

نرخ سود این طرح به صورت تک رقمی حداقل 2 درصد و حداکثر 7 درصد است. و همچنین مدت زمان بازپرداخت تسهیلات نیز 36 ماه خواهد بود.

میزان تسهیلات ارائه شده از طریق این طرح معادل 80، 85، 90، و 100 درصد ارزش سپرده مورد وثیقه است.

امکان واگذاری امتیاز سپرده شخص حقیقی به اقوام درجه یک همچون پدر، مادر، همسر، فرزند، خواهر و برادر جهت اخذ تسهیلات وجود خواهد داشت. در این صورت سپرده حقیقی به عنوان وثیقه نزد بانک خواهد ماند. همچنین یک شخصیت حقوقی (کارگاه، شرکت و …) می‌تواند امتیاز سپرده حقوقی خود را با معرفی کارکنان خود به بانک، در اختیار آنان قرار داده و امکان اخذ وام خرد برایشان ایجاد نماید. در این مورد نیز سپرده حقوقی اصلی نقش وثیقه را خواهد داشت.

مراحل دریافت وام:

1- اولین گام در دریافت تسهیلات سودمند، افتتاح حساب سپرده بلندمدت یک ساله در بانک رفاه می‌باشد. لازم به ذکر است حداقل میزان سپرده برای اشخاص حقیقی و حقوقی باید مورد توجه قرار گیرد.

2- بعد از افتتاح حساب، درخواست دریافت وام ارائه و ظرف چند روز کاری و بعد از تکمیل مدارک و انجام امور اداری موردنیاز تسهیلات به متقاضی پرداخت می‌شود.

سوالات متداول:

آیا برای دریافت تسهیلات در قالب این طرح نیاز به ضامن خواهد بود؟ خیر، سپرده اشخاص حقیقی و یا حقوقی خود مورد وثیقه خواهد بود.

آیا به سپرده مورد وثیقه نیز سود تعلق خواهد گرفت؟ بله، سپرده موردنظر مشمول دریافت سود 2% به صورت ماهانه خواهد بود.

نرخ سود سپرده یک‌ساله چقدر است؟ نرخ سود سپرده یک ساله، 4 درصد تعیین شده است.

آیا دریافت تسهیلات بدون محدودیت است؟ خیر سقف تسهیلات موردنظر محدود و تا یکصد میلیون تومان تعیین شده است.

چالش‌های طرح سودمند:

از آن‌جا که در این طرح، نیاز به معرفی و ارائه ضامن جدید نیست و خود سپرده ماهیت تضمین را خواهد داشت، پس از اخذ وام کل سپرده از سوی بانک بلوکه خواهد شد و امکان برداشت از آن برای صاحب حساب و تا قبل از تسویه کامل وام وجود نخواهد داشت. از این رو چنین تسهیلاتی مورد پذیرش و استقبال مردم قرار نمی‌گیرد. همچنین سودی که در برخی از سررسیدها (به عنوان مثال دریافت 100 درصد سپرده با سررسید 12 ماهه و دریافت 100 درصد سپرده با سررسید 24 ماهه) به سپرده تعلق می‌گیرد نیز از نرخ بهره وام دریافتی کمتر می‌باشد؛ فلذا جذابیتی برای عموم مردم در پی نخواهد داشت.

 

طرح امید رفاه:

این طرح یکی از چندین برنامه بانک رفاه کارگران است که با هدف حمایت از قشر بازنشسته و مستمری‌بگیر کشور، کارکنان بازنشسته بانک رفاه و همچنین کارمندان سازمان‌هایی که با رفاه در تعامل هستند، طراحی شده است.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات طرح امید رفاه:

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات طرح امید رفاه براساس نوع وام‌گیرنده در دوگروه متفاوت قرار می‌گیرد. گروه اول، بازنشستگان و مستمری‌بگیران تأمین اجتماعی و کارکنان بازنشسته بانک رفاه کارگران و گروه دوم، کارکنان سازمان‌های متعامل با بانک رفاه.

الف) شرایط و مقررات دریافت تسهیلات گروه اول:

تسهیلات طرح امید رفاه برای بازنشستگان و مستمری‌بگیران و همچنین کارکنان بازنشسته بانک رفاه، در قالب عقد قرض‌الحسنه می‌باشد. نرخ سود تسهیلات 4 درصد بوده و سقف تسهیلات فردی نیز 10 میلیون تومان می‌باشد.

ب) شرایط و مقررات دریافت تسهیلات گروه دوم:

تسهیلات طرح امید رفاه برای کارمندان سازمان‌های متعامل با بانک رفاه، در قالب عقد مرابحه می‌باشد. نرخ سود تسهیلات 6 درصد بوده و سقف تسهیلات فردی نیز یکصد میلیون تومان می‌باشد.

لازم به ذکر است مدت زمان بازپرداخت تسهیلات امید رفاه 2 سال می‌باشد.

مراحل دریافت وام:

1- افتتاح حساب در قالب طرح امید رفاه

2- باید متقاضی به مدت 13 ماه پی در پی، حق اشتراکی به انتخاب خود به حساب افتتاح شده واریز نماید. انتخاب حق اشتراک برای متقاضی آزاد بوده و از یکصد هزار تومان تا پنج میلیون تومان متغیر می‌باشد.

3- پس از گذشت سه ماه از واریز مبلغ اشتراک، قرعه‌کشی بین متقاضیان صورت می‌گیرد و پس از انتخاب هر فرد، 20 برابر حق اشتراک انتخابی به وی به عنوان تسهیلات امید رفاه پرداخت می‌گردد.

