بانک قرض‌الحسنه مهر ایران در آذرماه سال 1386 توسط ریاست جمهوری وقت با سرمایه اولیه 15 هزار میلیارد ریالی و توزیع شعبات در سراسر کشور افتتاح شد. بانک قرض الحسنه مهر ایران با دریافت مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در شهریور ماه 1387 و با برنامه‌ریزی‌های انجام شده مقدمات اعطای تسهیلات قرض الحسنه را برای فعالیت‌هایی از جمله حساب‌های قرض‌الحسنه جاری و نیز بانکداری الکترونیک فراهم کرد. این بانک در ابتدای امر با 2000 واحد بانکی متشکل از 300 شعبه بانکی و نیز با در اختیار داشتن 1700 باجه در شعبات، فعالیت خود را آغاز کرد که با همت و تلاش نیروی انسانی، کیفیت شعبات بانکی توسعه یافته و همین امر سبب افزایش شعبات فعال به بیش از 522 عدد شده است.

بانک مهر ایران همچون سایر موسسات مالی و اعتباری و بانک‌های فعال در کشور به ارائه خدماتی از جمله طرح‌های اعتباری قرض‌الحسنه، سپرده‌ها، طرح‌های مسئولیت اجتماعی و…. می‌پردازد. این بخش با هدف معرفی اجمالی ارائه انواع خدمات و تسهیلات از سوی این بانک پرداخته شده است.

طرح پیوند مهر ایران:

تسهیلات طرح پیوند مهر ایران با هدف تامین مایحتاج جوانان برای ازدواج و نیز ایجاد آسودگی خیال برای مشتریان و فرزندانشان ایجاد شده که این تسهیلات در دو طرح با بازه زمانی متفاوت از جمله حداکثر تا 3 سال با عنوان میان‌مدت و حداکثر تا 10 سال با عنوان بلندمدت به متقاضیان اعطا خواهد شد. مشتریان با افتتاح حساب در یکی از دو طرح پیوند مهر ایران و ایجاد میانگین سالانه قادر به بهره‌مندی از این طرح خواهند بود. میانگین سالانه از طریق واریزهای مستمر در طول دوره و یا واریزی یکجا برای کل دوره صورت می‌گیرد. در ذیل به معرفی این دو طرح پرداخته می‌شود.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات طرح یکم پیوند مهر ایران:

– این طرح مشمول افرادی است که در شرف ازدواج بوده و یا در سن ازدواج می‌باشند.
– حداکثر مبلغ پرداختی در این تسهیلات 400 میلیون ریال با کارمزدی 4 درصدی است.
– افراد برای بهره‌مندی این تسهیلات باید حداقل از یک سال میانگین حساب برخوردار باشند.
– تسهیلات پرداختی به واسطه این طرح با تسهیلات پرداختی ازدواج از سوی بانکهای دیگر منافاتی نداشته و متقاضیان هم‌زمان قادر به استفاده از هر دو طرح می‌باشند.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات طرح دوم پیوند مهر ایران:

– افرادی که در شرف ازدواج نبوده و یا والدینی که هدف آنها تامین مایحتاج ضروری فرزندان خود در آینده است، مشمول این طرح می‌باشند.
– حداکثر بهره مندی افراد از این طرح 800 میلیون ریال با کارمزدی 4 درصدی می‌باشد.
– متقاضیان این طرح باید حداقل از 5 سال میانگین حساب جهت دریافت تسهیلات برخوردار باشند.
– تسهیلات پرداختی به واسطه این طرح با تسهیلات پرداختی ازدواج از سوی بانکهای دیگر منافاتی نداشته و متقاضیان هم‌زمان قادر به استفاده هر دو طرح می‌باشند.

طرح تداوم مهر:

تسهیلات طرح تداوم مهر برای افرادی است که در حال حاضر میانگین لازم برای بهره‌مندی از تسهیلات را ندارند اما می‌توانند با واریز مبالغ مستمر بر حسب انتخاب خود از تسهیلات قرض‌الحسنه در آینده استفاده کنند. مخاطبین بالقوه این طرح افرادی هستند که در حال استفاده از تسهیلات این بانک بوده و از اقساط آنها حداقل دو سال مانده است. همچنین دانشجویانی که 2 سال تا زمان فارغ التحصیلی آنان باقی مانده با واریزی‌های مستمر در 24 مرحله می‌توانند پس از پایان تحصیل از تسهیلات این بانک در قالب این طرح برخوردار شوند.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