سوالات متداول:

آیا برخورداری از تسهیلات امید رفاه نیازمند ضامن خواهد بود؟ تصمیم‌گیری درخصوص نیاز به ضامن داشتن طبق نظر شعبه موردنظر خواهد بود ولی به طور کلی برای متقاضیان بالای 68 سال وجود ضامن الزامی است.

آیا واریز حق اشتراک حتماً باید تا 13 ماه ادامه داشته باشد؟ بله، حق اشتراک از جمله ملزومات برخورداری از تسهیلات طرح امید رفاه می‌باشد.

آیا مبالغ تجمیع شده در حساب (حاصل پرداخت حق اشتراک) قابل برداشت خواهد بود؟ خیر، تا زمان تسویه کامل وام، امکان برداشت وجه از حساب امید رفاه وجود نخواهد داشت و پس از تسویه امکان‌پذیر است.

چالش‌های طرح امید رفاه:

یکی از چالش‌هایی که این طرح ایجاد می‌کند این است که برای عموم افراد جامعه قابلیت ارائه ندارد و تنها برای قشر خاصی که عمدتاً نیز کارمندان و یا بازنشستگان دولتی هستند طراحی شده است.

افتتاح حساب در قالب طرح و پرداخت حق اشتراک به مدت 13 ماه و به‌ویژه مسدود شدن حساب، از جمله مواردی است که ممکن است از سوی وام‌گیرندگان ناخوشایند به نظر بیاید و انگیزه آنان را برای تقاضا کاهش دهد.

اما این نوع تسهیلات نرخ بهره اندکی دارد که از 4 تا 6 درصد تعیین شده است و می‌تواند جنبه‌ای مثبت و انگیزشی برای متقاضیان تلقی گردد.

 

طرح کارا کارت:

کارا کارت طرحی است که از سوی بانک رفاه کارگران به منظور افزایش قدرت خرید کارمندانی که از بانک رفاه حقوق می‌گیرند و یا بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی هستند، تعبیه شده است. طرح کارا کارت از سال 1394 در کشور به مرحله اجرا درآمده است.

شرایط و مقررات دریافت کارا کارت:

این کارت مخصوص استفاده بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی و یا کارمندانی که از بانک رفاه حقوق می‌گیرند، می‌باشد.

این طرح به صورت اعطای کارت اعتباری بوده و دارندگان می‌توانند با استفاده از آن، از فروشگاه‌های طرف قرارداد کالا به صورت اقساطی خریداری نمایند.

پرداخت اقساط اعتبار ایجاد شده در کارت بدین صورت است که هر ماه از سوی بانک رفاه کارگران و به اندازه 25 درصد از حقوق مستمر متقاضی کسر می‌گردد.

حداقل میزان اعتبار کارا کارت 500 هزار تومان و حداکثر میزان آن 6 میلیون تومان است.

نرخ بهره کارت اعتباری 12 درصد و حداکثر مدت زمان بازپرداخت آن 24 ماه می‌باشد.

مراحل دریافت وام:

1- متقاضیان واجد شرایط باید درخواست خود را مبنی بر برخورداری از کارت اعتباری، در سامانه رفاه به آدرس www.samanehrefah.ir ثبت نمایند. همچنین برای ثبت درخواست می‌توانند کدملی خود را به شماره 10001422 ارسال نمایند.

2- دریافت فایل اطلاعاتی فرد متقاضی از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و یا سازمان تأمین اجتماعی، توسط بانک رفاه

3- بانک رفاه با استفاده از قوانین و مقررات داخلی خود اقدام به اعتبارسنجی متقاضی می‌نماید و تاریخچه اعتباری فرد را مورد بررسی قرار می‌دهد.

4- در صورت تأیید بودن اعتبارسنجی فرد، ارائه گواهی حقوق و تعهد کسر اقساط از سوی مشتری به بانک صورت می‌گیرد.

5- دریافت کارت اعتباری رفاه

سوالات متداول:

آیا استفاده از کارت اعتباری نیاز به ضامن معتبر دارد؟ برای متقاضیان کمتر از 68 سال سن، از آن‌جا که این نوع کارت برای استفاده بازنشستگان تأمین اجتماعی و حقوق‌بگیران بانک رفاه طراحی شده است و برای اختصاص کارت از آنان گواهی حقوق و تعهد کسر اقساط اخذ می‌شود، نیازی به معرفی ضامن معتبر نمی‌باشد. ولیکن در صورتی که متقاضی بالای 68 سال سن داشته باشد، معرفی ضامن کسر اقساط دار و با توثیق سپرده سرمایه‌گذاری بلندمدت مطابق قوانین و ضوابط توثیق سپرده برای تسهیلات و تعهدات ضرورت دارد.

آیا بلافاصله پس از دریافت کارت اعتباری، امکان استفاده از آن وجود دارد؟ خیر، مدت استفاده از کارا کارت سه ماه پس از تاریخ صدور آن می‌باشد.

آیا این کارت امکان شارژ مجدد دارد؟ بانک رفاه امکان شارژ مجدد این کارت را در فاز دوم بهره‌مندی از آن ایجاد کرده است. در شارژ مجدد حداقل میزان اعتبار 500 هزار تومان و حداکثر 10 میلیون تومان می‌باشد. مدت بازپرداخت آن 12 ماهه و نرخ سود نیز 12 درصد است.

در کدام فروشگاه‌ها می‌توان از کارا کارت برای خرید اقساطی استفاده کرد؟ در فروشگاه‌های زنجیره‌ای رفاه، اتکا، شهر فرش و …

آیا کارت‌های اعتباری محدودیت اعتبار دارند؟ بله، معمولاً اعتبار کارا کارت به مدت 4 سال از تاریخ صدور می‌باشد.

چالش‌های طرح کارا کارت:

کارا کارت یکی از موثرترین طرح‌هایی است که از سوی بانک رفاه برای حمایت از بازنشستگان تأمین اجتماعی طراحی شده است زیرا قدرت خرید افراد را بالاتر می‌برد و امکان خرید اقساطی را به آن‌ها می‌دهد. همچنین سیستم بانک برای این طرح به گونه‌ای است که تمام مراحل ثبت درخواست و پرداخت اقساط به صورت اینترنتی و غیرحضوری و خودکار انجام می‌شود که این امر به نوبه خود سرعت ارائه خدمات را بالا می‌برد. از آن‌جا که در این طرح برای متقاضیان کمتر از 68 سال ضامنی معرفی نمی‌گردد و فقط مدارک شغلی و درآمدی متقاضی کافی است، این مورد می‌تواند موجب افزایش انگیزه و تقاضای بازنشستگان باشد. قابلیت تمدید و شارژ مجدد نیز از دیگر مزیت‌های این طرح است. با این وجود و در کنار تمام مزیت‌های گفته شده، یکی از معایبی که این طرح دارد، سقف اعتبار اندک است. با توجه به تورمی که امروزه در کشور وجود دارد و کالاهای بسیار گران خارجی و ایرانی که در بازار وجود دارند، سقف اعتبار 6 و یا 10 میلیون تومان تقریباً مبلغ اندکی است و توانایی پوشش هزینه‌ها را به طور موثر ندارد؛ بانک می‌تواند با رعایت موازین قانونی خود نسبت به افزایش آن اقدام نماید.

 

 

طرح رفاه کالا:

طرح رفاه کالا با هدف حمایت از تولید داخلی، کمک به وضعیت اشتغال و معیشت و همچنین بالا بردن سطح توسعه اقتصادی کشور از سوی متخصصان بانک رفاه طراحی شده است و در قالب این طرح افراد می‌توانند تسهیلات دریافت نمایند.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات رفاه کالا:

طرح رفاه کالا به اشخاص حقیقی تعلق می‌یابد که در سازمان تأمین اجتماعی شاغل بوده و حقوق خود را از بانک رفاه دریافت می‌نمایند. همچنین این طرح برای بازنشستگان تأمین اجتماعی نیز قابلیت استفاده دارد با این شرط که حقوق خود را از بانک رفاه دریافت نمایند.

واجدین شرایط مجاز خواهند بود تا از تسهیلات طرح رفاه کالا برای خرید کالاهای ایرانی در قالب کالا و لوازم خانگی، اداری، مبلمان، فرش و … استفاده نمایند.

سقف تسهیلات طرح رفاه کالا 50 میلیون تومان است.

نرخ سود تسهیلات 15 درصد و حداکثر مدت زمان بازپرداخت 36 ماه می‌باشد.

برای برخورداری از تسهیلات رفاه کالا نیاز به سپرده‌گذاری و یا ایجاد گردش حساب خوب و میانگین موجودی بالا نمی‌باشد.

مراحل دریافت وام:

1- مراجعه به یکی از شعب بانک رفاه و ارائه درخواست

2- ارائه پیش‌فاکتور از مرکز خریدی که متقاضی در نظر دارد.

3- بانک رفاه با استفاده از قوانین و مقررات داخلی خود اقدام به اعتبارسنجی متقاضی می‌نماید و تاریخچه اعتباری فرد را مورد بررسی قرار می‌دهد. متقاضی نباید دارای چک برگشتی و اقساط معوق باشد.

4- در صورت تأیید در مرحله اعتبارسنجی، ارائه مدارک و معرفی ضامن رسمی

5- دریافت وام

سوالات متداول:

آیا برای خرید هر کالایی می‌توان از این تسهیلات استفاده کرد؟ خیر، این تسهیلات فقط برای خرید کالاهای ساخت داخلی می‌باشد زیرا رسالت ایجاد این طرح حمایت از تئلیدات و اشتغال بوده است. برای لوازم برقی نیز تنها برند اسنوا مورد پذیرش بانک رفاه است.

معرفی ضامن الزامی است؟ ضامن چه شرایطی باید داشته باشد؟ در ابلاغیه بانک برای طرح رفاه کالا آمده است که وجود ضامن رسمی و ارائه گواهی کسر از حقوق الزامی است اما درخصوص تعداد ضامنین و یا سایر مدارک درخواستی، نظر نهایی را شعبه با توجه به گردش حساب متقاضی و سایر عوامل اعلام می‌کند.

افرادی که در بخش خصوصی کار می‌کنند می‌توانند از این طرح استفاده نمایند؟ خیر، فقط کارمندان تأمین اجتماعی و بازنشستگان تأمین اجتماعی، به شرطی که حقوق خود را از بانک رفاه دریافت کنند می‌توانند از این طرح برخوردار گردند.

چالش‌های طرح رفاه کالا:

چون این طرح با هدف حمایت از تولید داخلی و کمک به وضعیت اشتغال ایجاد شده است، اقدامی ستودنی از سوی بانک رفاه تلقی می‌گردد. یکی از مهم‌ترین محدودیت‌های این طرح خرید کالاهای ایرانی است که می‌تواند به نوعی ترغیب و تشویق بیشتر تولیدکنندگان به تولید و فعالیت باشد. همچنین مردم نیز در حمایت از کالاهای ایرانی نقش موثری خواهند داشت و کمتر سراغ کالاهای خارجی گران‌قیمت می‌روند. سقف تسهیلات و مدت زمان بازپرداخت این طرح نیز معقول است. با تمام این تفاسیر، به نظر بهتر می‌بود تا قشر بیشتری از مردم به این نوع از تسهیلات دسترسی داشته باشند زیرا خرید لوازم خانگی و اداری و… از مزومات زندگی بوده و اگر قرار است حمایتی از مردم و تولید شود بهتر است حتی در قبال وثایق و تضامین بیشتر، عده زیادی از مردم را تحت پوشش قرار دهد و قدرت خرید را در سطح بالاتر و برای تعداد بیشتری ایجاد کند.