– پس از گذشت 24 ماه از زمان افتتاح حساب، متقاضیان مشمول استفاده از این تسهیلات خواهند شد.
– حداکثر مبلغ پرداختی در این طرح 200 میلیون ریال با کارمزدی 4 درصدی می‌باشد.
– متقاضیان می‌توانند پس از دریافت تسهیلات، کل مبلغ سپرده خود را برداشت نمایند.
– حداقل و حداکثر زمان بازپرداخت در این طرح از 24 ماه تا 60 ماه می‌باشد.
– حداکثر مبلغ واریزی در ماه 10 میلیون ریال برای حق عضویت می‌باشد.
– امکان بهره‌مندی تسهیلات معادل 10 درصد بیشتر در مقایسه با تسهیلات امتیازی بانک

طرح مهر آتیه نوین:

تسهیلات طرح مهر آتیه نوین به منظور اشتغالزایی و تامین آینده افراد ایجاد گردید. متقاضیان می‌توانند با واریزی‌های مستمر ماهانه یا سالانه، میانگین حساب خود در دوره‌های میان‌مدت و یا بلندمدت را افزایش دهند. مخاطبین این طرح والدین (جهت تامین مخارج آینده فرزندان)، افراد با هدف راه اندازی کسب‌وکار (در سال‌های آینده) و همچنین شرکت‌ها و کارمندانی هستند که به منظور تامین مخارج و هزینه‌های آتی خود و خانواده‌هایشان اقدام به پس‌انداز می‌نمایند.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات:

– حداکثر مدت پس‌انداز متقاضی و کسب امتیاز میانگین 10 سال میباشد.
– مدت بازپرداخت اقساط حداکثر 60 ماه برحسب انتخاب متقاضی
– کارمزد تسهیلات این طرح 4 درصد است.
– سررسید این تسهیلات سه ساله، شش ساله و ده ساله می‌باشد که متقاضیان در پایان هر دوره باید تسویه را انجام دهند.
– واریز مبالغ ثابت به صورت مستمر در ماه و یا سالانه در کل دوره و یا طبق نظر مشتری افزایش سالانه مبلغ
– مشتریان درصورت افزایش واریزی‎‌های ماهانه و سالانه قادر به بهره‌مندی از مبلغ تسهیلات بیشتری در مقایسه با شرکت‎‌های بیمه به خصوص بیمه عمر خواهند بود.

طرح انگیزش مهر:

تسهیلات طرح انگیزش مهر مختص متقاضیانی است که به دنبال وام فوری از بانک می‌باشند؛ به صورتی که متقاضی با افتتاح حساب و واریزی مستمر ماهانه طی مدت 24 ماه می‌تواند قبل از ایجاد امتیاز میانگین از تسهیلات فوری یکی از این دو طرح بهره‌مند شود.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات مدل اول طرح انگیزش مهر:

– در این مدل جهت دریافت تسهیلات و عضویت، متقاضی باید با افتتاح حساب 418 و واریز مستمر 24 ماهه به مبلغ 5.100.000 ریال اقدام نماید.
– در نوبت اول تسهیلاتی به مبلغ 30.000.000 ریال با اقساط 12 ماه و نرخ کارمزد 4 درصد به متقاضی به صورت بازپرداخت اتوماتیک اعطا می‌شود.
– در نوبت دوم پس از یک سال تسهیلاتی به میزان 30.000.000 ریال با اقساط 12 ماه و نرخ کارمزد 4 درصد به متقاضی به صورت بازپرداخت اتوماتیک اعطا می‌شود.
– در نوبت سوم تسهیلاتی به مبلغ 50.000.000 ریال با بازپرداخت 24 ماهه با نرخ کارمزد 4 درصدی به متقاضی با بازپرداخت اقساط توسط مشتری اعطا می‌شود.
– پس از گذشت 24 ماه و تکمیل واریزی‌ها امکان برداشت کلیه مبالغ واریزی به جهت عضویت را به مشتری می‌دهد.

شرایط و مقررات دریافت تسهیلات مدل دوم طرح انگیزش مهر:

– در این مدل جهت دریافت تسهیلات و عضویت، متقاضی باید با افتتاح حساب 418 و واریز مستمر 24 ماهه به مبلغ 2.575.000 ریال اقدام نماید.
– در نوبت اول تسهیلاتی به مبلغ 30.000.000 ریال با بازپرداخت 24 ماهه با نرخ کارمزد 4 درصد به متقاضی به صورت بازپرداخت اتوماتیک اعطا می‌شود.
– پس از گذشت 24 ماه و تکمیل واریزی‌ها بابت عضویت، امکان برداشت کلیه وجوه واریزی از حساب 418 برای مشتری امکان‌پذیر می‌باشد.