 

طرح پیوند رفاه:

بانک رفاه با اجرایی نمودن طرح پیوند رفاه به دنبال تسهیل سنت ازدواج و همچنین انجام مسئولیت‌پذیری خود است. این طرح می‌تواند مشوقی برای تولیدکنندگان بوده و به مثابه حمایت از تولید نیز تلقی گردد. این طرح علاوه بر وام اصلی ازدواج، مبلغی دیگر را در اختیار زوج‌ها قرار می‌دهد.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات پیوند رفاه:

تسهیلات پیوند رفاه به تمام اشخاص حقیقی که در آستانه ازدواج هستند و برای تأمین مخارج آغاز زندگی به ویژه تهیه جهیزیه نیازمند کمک مالی هستند اختصاص می‌یابد.

کارمزد تسهیلات پیوند رفاه به غیر از تسهیلات ازدواج، یک درصد است.

واجدین شرایط می‌توانند علاوه بر دریافت وام ازدواج خود که مبلغ 50 میلیون تومان است، تسهیلات دیگری به مبلغ 20 میلیون تومان از بانک رفاه دریافت کنند.

قرارداد تسهیلات 20 میلیون تومانی زوجین در قالب عقد مرابحه با بانک منعقد می‌گردد.

نرخ سود تسهیلات در عقد مرابحه، 15 درصد می‌باشد که حتی کمتر از نرخ مصوب بانک مرکزی است.

شرط اساسی برای برخورداری از 20 میلیون مازاد بر تسهیلات ازدواج، این است که 60 درصد حقوق و مزایای متقاضی کل اقساط تسهیلات را پوشش دهد.

لازم به ذکر است این طرح در حال حاضر برای استان‌های بخصوصی همچون کرمان، خراسان رضوی، مازندران، خوزستان و آذربایجان شرقی به مرحله اجرا درآمده است.

مراحل دریافت وام:

1- ثبت نام در سامانه ازدواج بانک مرکزی

2- معرفی زوج‌های از سوی سامانه بانک مرکزی به نزدیک‌ترین شعب بانک رفاه محل زندگی متقاضیان

3- بانک رفاه با استفاده از قوانین و مقررات داخلی خود اقدام به اعتبارسنجی متقاضی می‌نماید و تاریخچه اعتباری فرد را مورد بررسی قرار می‌دهد. متقاضی نباید دارای چک برگشتی و اقساط معوق باشد.

4- در صورت تأیید در مرحله اعتبارسنجی، ارائه مدارک و معرفی ضامن رسمی

5- دریافت وام

سوالات متداول:

ضامن معرفی شده به بانک رفاه باید چه ویژگی داشته باشد؟ ضامن حتماً باید دولتی و یا بازنشسته تأمین اجتماعی باشد و بتواند گواهی کسر از حقوق ارائه نماید.

زمان بازپرداخت تسهیلات چقدر است؟ زمان بازپرداخت تسهیلات ازدواج 7 سال می‌باشد ولی زمان بازپرداخت وام مرابحه بسیار کمتر از این مدت است و نظر قطعی را شعبه اعلام می‌نماید.

آیا برای برخورداری از طرح پیوند رفاه ارائه عقدنامه الزامی است؟ بله، هم برای تسهیلات ازدواج و هم برای پیوند رفاه ارائه عقدنامه رسمی و معتبر الزامی است.

چالش‌های طرح پیوند رفاه:

طرح پیوند رفاه با هدف کمک به زوجین ایجاد شده است و با توجه به اینکه نرخ بازپرداخت اندکی نیز نسبت به نرخ مصوب بانک مرکزی دارد، مناسب ارزیابی می‌شود. هر چند مبلغ این وام بالا نیست ولی همین مقدار اندک نیز نشان از مسئولیت پذیری بانک رفاه دارد و ممکن است در کنار وام اصلی ازدواج، کمک شایانی برای زوج‌ها به همراه داشته باشد.

 

طرح حامی پذیرندگان رفاه:

این طرح به منظور استفاده فروشندگانی که در فروشگاه‌های خود از پایانه پذیرنده بانک رفاه استفاده می‌کنند، ایجاد شده است.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات طرح حامی پذیرندگان رفاه:

تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی که در فروشگاه‌های خود از پایانه پذیرنده بانک رفاه استفاده می‌کنند، می‌توانند در قالب طرح حامی پذیرندگان از بانک رفاه تسهیلات دریافت نمایند.

این تسهیلات برای اموری همچون خرید و فروش داخل فروشگاه، ایجاد سرمایه در گردش، تعمیرات واحد مسکونی اداری یا تجاری، خرید ماشین‌آلات، تجهیزات و سایر تأسیسات قابلیت اخذ دارد.

نرخ سود تسهیلات 18 درصد است. حداقل و حداکثر میزان تسهیلات براساس تصمیم شعبه موردنظر و با توجه به فعالیت حساب متقاضی از سوی شعبه تعیین می‌گردد.

ارائه نمودن جواز کسب الزامی است.

اعتبار این طرح تا پایان آذر ماه سال 1399 می‌باشد.

مراحل دریافت وام:

1- افتتاح حسلب در بانک رفاه

2- ارائه جواز کسب و دریافت پایانه‌های فروشگاهی

3- بعد از گذشت مدت زمانی معمولاً 3 تا 12 ماه از تاریخ افتتاح حسای و فعالیت پایانه فروشگاهی، باید درخواست وام به بانک ارسال شود.

4- اخذ گزارش اعتباری و یا نتیجه اعتبارسنجی متقاضی براساس دستورالعمل بانک رفاه؛ متقاضی نباید دارای تاریخچه اعتباری ضعیف و یا چک برگشتی باشد.

5- ارائه تضامین و دریافت تسهیلات

سوالات متداول:

در صورتی که مغازه یا محل کار استیجاری باشد امکان برخورداری از تسهیلات در این طرح وجود دارد؟ بله، یکی از الزامات ارائه جواز کسب است، در صورت دارا بودن جواز کسب و اجاره‌نامه رسمی، مانعی برای ارائه درخواست به بانک وجود نخواهد داشت.

ضامن باید چه ویژگی‌هایی داشته باشد؟ تصمیم‌گیری درخصوص نیاز به ضامن داشتن طبق نظر شعبه موردنظر خواهد بود ولی به طور کلی برای متقاضیان بالای 68 سال وجود ضامن الزامی است.

میزان تسهیلات تخصیصی براساس چه معیارهایی مشخص می‌شود؟ تعداد تراکنش‌ها و مبلغ تراکنش‌ها از جمله بخش‌های مهمی است که در روند تعیین امتیاز حساب متقاضی نقش مستقیم دارد. جریان وجوه نقد و میانگین موجودی حساب متقاضی نیز از عوامل تعیین‌کننده است.

چالش‌های طرح حامی پذیرندگان رفاه:

یکی از مزیت‌هایی که این طرح دارد، این است که نیاز به سپرده و بلوکه شدن حساب ندارد. تنها تعداد تراکنش‌ها، مبلغ تراکنش‌ها، میانگین موجودی و جریان وجه نقد حائز اهمیت است. همچنین برای دارندگان جواز کسب حتی در صورت استیجاری بودن محل کسب نیز قابل ارائه می‌باشد. بازه زمان بازپرداخت نیز براساس امتیاز حساب مشخص می‌شود.

 

طرح اساتید:

این طرح به منظور احترام به تمامی اساتید گرامی کشور از سوی بانک رفاه ارائه گردیده است که در ادامه توضیحات تکمیلی درخصوص آن ارائه می‌گردد.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات طرح اساتید:

افرادی که می‌توانند از این تسهیلات برخوردار شوند عبارتند از:

1- استادان عضو هیأت علمی در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش علمی، دارای مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

2- استادان عضو هیأت علمی موسسه‌های پژوهشی و فناوری دولتی و غیردولتی، دارای مجوز از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و یا وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی

تسهیلات طرح اساتید برای امور علمی و پژوهشی، تعمیرات واحدهای مسکونی و تأمین هزینه اموال و تجهیزات موردنیاز به واجدین شرایط پرداخت می‌شود.

نوع قرارداد بین بانک رفاه و وام‌گیرندگان در این طرح، از نوع عقد مرابحه می‌باشد.

نرخ سود تسهیلات 18 درصد و حداکثر زمان بازپرداخت اقساط 60 ماه می‌باشد.

سقف تسهیلات طرح اساتید 100 میلیون تومان می‌باشد.

اعتبار این طرح تا پایان مهر ماه سال 1399 است.

مراحل دریافت وام:

1- افتتاح حساب قرض‌الحسنه در بانک رفاه

2- ثبت درخواست دریافت تسهیلات

3- اخذ گزارش اعتباری و یا نتیجه اعتبارسنجی متقاضی براساس دستورالعمل بانک رفاه؛ متقاضی نباید دارای تاریخچه اعتباری ضعیف و یا چک برگشتی باشد.

4- ارائه مدارک معتبر و تضامین موردنظر شعبه بانک

5- دریافت وام

سوالات متداول:

چه نوع ضمانتی مورد پذیرش بانک است؟ در ابلاغیه این طرح آمده است که تمامی تضامین و وثایق مورد قبول بانک می‌باشد ولیکن نظر نهایی را کارشناس اعتباری شعبه اعلام می‌نماید.

آیا ارائه مدارک شغلی دیگر الزامی است؟ بله، مدارک شغلی معتبر و مرتبط با حرفه موردنظر از جمله مدارک دال بر عضو هیأت علمی بودن باید در زمان مقرر به بانک ارائه گردد.

آیا به محض افتتاح حساب امکان درخواست وام وجود دارد؟ خیر، حداقل باید 6 ماه از تاریخ افتتاح حساب گذشته باشد و گردش حساب صورت گرفته باشد. زیرا میزان گردش حساب از جمله مواردی است که برای بانک بسیار حائز اهمیت می‌باشد.

چالش‌های طرح اساتید:

این تسهیلات از آن‌جا که برای قشر زحمت‌کش و بسیار کوشای کشور در عرصه علم طراحی شده است، اقدامی ستودنی است. تسهیلات طرح اساتید بلندمدت بوده و می‌تواند بسیاری از واجدین شرایط را برای برخورداری جذب نماید. همچنین برای اساتید جوان و اعضای جوان فعال در حوزه علوم دانشگاهی و فناوری بسیار مفید می‌تواند باشد و آنها را در توسعه تحقیقات و پژوهش‌های علمی و پیشبرد اهدافشان کمک می‌نماید. طبق ابلاغیه این بانک به نظر می‌رسد بوروکراسی و سخت‌گیری‌های بانک در قسمت اخذ تضامین کاهش یافته باشد که این خود مصداق بارز رفع موانع توسعه و پیشرفت دانشگاه‌ها و کشور است.

 

 

طرح تأمین رفاه:

این طرح به منظور کمک به ذی‌نفعان و سهامداران بانک رفاه کارگران طراحی شده است. تمام عموم افراد قابلیت برخورداری از این طرح را ندارند و فقط کارکنان وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی، کارکنان سازمان تأمین اجتماعی، کرکنان شرکت شستا و زیرمجموعه‌های شستا، کارکنان سازمان بهزیستی و کارکنان سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور می‌توانند در قالب این طرح از بانک رفاه تسهیلات دریافت نمایند.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات طرح تأمین رفاه:

این تسهیلات به منظور تهیه تجهیزات و اموال موردنیاز ه واجدین شرایط پرداخت می‌گردد. از جمله مواردی که مشمول دریافت تسهیلات در قالب این طرح هستند عبارتند از: هزینه‌های درمان، تهیه جهیزیه، هزینه تحصیل، ازدواج فرزند و مسافرت‌های زیارتی و سیاحتی. سقف تسهیلات ارائه شده در قالب این طرح 50 میلیون تومان است.

همچنین این طرح شامل اقدامات نوسازی و تعمیرات و حتی بازسایزی کامل واحد مسکونی نیز می‌شود. سقف تسهیلات نوسازی و تعمیرات 100 میلیون تومان است.

وام‌گیرنده باید ۱۰درصد از مبلغ وام را از قبل آماده و نزد بانک مسدود کند.

نرخ تسهیلات این طرح 18 درصد و مدت بازپرداخت 36 ماه می‌باشد.

مراحل دریافت وام:

1- افتتاح حساب در قالب طرح تأمین رفاه

2- ثبت درخواست وام

3- اخذ گزارش اعتباری و یا نتیجه اعتبارسنجی متقاضی براساس دستورالعمل بانک رفاه

4- ارائه ضامن و اخذ وام

سوالات متداول:

آیا در این طرح نیاز به وثیقه قرار دادن سپرده وجود دارد؟ این طرح نیاز به توثیق سپرده ندارد ولیکن میانگین موجودی سپرده از جمله آیتم‌هایی است که حتما در میزان مبلغ تسهیلات و تصمیم بانک تأثیر دارد و همچنین وام‌گیرنده باید ۱۰درصد از مبلغ وام را از قبل آماده و نزد بانک مسدود کند.

منظور از اعتبارسنجی چیست؟ منظور از اعتبارسنجی بررسی تاریخچه و رفتار اعتباری متقاضی در وام‌های قبلی است و به نوعی خوش‌حسابی مشتری مورد توجه قرار می‌گیرد. کارشناس اعتبارات بانک به دقت بررسی می‌نماید که آیا فرد در گذشته معوقات و یا وام سررسید گذشته داشته است یا خیر؟

آیا این طرح نیاز به ضامن دارد؟ بله، برای برخورداری از تسهیلات این طرح حتما بایستی ضامن معرفی شود ولیکن شرایط ضامن با توجه به گردش حساب فرد، تاریخچه اعتباری، میانگین موجودی حساب و … تعیین می‌گردد که ممکن است از سوی هر شعبه این شرایط متفاوت باشد.

چالش‌های طرح تأمین رفاه:

این طرح همان‌طور که در بخش معرفی و توضیحات بیان گردید، از لحاظ تنوع خدمات و تجهیزات گستره بزرگی را شامل می‌شود که از این لحاظ بسیار عالی بوده و کمک شایانی در تأمین هزینه خانوار می‌کند و از جمله مواردی است که افراد را تشویق به افتتاح حساب و اخذ تسهیلات در قالب این طرح می‌کند. ولیکن مشکل اساسی این طرح با سقف تسهیلات گفته شده، این است که برای عموم افراد قابلیت استفاده ندارد و به قشر خاصی از افراد که عمدتاً کارمندان دولت هستند، خدمات ارائه می‌دهد؛ در صورتی که اگر برای تمام افراد جامعه به همراه نظارت بیشتر و وثایق محکم‌تری بود امکان استقبال مردم افزایش می‌یافت زیرا امروزه و در شرایط کنونی کشور اکثر مردم با مشکل کمبود نقدینگی مواجه هستند.

 

طرح کرامت:

طرح کرامت از جمله طرح‌هایی است که برای ارائه خدمات به بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی و همچنین بازنشستگان دانشگاه‌های علوم پزشکی طراحی شده است.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات طرح کرامت:

بازنشستگان و مستمری‌بگیران سازمان تأمین اجتماعی و نیز بازنشستگان دانشگاه‌های علوم پزشکی می‌توانند از تسهیلات این طرح به منظور تأمین مصالح ساختمانی در جهت تعمیرات واحدهای مسکونی، پرداخت هزینه‌های درمان، هزینه تحصیل، هزینه تهیه جهیزیه، ازدواج فرزند و هزینه مسافرت‌های سیاحتی و زیارتی بهره‌مند گردند.

نوع قرارداد تسهیلات کرامت بین بانک و متقاضی از نوع عقد مرابحه بوده و همچنین به صورت کارت در اختیار متقاضیان قرار می‌گیرد.

نرخ تسهیلات مورد نظر 18 درصد و مدت زمان بازپرداخت 5 سال می‌باشد.

حداقل میزان تسهیلات 4 میلیون تومان و حداکثر 80 میلیون تومان است.

میزان تسهیلات این طرح به میانگین موجودی 3 تا 12 ماهه حساب متقاضی بستگی دارد.

مراحل دریافت وام:

1- افتتاح حساب در قالب طرح کرامت

2- ثبت درخواست وام

3- ارائه ضامن و اخذ وام

سوالات متداول:

آیا این طرح نیاز به ضامن دارد؟ بله، برای برخورداری از تسهیلات این طرح حتما بایستی ضامن معرفی شود ولیکن شرایط ضامن با توجه به گردش حساب فرد، تاریخچه اعتباری، میانگین موجودی حساب و … تعیین می‌گردد که ممکن است از سوی هر شعبه این شرایط متفاوت باشد.

آیا این طرح نیاز به قرار دادن پول در حساب دارد؟ خیر، نیازی به انباشت پول در حساب نیست ولیکن باید حساب فعالی باشد و میانگین موجودی خوبی طی 3 الی 12 ماه داشته باشد.

چالش‌های طرح کرامت:

این طرح همان‌طور که در بخش معرفی و توضیحات بیان گردید، از لحاظ تنوع خدمات و تجهیزات گستره بزرگی را شامل می‌شود که از این لحاظ بسیار عالی بوده و کمک شایانی در تأمین هزینه خانوار می‌کند و از جمله مواردی است که افراد را تشویق به افتتاح حساب و اخذ تسهیلات در قالب این طرح می‌کند. ولیکن مشکل اساسی این طرح با سقف تسهیلات گفته شده، این است که برای عموم افراد قابلیت استفاده ندارد و به قشر خاصی از افراد که عمدتاً کارمندان دولت هستند، خدمات ارائه می‌دهد؛ در صورتی که اگر برای تمام افراد جامعه به همراه نظارت بیشتر و وثایق محکم‌تری بود امکان استقبال مردم افزایش می‌یافت زیرا امروزه و در شرایط کنونی کشور اکثر مردم با مشکل کمبود نقدینگی مواجه هستند. همچنین مدت زمان بازپرداخت تسهیلات نیز 5 سال می‌باشد که زمان مناسبی در سیستم بانکی تلقی می‌شود و میزان بازپرداخت اقساط نسبتاً کم خواهد بود.

 

طرح جهش مهر سلامت:

با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در کل کشورهای دنیا و به‌ویژه کشور عزیزمان ایران، کادر پزشکی و درمان از مهم‌ترین ارکان مبارزه با این بیماری خطرناک در این دوران بوده‌اند که هر روز خالصانه، مسئولانه و در تمام سطوح به مردم خدمات مفید ارائه نموده‌اند. بانک رفاه کارگران به منظور کمک به این قشر زحمتکش و نیز در راستای تکریم و تشویق هرچه بیشتر آنان، طرح تسهیلاتی جنبش مهر سلامت را در نظر گرفته است.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات طرح جهش مهر سلامت:

افرادی که در حوزه سلامت و درمان فعالیت می‌نمایند می‌توانند از تسهیلات طرح جهش مهر سلامت بهره‌مند گردند که در ذیل مختصراً به آنان اشاره می‌گردد:

1- کلیه پزشکان فعال در کشور

2- تمامی اعضای هیأت علمی کشور که در مراکز درمانی مشغول به فعالیت هستند.

3- تمامی پرستارانی که شماره نظام پرستاری معتبر دارند و در حال حاضر در مراکز درمانی مشغول به فعالیت هستند.

4- کلیه داروخانه‌های فعال سراسر کشور

5- کارکنانی که به صورت تمام وقت در مراکز درمانی مشغول فعالیت هستند و در بانک رفاه نیز حساب بانکی فعال دارند.

نرخ بهره این وام 18 درصد بوده و حداکثر زمان بازپرداخت اقساط نیز 60 ماه می‌باشد.

حداقل و حداکثر میزان وام بستگی به درجه علمی پزشک، هیأت علمی و پرستار دارد و برای افراد مختلف متفاوت است. به عنوان مثال حداکثر تسهیلات پرداختی برای پزشکان عمومی 40 میلیون تومان و برای فوق تخصصان 150 میلیون تومان است.

متقاضی باید مدارک و پروانه فعالیت معتبر داشته باشد و ارائه آن به بانک الزامی است.

اعتبار این طرح تا پایان خرداد ماه سال 1400 می‌باشد.

مراحل دریافت وام:

1- افتتاح حساب در قالب طرح جهش مهر سلامت

2- ثبت درخواست وام

3- ارائه مدارک مربوطه و به‌ویژه مدارک شغلی معتبر

4- ارائه ضامن معتبر و واریز وام

سوالات متداول:

آیا این طرح نیاز به ضامن دارد؟ بله، این طرح نیاز به ضامن معتبر داشته ولیکن مدارک درخواستی و در کل شرایط مورد پذیرش ضامن، از سوی شعبه و براساس مشخصات حساب متقاضی تعیین می‌گردد.

تا چه زمانی می‌توان از این طرح استفاده کرد؟ این طرح تا پایان خرداد ماه سال 1400 قابلیت استفاده دارد.

واجدین شرایط از تسهیلات دریافتی در چه مواردی می‌توانند استفاده کنند و بانک تحت انجام چه فعالیت‌هایی تسهیلات اعطا می‌نماید؟ تهیه و تأمین مواد مصرفی، تأمین اموال و خدمات، ابزار کار و تجهیزات مورد نیاز برای فعالیت، لوازم یدکی تجهیزات پزشکی، تعمیرات اساسی و بازسازی کامل مطب یا واحد مسکونی و همچنین خرید مطب و داروخانه.

چالش‌های طرح جهش مهر سلامت:

از آن‌جا که این طرح برای حمایت از کادر بهداشت، درمان و سلامت جامعه طراحی شده است بسیار مناسب و راهگشا می‌تواند باشد و کمک شایانی به تأمین هزینه‌های بهداشت و درمان خواهد کرد. همچنین انگیزه کادر درمان را برای خدمت در این حوزه بیش از پیش خواهد کرد. مدت زمان بازپرداخت طولانی مدت این وام یکی از مواردی است که بر جذابیت آن می‌افزاید، همچنین موارد مصرف گسترده این نوع از تسهیلات موجب تمایل متقاضیان به دریافت آن می‌شود ولیکن نرخ بهره بالایی دارد. به نظر می‌رسد اگر نرخ بهره کمتری داشت و حتی در قالب قرض‌الحسنه به فعالان بخش درمان اعطا می‌شد، موجب افزایش تقاضا برای این نوع تسهیلات می‌شد. به منظور اثربخشی تسهیلات جهش مهر سلامت همواره باید نظارت‌های دقیق و مناسب صورت گیرد تا تسهیلات دریافت شده فقط و فقط در راستای هدف موردنظر صرف شود و امکان سوءاستفاده از آن وجود نداشته باشد.

 

طرح پاک:

بانک رفاه با اهداف افزایش تولید بنگاه‌های تولیدی کوچک و بزرگ و نیز تحقق جهش تولید، طرحی را با عنوان طرح پاک ایجاد نموده است که در قالب آن شرکت‌های فعال در حوزه تولید و توزیع کالاهای سلامت، می‌توانند از بانک رفاه تسهیلات دریافت نماید.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات طرح پاک:

مشمولان طرح پاک می‌توانند تمامی تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی، کالاهای ضدعفونی‌کننده، انواع شوینده‌ها و سایر مواد بهداشتی باشند. همچنین توزیع‌کنندگان این اقلام نیز جزو مشمولان طرح پاک قرار می‌گیرند.

در این طرح، قرارداد بین وام‌گیرنده و بانک رفاه از نوع عقود مرابحه و خرید دین می‌باشد.

حداکثر میزان تسهیلات اختصاص داده شده به این طرح یک میلیارد تومان است.

نرخ سود تسهیلات طرح پاک 18 درصد و حداکثر مدت زمان بازپرداخت نیز 12 ماه است.

برای دریافت این نوع وام، متقاضیان باید دارای حساب فعال در بانک رفاه باشند. این نوع تسهیلات حتماً نیاز به ضامن دارد و سند ملک می‌تواند به عنوان ضمانت قرار بگیرد.

مراحل دریافت وام:

1- افتتاح حساب در بانک رفاه

2- ثبت درخواست دریافت تسهیلات پس از 2 الی 5 ماه از افتتاح حساب

3- اخذ گزارش اعتباری و یا نتیجه اعتبارسنجی متقاضی براساس دستورالعمل بانک رفاه؛ متقاضی نباید دارای تاریخچه اعتباری ضعیف و یا چک برگشتی باشد.

4- ارائه سند ملک به عنوان ضمانت به همراه سایر مدارک

5- دریافت وام

سوالات متداول:

منظور از اعتبارسنجی چیست؟ منظور از اعتبارسنجی بررسی تاریخچه و رفتار اعتباری متقاضی در وام‌های قبلی است و به نوعی خوش‌حسابی مشتری مورد توجه قرار می‌گیرد. کارشناس اعتبارات بانک به دقت بررسی می‌نماید که آیا فرد در گذشته معوقات و یا وام سررسید گذشته داشته است یا خیر؟ همچنین وضعیت چک‌های متقاضی نیز به دقت بررسی می‌گردد تا اطمینان حاصل شود که چک بلامحل و برگشتی ندارد.

سند ملک به عنوان ضمانت باید چه ویژگی داشته باشد؟ سند ملکی مورد پذیرش است که در رهن بانک یا سازمان دیگری نباشد و کاملاً آزاد باشد.

آیا ارائه جواز کسب الزامی است؟ بله، جواز کسب یا پروانه فعالیت معتبر از جمله مواردی است که در کنار سند ملک حتماً باید به بانک ارائه گردد.

آیا برای دریافت تسهیلات نیاز به سپرده‌گذاری در بانک است؟ سپرده‌گذاری با حجم مشخص شده از سوی بانک لزومی ندارد ولیکن متقاضی حتما باید دارای حساب و گردش حساب فعال در بازه زمانی 2 تا 5 ماه باشد.

چالش‌های طرح پاک:

طرح پاک در راستای تحقق هدف سال یعنی جهش تولید طراحی شده است و با توجه به سقف میزان تسهیلاتی که برای آن تعریف شده است، می‌تواند بسیار مفید واقع شود و انگیزه بالایی برای متقاضیان ایجاد خواهد کرد. یکی از مزیت‌هایی که این نوع تسهیلات دارد این است که احتیاجی به خواب سپرده با مبلغ مشخص ندارد بلکه گردش حساب کوتاه مدت آن بسیار مهم و اثرگذار است. شاید تنها ایرادی که به این نوع تسهیلات وارد است کم بودن مدت زمان بازپرداخت می‌تواند باشد.

 

 

معرفی انواع تسهیلات بانک ها در سیستم بانکی کشور، مرات مگ ارائه دهنده جدیدترین اطلاعیه ها و تحولات مربوط به قوانین اخذ تسهیلات بانکی